• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 6 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

Британски депутат консерватор се обяви против създаване на военни сили на ЕС

отЕкип на The Epoch Times
7 декември , 2023
Британски депутат консерватор се обяви против създаване на военни сили на ЕС

Британският министър-председател Риши Сунак, президентът на САЩ Джо Байдън и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг присъстват на първия ден от срещата на върха на НАТО през 2023 г. във Вилнюс, Литва, 11 юли 2023 г. (Sean Gallup/Getty Images)

Депутат от Консервативната партия в Камарата на общините на британския парламент се обяви категорично против потенциалното създаване на военни сили на Европейския съюз, като го определи като „най-опасната политика“.

Даниел Кавчински, британски депутат от Шрусбъри, изрази загриженост относно потенциалните стремежи на ЕС да създаде наднационална армия, като заяви пред The Epoch Times, че подобни планове „трябва да бъдат спрени“.

Той изтъкна риска от подкопаване на върховенството на НАТО като отбранителна организация, която поддържа мира на континента от 70 години. Кавчински призова за бдителност срещу „фанатиците“ на ЕС в Брюксел и подчерта значението на запазването на върховенството на НАТО в областта на отбраната.

„Ако фанатиците от Европейския съюз и Брюксел успеят да узурпират върховенството на НАТО, те ще отблъснат страни като Америка, Канада, Норвегия, Исландия, Великобритания и Турция от общата отбрана на нашия континент… Боже мой, ако те отблъснат Америка, единствената суперсила в света, и Обединеното кралство? Можете ли да си представите какво ще се случи с нашия континент? Ако той не се основаваше на тази взаимозависимост, която съществува отвъд Атлантическия океан?“

„Това е най-опасната политика, която бихте могли да си представите. И затова трябва да предупредим нашите приятели в Полша и други европейски страни, че фанатиците в Брюксел трябва да бъдат спрени. И никога върховенството на НАТО по отношение на отбраната не трябва да бъде узурпирано от каквито и да било стремежи на Европейския съюз.“

Визия за единна отбранителна стратегия на ЕС

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, представи своята визия за единна европейска отбранителна стратегия по време на ключова реч на Годишната конференция на Европейската агенция по отбрана (European Defence Agency – EDA), която се проведе в Брюксел миналия месец. Макар да избягва термина „европейска армия“, фон дер Лайен подчерта ролята на ЕС като вътрешен проект за сигурност.

Тя призова за по-голяма европейска ангажираност в световен мащаб, като призна взаимосвързания характер на глобалната сигурност, посочвайки:

„Нашите партньори искат по-голяма европейска ангажираност в други части на света, като например в Индо-Тихоокеанския регион, и ние трябва да признаем, че нашата сигурност е по-тясно свързана от всякога.“

Тя подчерта значението на това въоръжените сили на държавите членки да бъдат подготвени за различни сценарии, включващи традиционни и хибридни заплахи в различни области – заплахи по суша, море, въздух, в космическото пространство и киберпространството.

Подчертавайки последиците за сигурността от различните политики на ЕС, тя отбеляза: „Повечето от политиките на нашия Съюз имат преки последици за сигурността. От транспортната ни политика за военна мобилност, селскостопанската ни политика за продоволствена сигурност, от търговията до научните изследвания, от енергетиката до комуникациите, във времена на безпрецедентни заплахи трябва да пренасочим вниманието си към измерението на сигурността на всички наши политики. Трябва отново да мислим за нашия съюз като за проект, който по своята същност е свързан със сигурността.“

Урсула фон дер Лайен обаче потвърди, че колективната отбрана остава отговорност преди всичко на държавите членки и на НАТО.

„Атрибути на една изкуствена наднационална държава“

Даниел Кавчински продължи да се противопоставя на евентуално създаване на европейски военни сили, като заяви:

„Някои от нас от много години предупреждават в Камарата на общините, че по същество Европейският съюз, в стремежа си да създаде тази изкуствена наднационална държава, трябва да контролира всички основни плоскости, платформи, елементи на едно общество в тази държава. Те са много ефективни в поемането на контрола върху валутите на хората – 19 държави от еврозоната, осем държави, които се присъединиха, които не са в еврозоната, но са задължени по договор да се присъединят.“

„На нашия континент има само една държава, която има право на отказ от Еврозоната – Дания. Така че те контролират, те поемат контрола върху валутата. Поемат контрола върху законодателството, външната политика и всички останали съществени атрибути на една изкуствена наднационална държава.“

