Промените в обществения живот на всяка нация въздействат непрестанно върху нейната обредна система. С други думи, обредната система живее с пулса на времето и при настъпване на значителни промени в начина на живот на дадено общество, на светогледа и моделите му на мислене, тя също се променя.
За преломните промени в обществения живот на България, довели до промени в празничния ни календар, за миграцията на чужди празници и символи в културата ни, за запазването на самобитността и националната ни идентичност, докато пътуваме към Европа, разговаряме с етнолога куратор д-р Илия Вълев – главен асистент в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при БАН.
Д-р Вълев ще ни разкаже за съдбата на традиционния български празник Свети Мъченик Трифон или Трифон Зарезан, загинал след жестоки мъки за Христос, посечен с меч през 248 година по времето на император Деций, след навлизането у нас на чуждия празник Свети Валентин като ден на влюбените.
Научните интереси на д-р Вълев са свързани с традиционните народни вярвания, с различни практики и средища на религиозен живот, с народната обредна и празнична система, с отделни институционални общности, с военните традиции и обичаи, с военно-историческото наследство. Той е автор и съавтор на множество музейни изложби и е част от екипа на няколко научно-изследователски и научно-приложни проекти, свързани с изследването и популяризирането на българското културно наследство.