Getting your Trinity Audio player ready...
|
Тазгодишната носителка на Нобеловата награда за мир е лишената от свобода Наргес Мохамади.
Норвежкият нобелов комитет я приветства с думите: „Жена, живот, свобода” – един от лозунгите на мирните протести срещу иранското правителство.
Наргес Мохамади е отличена за смелостта й в борбата срещу деспотизма над жените в Иран, защитник на свободата и демокрацията, тя работи и за насърчаване спазването на човешките права. Нейната смела борба е свързана с огромни лични изпитания. Режимът в Иран я е арестувал общо 13 пъти, осъждана е 5 пъти. Присъдите, които трябва да понесе, са общо 31 г. затвор и 154 удара с камшик. Към настоящия момент тя все още е в прословутия затвор „Евин“ в Техеран, обвинена в разпространение на пропаганда срещу държавата. Това сочат данните на правозащитната организация Front Line Defenders.
Коя е Наргес Мохамади?
От 2003 г. Наргес Мохамади помага в ръководенето на „Център за защита правата на човека”, неправителствена организация, създадена от Ширин Ебади – нобелов лауреат за мир през 2003 г. През 2011 г. Мохамади е арестувана за пръв път и осъдена на години затвор заради усилията си да подпомага лишени от свобода активисти и техните семейства. Две години по-късно, след като е освободена под гаранция, Наргес Мохамади се впуска в кампания срещу прилагането на смъртното наказание. Иран отдавна е сред страните, които екзекутират годишно най-голям брой от своите жители. Само от януари 2022 г. досега в Иран са били наказани със смърт повече от 860 затворници. Нейната активност срещу смъртното наказание довежда до повторното й арестуване през 2015 г. и до присъда от допълнително години лишаване от свобода. След завръщането си в затвора, Мохамади започва да се противопоставя на системното използване на изтезания и сексуално насилие от страна на режима срещу политически затворници.
„Жена, живот, свобода”
През септември 2022 г. млада кюрдка, Махса Джина Амини, е убита, докато е в ареста на иранската нравствена полиция. Нейното убийство предизвика най-мащабните политически демонстрации срещу теократичния режим в Иран от идването му на власт през 1979 г. Под лозунга „Жена – живот – свобода“ стотици хиляди иранци участваха в мирни протести срещу бруталността на властите и потискането на жените. Режимът предприе твърди мерки срещу протестите – повече от 500 демонстранти бяха убити.
Вълната от протести става достояние на политическите затворници, държани в затвора „Евин“ в Техеран, в който е затворена и Мохамади. От затвора тя изразява подкрепа за демонстрантите и организира активности за солидарност сред лишените от свобода затворници, като дори успява да изнесе тайно статия, която New York Times публикува на годишнината от убийството на Махса Джина Амини. Посланието е следното: „Колкото повече от нас затварят, толкова по-силни ставаме“.
Девизът, приет от демонстрантите – „Жена, живот, свобода“ – изразява по подходящ начин отдадеността и работата на Наргес Мохамади.
Наргес Мохамади печели Нобеловата награда за мир за 2023 г. в надпреварата срещу 350 номинации, 259 личности и 92 организации. С присъждането на наградата нобеловият комитет отдава почит на смелата й борба за правата на човека, свободата и демокрацията. Наградата е признание и за стотиците хиляди хора в Иран и по света, които през изминалата година демонстрираха открито срещу политиките на дискриминация и потисничество на теократичния режим, насочен срещу жените.
Номинациите на другите Нобелови награди в областта на физиката, химията, медицината, литературата включително икономически науки се определят и обявяват в Стокхолм. По специално желание на основателя Алфред Нобел, наградата за мир се определя и присъжда в Осло от петчленен норвежки Нобелов комитет, който се назначава от норвежкия парламент.