Спомняте ли си кога за последно наредихте пъзел?
Пъзелът е много любимо занимание за малки и големи. Създаден с образователни цели, той е увлекателен и може да сплотява хора от различна възраст, като им дава възможност да прекарват смислено време заедно. Пъзелът е винаги актуален и се радва на все по-голямо разнообразие. Освен това е чудесен подарък за всяко дете.
260 години след своето създаване, тази увлекателна главоблъсканица от плочки не спира да вълнува и да предизвиква интерес по целия свят. Ще надникнем назад във времето, за да открием откога датира едно от най-универсалните забавления за млади и не толкова млади.
Имало едно време! Спокойно можем да започнем така, тъй като данните за първия пъзел датират още от XVIII в. в Англия. Първите пъзели се появяват като помощно средство в образованието. За баща на пъзелите се приема британският географ Джон Спилсбъри. През 1767 г. той изработил учебник по география и за да е по-разбираем за децата, към него добавил първия прототип на пъзел. Изобретателят прикрепил към дървена основа хартиена карта на света, а след това изрязал всяка държава по границите ѝ. Нарекъл ги „разчленена карта”. Така децата лесно запомняли местоположението на всяка от тях и можели да ги сглобят бързо и с лекота.
Вдъхновен от успеха на своето произведение, британецът изработил още осем теми с карти под формата на пъзел. Това са Европа, Азия, Африка, Америка, Великобритания, Уелс, Ирландия и Шотландия. Те оживели под майсторските ръце на изкусния географ, който ги превърнал в свой бизнес. След смъртта му, негов ученик поел бизнеса с пъзелите, като междувременно се оженил за овдовялата му съпруга. Поради големия им успех в образованието, пъзелите били внедрени като помощни средства и в други предмети освен географията.
В началото на XIX в. в Америка е изработен първият пъзел върху картон, с което придобива още по-голяма популярност, тъй като пренасянето му е далеч по-удобно от първоначалната дървена дъска. В началото пъзелите са черно-бели, но впоследствие биват заменени от цветни. Прецизира се и разрязването на картона за по-добро прилепване на отделните елементи. Така пъзелът заприличва все повече и повече на този, който познаваме днес.
През XX в. настъпва абсолютната популярност на пъзелите. В началото с тях се забавлявали предимно възрастните, а впоследствие и децата. Най-ранните данни за закупен пъзел са за репродукция на картина на известен художник. Възрастните били толкова запленени от изящните картини на майсторите, че прекарвали цели денонощия в реденето им. Така пъзелът придобил популярност в цяла Европа.
Постепенно и децата били въвлечени в завладяващото преживяване на реденето на пъзел и така той станал популярен и сред тях. Освен изящни картини, на пъзелите се появяват снимки на красиви природни забележителности, а впоследствие на известни личности, животни и др.
И до ден днешен пъзелът си остава предпочитано занимание, което обединява и малки, и големи. Той не спира да се развива и разнообразието му е огромно. Няма тема от нашия живот, която да не е оживяла върху приказните плочки. Пъзелът си остава един от най-интересните и образователни подаръци, които ни е завещал създателят му сър Джон Спилсбъри.