Getting your Trinity Audio player ready...
|
Съдията в Ню Йорк постанови частично спиране на присъдата за измама и блокира забраната за бизнес операции и теглене на заеми
Доналд Тръмп и двамата му синове могат да теглят заеми и да продължат да упражняват бизнес в Ню Йорк, докато обжалват присъдата в делото за гражданска измама. Въпреки това обявената парична гаранция в размер над 450 милиона долара (812 млн. лв.) остава в сила.
Това е решението на съдия Анил Сингх от Щатския апелативен съд. Той постанови частично спиране на присъдата за измама и блокира няколкогодишната забрана за бизнес операции и заявления за заеми в щата Ню Йорк. Въпреки че адвокатите на Тръмп все още не са направили коментар дали ще се опитат да получат заем, това може да позволи на бившия президент да си набави и да внесе пълната сума на гаранцията.
Съдийското решение от 28 февруари постанови „временно спиране“ на заповедта на съдията Артър Енгорон от 16 февруари, която не позволява на Тръмп и другите обвиняеми да „кандидатстват за заеми от всяка регистрирана финансова институция“ в щата Ню Йорк. Адвокатите на бившия държавен лидер се аргументираха пред апелативния съд на същата дата, че забраната за отпускане на заеми прави невъзможно осигуряването на пълната сума на гаранцията.
Безпрецедентни съдебни решения
Главният прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс заведе през октомври 2023 г. дело за измама срещу президента Тръмп и други официални лица от компанията му Trump Organization. След тримесечен процес съдията от Върховния съд на Ню Йорк Артър Енгорон обяви всички обвиняеми за виновни по седем иска. Той постанови на 16 февруари, че президентът Тръмп и Trump Organization са отговорни за фалшифициране на стойността на своите активи, за да получат по-добри ставки от кредитори и застрахователи. Документът от 96 страници постанови, че Тръмп е отговорен за манипулиране на нетната стойност на своите бизнеси, за да си осигури по-изгодни банкови заеми, за което е осъден да заплати главозамайващата сума от 355 милиона долара (644 млн. лв.).
Присъдата включва и двамата по-възрастни синове на Доналд Тръмп – Ерик Тръмп и Доналд Тръмп-младши, всеки от които е осъден да заплати малко над 4 милиона щ. д. (7 млн. лв.), а също и бившият изпълнителен директор на Trump Organisation Алън Уайселбърг, осъден да заплати 1 милион щ. д. (1,8 млн. лв.) глоба.
В центъра на делото са годишните отчети за финансовото състояние на Trump Organization. Това не са официални финансови документи, а маркетингови материали, в които изпълнителните директори са обобщили стойността на активите, за да стигнат до цифрата на общото нетно състояние на президента Тръмп. Според съда обаче тези цифри са били рутинно завишавани и употребата на увеличените стойности е измамило банките и застрахователите, карайки ги да поемат неоправдани рискове.
Адвокатите на Тръмп твърдят, че в случая няма нанесена вреда, всички заеми са изплатени и никоя страна не е ощетена. Представители на Deutsche Bank и Zurich Insurance Group свидетелстваха, че са направили свои собствени финансови анализи, когато са встъпили в бизнес отношения с Trump Organization.
Освен паричните глоби, на Уайселбърг и бившия финансов директор на Trump Organization Джефри Маккони бе наложена перманентна забрана да упражняват бизнес. Доналд Тръмп получи забрана за три години, а Ерик Тръмп и Доналд Тръмп-младши получиха забрана да заемат ръководни длъжности в продължение на две години.
За да може да обжалва, на Доналд Тръмп бе наредено да заплати депозит или гаранция от 400 милиона долара (722 млн. лв.), за да покрие разходите за санкциите, включително и лихвата.
Малко преди да бъде издадена присъдата за измама, Доналд Тръмп беше осъден да плати 83 милиона долара (150 млн. лв.) в друг, граждански съдебен процес, в който писателката Е. Джийн Карол обвини бившия президент в сексуално посегателство през 90-те години на миналия век. Съдебното жури определи размера на наказанието след кратък процес през януари 2024 г.
Адвокатите на президента Тръмп предупредиха, че може да се наложи да продаде някои имоти, за да покрие сумата на паричната санкция и няма да има начин да си върне парите, ако обжалването е успешно. Щатските прокурори пък заявиха, че тези разкрития предполагат, че бившият президент има проблеми с набавянето на сумата. Санкцията се увеличава с близо $112 000 (202 000 лв.) всеки ден поради лихвите и към 2 март дължимата сума надвиши $455 милиона (813 млн. лв.)
Адвокатите на Тръмп – Клифърд Робърт, Алина Хаба и Майкъл Фарина предложиха финансова гаранция от 100 милиона долара (180 млн. лв.) и определиха санкцията, като „прекомерна“, която „съчетана с незаконна и противоконституционна обща забрана за кредитни транзакции“ прави „невъзможно осигуряването и предоставянето на пълна гаранция.“
Прокурорите на Летиция Джеймс обаче настояха съдът да отхвърли искането, заявявайки, че бившият държавен глава „не разполага с достатъчно ликвидни активи, за да изпълни решението“.
В резултат на това съдията отхвърли искането на президента Тръмп да спре огромните финансови санкции, както и предложението му за гаранция от 100 милиона долара.
Тръмп твърди, че притежава няколко милиарда долара и свидетелства миналата година, че има около 400 милиона долара в брой, в допълнение към имоти и други инвестиции, но юридическите му разходи се увеличават. Общо бившият президент дължи поне 543,4 милиона долара (почти един милиард лв.) за съдебни санкции.
Освен делото за финансова измама, Тръмп е изправен пред криминални обвинения в Атланта, Вашингтон, Ню Йорк и Флорида. Той пледира невинен по всички обвинения.
„Беззаконно, противоконституционно зверство“
45-ят президент нарече присъдата на съдия Енгорон „беззаконно, противоконституционно зверство, което подпалва нашите закони.“ по време на митинг в Мичиган на 17 февруари.
„Съдия Енгорон току-що ме санкционира с 355 милиона долара за това, че направих всичко както трябва“, заяви той пред своите привърженици. „И тези отвратителни злоупотреби с властта не са просто атака срещу мен; те всъщност са атака срещу вас и всички американци.“
Тръмп също така публикува в своята платформа TruthSocial скрийншот на Осмата поправка на американската Конституция, която гласи: „Няма да се изисква прекомерна гаранция, нито да се налагат прекомерни глоби, нито да се налагат жестоки и необичайни наказания“.
Делото в Ню Йорк ще се разгледа на 25 март 2024 г.
Окръжният прокурор на Манхатън Алвин Браг, демократ, който повдигна обвиненията, поиска от съдията да наложи заповед за мълчание на бившия президент преди началото на процеса.
Говорител на кампанията на Тръмп заяви пред медиите, че искането е „противоконституционно нарушение на правата на президента Тръмп по Първата поправка [за свобода на словото], включително способността му да се защитава, както и правата на всички американци“ да чуят мнението на бившия президент и водещ републикански кандидат за Белия дом през 2024 г.