Според глобалистките елити „кризата с разходите за живот“ измества „климатичната криза“ и се превръща в най-непосредствения и сериозен проблем за човечеството.
На 11 януари, около седмица преди членовете му да се отправят към швейцарския ски курорт Давос, Световният икономически форум публикува Доклад за глобалните рискове 2023 – проучване, в което 1200 „глобални експерти по рисковете, политици и лидери в индустрията“ са помолени да определят най-големите рискове, с които светът вероятно ще се сблъска.
Тазгодишният доклад, подобно на предходните, очертава мрачни перспективи пред света. „Следващото десетилетие ще се характеризира с екологични и обществени кризи, задвижвани от основни геополитически и икономически тенденции“, се казва в него.
„Свидетели сме на завръщането на „по-старите“ рискове – инфлация, кризи, свързани с разходите за живот, търговски войни, отлив на капитали от развиващите се пазари, широко разпространени социални вълнения, геополитическа конфронтация и призрак на ядрена война.“
Помолени да оценят сериозността на посочените глобални рискове, повечето респонденти определят „кризата с разходите за живот“ като най-голямата заплаха за света през следващите две години.
За сравнение, в Доклада за глобалните рискове от 2022 г. „екстремните метеорологични условия“ оглавяват списъка на краткосрочните (2-годишни) рискове. Миналогодишните респонденти също така смятат, че „неспособността да се предприемат действия във връзка с климатичната криза“ и „бездействието по отношение на изменението на климата“ са най-големите рискове съответно в средносрочен (2-5 години) и дългосрочен (10 години) план.
Тазгодишната среща на Световния икономически форум във Швейцария ще се проведе от 16 до 20 януари под мотото „Сътрудничество в един фрагментиран свят“. Както обикновено, тя ще бъде председателствана от основателя и изпълнителен директор на Форума – Клаус Шваб, пропагандатор на идеята за „Голямото нулиране“, според която обществото не трябва да се връща към нормалността отпреди COVID, а да използва възможността да промени из основи начина си на живот и правене на бизнес.
Световния икономически форум си навлече критики през 2020 г., когато Шваб заяви, че според него пандемията е „шанс за размисъл, преосмисляне и рестартиране на нашия свят“.
Според Шваб човечеството трябва да „изгради изцяло нови основи на нашите икономически и социални системи“, за да създаде по-здравословен, по-устойчив и проспериращ свят. Той твърди, че това мащабно, отдавна закъсняло пренастройване е станало осъществимо, благодарение на „промените, които вече видяхме в отговор на COVID-19“, които принудиха хората по света да променят радикално начина си на живот и да се откажат от това, което се е смятало за съществено преди пандемията.