Той обясни още: „И сега имаме напускащия полски министър на отбраната г-н Блашчак, който за първи път заяви, че те [ЕС] сега подкопават върховенството на НАТО – организация, която пази мира на нашия континент от 70 години, не е загубила нито един квадратен сантиметър територия от създаването си преди 70 години.“

Призив на НАТО за „военен Шенген“

Генерал-лейтенант Александър Солфранк, ръководител на логистичното командване на НАТО (The Joint Support Enabling Command – JSEC), заяви миналия месец пред Ройтерс, че би искал да види „военен Шенген“ за войските на НАТО – зона за свободно преминаване на военни, подобна на политическата Шенгенска зона, която позволява свободно движение в по-голямата част от ЕС.

Задачата за бързо разгръщане на сили с размер на дивизия с около 20 000 военнослужещи, както и за осигуряване на боеприпаси, гориво, резервни части и провизии, стана по-сложна след Студената война.

Докато в миналото войските на НАТО и на Варшавския договор се сблъскваха предимно в Германия, оттогава насам алиансът се разшири с около 1000 км на изток, увеличавайки дължината на източния фланг на НАТО до общо около 4000 км.

„Експанзията в пространството, фактът, че не всички сили са базирани така, че да се придвижват напред – всичко това означава, че алиансът трябва да бъде бърз в прелокирането на войските от базите им на точното място на източния фланг“, отбеляза Солфранк, като добави, че за това е необходима подготовка.

„В разгара на войната в Украйна Русия изстрелваше по 50 000 артилерийски снаряда на ден. Тези снаряди трябва да достигнат до артилерийските оръдия“, каза той. „Затова трябва да се създадат складови бази – за боеприпаси, гориво, резервни части и провизии“.

В настоящия си вид силите на НАТО трябва да се ориентират в множество национални разпоредби, простиращи се от предварителното уведомление, което се изисква, преди да бъдат изпратени боеприпаси, до допустимата дължина на военните конвои и дори профилактиката на заболявания.

„Имаме излишък от разпоредби, но единственото нещо, с което не разполагаме, е време“, предупреди адмирал Роб Бауер, ръководител на военния комитет на НАТО. „Войната на Русия срещу Украйна се оказа война на изтощение – а войната на изтощение е битка на логистиката.“

НАТО предупреди своите членове, че твърде много бюрокрация възпрепятства придвижването на войските в Европа – проблем, който може да доведе до големи забавяния, ако избухне конфликт с чужда държава като Русия.

ВИЖТЕ СЪЩО
ukrainski tankove se pridvizhvat
Анализ: Продължаващото въоръжаване на Украйна може да доведе до ескалация
un general assembly
Чешкият министър на отбраната призовава за оттегляне от ООН: Резолюция за Газа „приветства терористите“
Китайският лидер Си Дзинпин (вдясно) и палестинският лидер Махмуд Абас присъстват на церемония по посрещане в Пекин на 14 юни 2023 г. (Джейд Гао/Pool чрез Getty Images)
Връзките на ККП с Палестина и планът на Пекин САЩ да бъдат въвлечени в четири войни
man with a ukrainian flag
Лойд Остин: Путин изчаква помощите за Украйна да спрат, за да мобилизира усилията си
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Президентът Доналд Тръмп, придружен от републикански законодатели, подписа "Големия красив закон" по време на семеен пикник по случай Деня на независимостта, на южната морава на Белия дом на 4 юли 2025 г. Самюъл Коръм/Getty Images

Доналд Тръмп подписа „Големия красив закон“ в Деня на независимостта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
При отпускане на кредит банките ще получават автоматизирана справка от НАП

При отпускане на кредити банките ще получават автоматизирана справка от НАП

0
0

Свързани Публикации

ЕС отваря вратите за международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

ЕС позволява използването на международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
Белград спря износа на оръжия след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

Белград спря износа на оръжия, след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

0
0
7mcmantah5 v23 ax s2048 801x534 2

Нова цел на НАТО: страните членки ще дават 5 процента за отбрана – не всички участват

0
0
image 2025 07 02 210458942

Макрон разговаря с Путин, нарушава европейската изолация на Русия

0
0
Пътна полиция

Край на своеволията в аварийната лента

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Следваща публикация
human rights 2

Доброволци изобличават преследването на Фалун Дафа по повод Международния ден за правата на човека

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria