Getting your Trinity Audio player ready...
|
Рекордната победа на 45-я президент в Айова породи страхове сред световните лидери и особено европейските, по време на среща на върха в Давос
На тазгодишната среща на върха в Давос, Швейцария се събраха най-богатите и влиятелни хора в света, за да решат глобалните предизвикателства. Но една важна новина отвъд океана отвлече вниманието им.
Рекордната победа на 45-я президент Доналд Тръмп в Айова на 15 януари се превърна в основна тема на Световния икономически форум (СИФ) в алпийското ски село. Според някои наблюдатели въпросът за потенциалното му завръщане в Белия дом е бил доминиращ в неофициалните разговори, засенчвайки дори най-належащите глобални проблеми.
Хиляди представители на световния елит, включително изпълнителни директори, банкери и политици, се събраха в Давос за 54-та годишна среща на СИФ. Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард, която беше сред участниците, открито разкритикува бившия президент.
„Всички ние сме загрижени, защото САЩ са най-голямата икономика, най-голямата отбранителна държава в света и са фар на демокрацията с всичките ѝ плюсове и минуси“, коментира тя предстоящите избори в САЩ в интервю за Bloomberg на 17 януари и добави: „Трябва да бъдем изключително внимателни.“
Кристин Лагард, която е бивш шеф на Международния валутен фонд, описа президента Тръмп като ясна „заплаха“ за Европа по време на неотдавнашно интервю за France 2, заради позицията му по отношение на митата, НАТО и изменението на климата.
В последния ден от срещата в Давос тя отбеляза, че най-ефективната стратегия за Европа да се подготви за евентуалното завръщане на Тръмп е да премине в атака, тъй като „най добрата защита е нападението“. По време на дискусия на 19 януари Лагард посочи, че за правилна атака е необходим „силен, задълбочен и единен пазар“.
Филип Хилдебранд, бивш ръководител на Швейцарската централна банка и настоящ заместник-председател на BlackRock, изрази сходни възгледи относно предстоящите избори в САЩ.
„Вече бяхме там и оцеляхме, така че ще видим какво означава това“, сподели той пред Bloomberg в Давос и уточни, че от „европейска гледна точка“, „това, разбира се, е голямо опасение“.
Гордън Браун, бивш министър-председател на Обединеното кралство, също изрази притеснения от перспективата Тръмп отново да стане президент. Той коментира пред CNBC в швейцарския ски курорт на 17 януари, че Тръмп „казва, че би могъл да реши проблема Украйна – Русия за един ден. Но ако проблемът Украйна – Русия бъде решен за сметка на Украйна и възприет като победа на Путин, тогава ударът по европейското самочувствие ще бъде неимоверно голям.“
Критиките могат да облагодетелстват кампанията на Тръмп
Притесненията относно евентуалното завръщане на бившия президент в Белия дом надхвърлиха рамките на Давос.
Ги Верхофстад, бивш белгийски министър-председател и настоящ член на Европейския парламент, изрази подобни опасения в публикация в платформата X, след победата на Тръмп в Айова.
„Републиканците изпращат послание към света: демокрацията се бори за оцеляване… Прозорецът се затваря и за Европа“.
Бившият ръководител на тайната разузнавателна служба MI6 на Обединеното кралство Ричард Диърлав заяви пред Sky News, че преизбирането на Тръмп може да представлява „политическа заплаха“ за Обединеното кралство и НАТО.
Президентът Тръмп неведнъж е изразявал загрижеността си относно силната зависимост на НАТО от Съединените щати и е призовавал страните-членки да увеличат приноса си към разходите за отбрана.
Брайън Сийчик, републикански стратег и бивш член на предизборния щаб на Тръмп, намира, че изявленията на „световния елит“ по време на срещата в Давос могат да бъдат от полза за кампанията на 45-я президент.
„Независимо дали им харесва или не, те не са фенове на Тръмп. Никога не са били и никога няма да бъдат“, заяви той пред The Epoch Times и добави: „Хората, които говорят за климатични промени и ни четат проповеди за тях, докато пътуват с частни самолети до ексклузивен европейски град, всъщност не са това, към което ключовите колебаещи се гласоподаватели в Джорджия, Мичиган, Пенсилвания и Аризона са особено фокусирани в наши дни.“
Изпълнителният директор на JPMorgan похвали Тръмп
Изненадващо, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, разбуни духовете в Давос, като похвали политиките на бившия президент Тръмп и призова демократите да преразгледат подхода си към MAGA републиканците.
„Иска ми се демократите да мислят малко по-внимателно, когато говорят за MAGA“, заяви той на 17 януари в интервю за CNBC в Давос и изрази мнението, че негативният изказ за MAGA ще навреди на предизборната кампания на Байдън.
„Направете крачка назад и го признайте. Той беше донякъде прав по отношение на НАТО и донякъде прав по отношение на имиграцията. Той развиваше икономиката доста добре. Търговската и данъчната реформа проработиха. Беше прав по отношение на Китай“, коментира банкерът-милиардер и посочи, че Тръмп не е направил грешка по нито един от тези критични проблеми и затова хората гласуват за него.
През ноември 2023 г. Джейми Даймън, който прави дарения предимно за Демократическата партия, призова всички, включително демократите, да подкрепят кандидатурата на Ники Хейли за републиканската президентска номинация за 2024 г. Според него тя ще бъде по-силна алтернатива от бившия президент.
Настроението сред американските бизнес лидери, които присъстваха на форума, беше съвсем различно от европейското. Някои от тях отхвърлиха опасенията, изразени от европейците.
„Той ще спечели президентския пост“, заяви пред CNBC един от американските банкови директори. „Много от политиките му са правилни.“
Друг виден бизнес лидер коментира, че европейците не разбират механизмите за контрол и баланс, заложени в американското правителство.
Речта на Тръмп в Давос
По време на мандата си президентът Тръмп присъства на две срещи на СИФ в Давос – през 2018 г. и 2020 г. В своята фундаментална реч през 2020 г. той изтъкна протекционистките си търговски политики и позицията на Съединените щати като най-голям производител на нефт и газ в света.
Той също така открито изрази скептицизма си по отношение на изменението на климата, като се прицели в това, което нарече „алармисти“ и „радикални социалисти“.
„Трябва да отхвърлим вечните пророци на съдбата и техните предсказания за апокалипсис. Те са наследници на вчерашните глупави гадатели“, заяви президентът Тръмп.
По-нататък той изтъкна исторически примери за фалшиви прогнози, като например кризата със свръхнаселението през 60-те години на миналия век, масовия глад през 70-те години на миналия век и прогнозирания край на петрола през 90-те години на миналия век. Той окачестви тези неверни прогнози като дело на „алармисти“, които безмилостно преследват властта.
„Тези алармисти винаги изискват едно и също нещо: абсолютна власт, за да доминират, трансформират и контролират всеки аспект от живота ни“, каза той. „Никога няма да позволим на радикалните социалисти да унищожат икономиката ни, да разрушат страната ни или да изкоренят свободата ни.“
Речта му беше посрещната със смесени реакции, но особено разгневи някои представители на елита, най-вече Клаус Шваб, основател и изпълнителен председател на форума.
СИФ под обстрел
Клаус Шваб, германски икономист и професор, основава Световния икономически форум през 1971 г. с цел да насърчи капитализма на заинтересованите страни, който препоръчва корпорациите да обслужват интересите на всички заинтересовани страни, а не да се фокусират единствено върху акционерите.
През годините СИФ се превърна в световно признат форум за диалог. Той се фокусира върху въпроси, които счита за неотложни глобални предизвикателства – като т.нар. климатична криза, бедността, неравенството в благосъстоянието, продоволствената сигурност и пандемиите – и обединява усилията на публичния и частния сектор.
В последно време обаче форумът все по-често е подлаган на критики, като се повдигат въпроси относно полезността на неговите дебати за решаване на проблемите на обикновените хора.
Климатът е важна тема в Давос, а използването на частни самолети от участниците предизвиква обвинения в лицемерие. Освен това поканата за участие на лица със съмнителна история по отношение на човешките права, поражда опасения относно надеждността на форума.
Форд О’Конъл, политически анализатор и републикански стратег, заяви пред The Epoch Times, че световният елит в Давос не се интересува от трудностите, които изпитват обикновените хора.
„Тяхното мнение няма особено значение за обикновените американци, които живеят от заплата до заплата, и ще имат минимално влияние върху американските избиратели на предстоящите президентски избори през 2024 г.“, е мнението на експерта.
Президентът на Аржентина, Хавиер Милей, избра да лети с пътнически самолет за срещата в Давос, където открито разкритикува „социалистическата“ програма на събитието в основната си реч.
„Днес съм тук, за да ви кажа, че западният свят е в опасност. И той е в опасност, защото тези, които би трябвало да защитават ценностите на Запада, са погълнати от визия за света, която неумолимо води към социализъм и по този начин към бедност“, заяви новоизбраният президент-либертарианец пред множеството в Давос на 17 януари.
Кевин Робъртс, президент на базирания във Вашингтон консервативен мозъчен тръст The Heritage Foundation, също разкритикува програмата на форума по време на панелна дискусия в Давос на 18 януари и призова бъдещите републикански администрации да отхвърлят всички предложения на СИФ.
„Самата причина, поради която съм тук в Давос, е да обясня на много хора в тази зала, които гледат – с цялото ми уважение, нищо лично – но вие сте част от проблема“, заяви той.
Робъртс защити Доналд Тръмп и заяви, че глобалните елити заблуждават обикновените хора по въпроси, като нелегалната имиграция, климата и обществената сигурност.