Getting your Trinity Audio player ready...
|
Под мотото “Народ без култура е народ без бъдеще” български артисти, музиканти и работещи в различни сфери на културата и изкуството се събраха на национален протест днес, 6 декември, пред Министерство на културата в столицата. Участниците, над 2000 дейци и служители от бранша, настояват за по-ясна финансова и устойчива политика на държавата относно културата.
Пълни автобуси с протестиращи пристигнаха от цялата страна, за да се обединят с призиви за достойно заплащане и по-добро отношение на държавата към тях. На протеста участваха артисти, музиканти, художници, работещи в киното, театъра, операта, балета, филхармонията, както и работещи в галерии, музеи и читалища. В общата кауза се обединиха протестиращи от София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Плевен, Пазарджик, Кърджали, Русе, Видин, Враца, Благоевград, Хасково, Ямбол, Добрич, Ботевград, Сливен, Димитровград, Смолян.
Освен повече пари за култура, които се отпускат от министъра на финансите, имаше конкретно искане, отправено към министъра на културата г-н Кръстьо Кръстев. Обвинението към него е, че вече трети месец се бави подписването на браншови колективен трудов договор за музеи и галерии. Протестиращите посочиха, че колективни трудови договори, по които министърът е принципал, има в редица други сектори, свързани с Министерството на образованието и науката, Министерството на отбраната и др.
Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България, благодари на колегите си за позитивната кампания, организирана за пореден път от културната общност, като призова за среща с представители на Министерството на културата, за да изслушат исканията им и на същите да бъдат поставени срокове за изпълнение.
Мутафчиев поиска 250 млн. лева допълнителни средства, за да се повишат стандартите във всички сектори на изкуството и културата, с което да се спази браншовото споразумение, подписано между работодатели и синдикати. Той сподели още, че средната заплата в сектора е 1330 лв., на фона на среден доход от 1953 лв. След изявлението си Мутафчиев призова колегите си да се отправят към Министерски съвет.
Нито един представител на Министерството на културата не слезе при протестиращите, които се отправиха, под ескорт на МВР, към Министерски съвет и Народното събрание. С възгласи „Къде ви е културата” бяха призовавани да слязат при протестиращите както министъра на културата, така и министър-председателя акад. Денков. След известно време при протестиращите излязоха Тома Биков от ГЕРБ и Ивайло Вълчев от ИТН. Те също се съгласиха, че парите в сферата на изкуството и културата са малко, но от сериозна важност, като посочиха, че е необходимо да се работи в тази посока. Накрая увериха събралите се артисти, че са на тяхна страна и ще направят всичко, което е по силите им, за да увеличат бюджета за култура.
Снимка 3: Протест под надслов “Народ без култура е народ без бъдеще” в София, 6 декември 2023 г. (снимка: Ева Иванова, Епок Таймс България)
След протестите на 1 ноември 2023 г., когато бе обещано увеличение с 50 процента на средствата за култура, това се оказа поредната неистина и в бюджета за 2024 г. не бе предвидено такова увеличение. Артистите определят ситуацията си като унизителна поради факта, че заплатите в сектора са по-близки до минималните, отколкото до средните в страната.
„Водени от убеждението, че правото на култура е основно човешко право, така както и правото на достойнство, ние заявяваме категорично, че порочният цикъл от неадекватни политики, свързани със системно недофинансиране на културата в България, трябва незабавно да бъде прекъснат. Защото народ без култура е народ без бъдеще”!
Това споделиха актьорите на официалната си страница – Съюз на артистите в България, на която обобщават основните си искания:
- Да се предприемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения, както е записано в Правителствената програма т. 13.2.19.
- Осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура, за да спре унижението, на което са подложени всички, работещи в сектора.
- Ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри и професионалните общински фолклорни ансамбли и общинските театри. Гарантиран от държавата минимален размер на възнагражденията на работещите в споменатите по-горе състави, постигнат в Браншовите колективни трудови договори, чрез постоянно целево допълващо финансиране на ФРЗ.
Организатори на протеста са:
Съюз на българските музикални и танцови дейци