• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 28 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Дух и съзнание

Tрадиционният феминизъм – роля, отредена от Божественото

отЕкип на The Epoch Times
8 март , 2024
Tрадиционният феминизъм – роля, отредена от Божественото

"Не ме питай повече", 1906 г., автор Лорънс Алма-Тадема. (Обществено достояние)

Getting your Trinity Audio player ready...

От началото на човешката история традиционната роля на жената в здравото семейство винаги е била основополагаща за процъфтяващото и хуманно общество. Нейната отредена от Бога роля на съпруга и майка е безценна, тъй като тя е отговорна да отгледа и възпита следващото поколение и да бъде опора на съпруга си.

Ролите на половете са били почитани през вековете във всички култури като дадени от Бога, но днес някои от тези семейни обичаи са изгубени, тъй като Божественото е отхвърлено по различни начини. Така днес се насърчава крайна независимост и индивидуалност до степен да се изоставят семейните традиции в името на преследване на собствените интереси.

В днешния свят много жени изпитват натиска на забързания съвременен живот, заедно с несигурността дали да се занимават с майчинство и брак. На жените отдавна се внушава, че за да бъдат „свободни“, трябва да станат феминистки и да изоставят традиционните ценности от миналото. Макар че няма нищо лошо в това жените да имат избор да се реализират извън дома, крайните прояви на левите феминистки влияния водят до последици като стресираща представа за брака и майчинството и прегаряне на работното място.

Зараждане на съвременния феминизъм

През 60-те години на миналия век на Запад се появяват различни социалистически антитрадиционни движения, сред които модерният феминизъм, „сексуалната свобода“ и правата на хомосексуалистите. Под знамената на равенството и еманципацията тези движения изкривяват и израждат традиционните връзки между половете.

Според специалната поредица на Епок Таймс „Как призракът на комунизма управлява нашия свят“ във феминисткия дух на 60-те години се разкрива целта на комунизма да разделя и владее. Комунизмът вярва, че „семейната единица е пречка за човешката свобода“ и изисква тя да бъде революционизирана във форма на обществена собственост. По време на феминистките движения на жените се втълпява, че да си домакиня е равносилно на робство и отхвърлянето му ще осигури истинско освобождение.

Днес феминизмът вече е широко разпространен във всички сектори на обществото. Той се основава на твърдението, че освен физиологичните различия в мъжките и женски репродуктивни органи, всички други физически и психологически различия между мъжете и жените са социални и културни конструкти. По тази логика мъжете и жените трябва да бъдат напълно равнопоставени във всички аспекти на живота и обществото, а всички прояви на „неравенство“ между мъжете и жените се считат за потиснически и сексистки.

Съвременният феминизъм не толерира никакво обяснение на различията между мъжете и жените, основано на естествени физиологични или психологически качества. Според тази идеология цялата вина трябва да се търси в социалните условия и традиционните ценности.

Феминизмът не само отрича психологическите и интелектуално различия между жените и мъжете, но стига дори по-далеч – отхвърля и физиологичните и репродуктивни различия. Така днешните феминистки, вярващи в абсолютното равенство между мъжете и жените, изискват за жените да има дял и в традиционно мъжки професии, като например при огнеборците, което често води до неочаквани резултати.

Този абсурд е умишлена стъпка на комунистическия призрак: като оспорва предполагаемия патриархат – тоест традиционния социален ред – феминизмът подкопава традиционното семейство по същия начин, по който класовата борба се използва за подкопаване на капиталистическата система.

В традиционната култура по презумпция се приема, че мъжете са мъжествени, а жените – женствени. Както в източните, така и в западните традиционни възгледи, мъжете са защитни фигури. Те носят отговорност за семействата и общностите си, като защитават жените и децата – именно тази патриархална структура се оспорва от феминизма с мотива, че тя дава несправедливи предимства на мъжете и ограничава жените. Феминизмът не оставя място за традиционния дух на рицарство или джентълменско поведение.

В традиционните общества раждането и отглеждането на деца се смятат за свещен дълг на жените, отреден от божественото. В летописите и на Изток, и на Запад зад всеки герой стои велика майка. Феминизмът отхвърля тази традиция като патриархално потисничество и смята, че очакването жените да бъдат отговорни за отглеждането на децата си е основен пример за това потисничество. Съвременната феминистка литература изобилства с изобличения на майчинството и брачния живот като монотонни, скучни и непълноценни. Пристрастността на този мрачен възглед е очевидна, когато се разгледа личният живот на водещите феминистки, повечето от които са страдали от разбити връзки или неуспешни бракове, или са били бездетни.

Изгубените традиции

Противно на днешното феминистко течение, ролята на съпругите е да ценят своите съпрузи като мъже, грижещи се за нуждите на семейството и закрилящи го, което дава сила както на мъжа, така и на жената.

В традиционните култури на Изтока и Запада бракът е бил установен от божественото и се е считал за уреден от небето. Веднъж създадена, брачната връзка не може да бъде прекъсната. И мъжете, и жените са били създадени от боговете, по негов образ и подобие, и са били равни пред тях. В същото време божественото е направило мъжете и жените различни и им е определило различни роли в семейството и обществото.

В източната традиционна култура мъжете се свързват с ян от ин и ян, който символично е свързан със слънцето и небето. Това изисква от тях непрекъснато да се стремят към напредък и да поемат отговорността да се грижат за семейството. Жените принадлежат към принципа ин, символично свързан със земята, което означава, че те раждат и отглеждат всичко с голяма добродетел. Те трябва да бъдат отстъпчиви и внимателни към другите и имат отговорността да подкрепят съпрузите си и да възпитават децата си. Само когато мъжете и жените действат добре в съответните си роли, ин и ян могат да бъдат хармонизирани и децата да растат и да се развиват в добро здраве.

В западните религии се вярва, че жените са кост от костите на мъжете и плът от тяхната плът. Мъжът трябва да обича жена си, сякаш тя е част от собственото му тяло, и ако е необходимо, да се жертва, за да я защити. На свой ред жената трябва да сътрудничи на мъжа си и да му помага, което прави двойката неразделно цяло. Мъжете са отговорни за това да работят усилено и да изкарват прехраната, за да издържат семейството, докато жените страдат при раждането на деца. Всичко това произтича от различните първородни грехове, които хората носят.

Нищо от това не означава, че мъжете превъзхождат жените по способности или интелигентност, тъй като талантите на мъжете и жените се проявяват в различни компетенции. Опитите за премахване на различията между половете противоречат на здравия разум и пречат както на мъжете, така и на жените да разгърнат потенциала си.

Традиционният семеен живот помага на мъжете и жените да израстват заедно в моралното си поведение, тъй като изисква от съпрузите да обуздават емоциите и желанията си и да се отнасят с внимание и толерантност един към друг. Бракът е коренно различен от случайната романтична любов. Човешките емоции са непостоянни; връзка, която може да се създава и разваля по желание, трудно се отличава от обикновено познанство.

Семействата играят ролята на носители на убеждения и морал, като по този начин поддържат стабилно и здраво общество. Родителите са първите учители в живота на децата. Ако децата могат да научат традиционни добродетели като безкористност, смирение, благодарност, издръжливост и други от думите и делата на родителите си, те ще имат полза до края на живота си.

Когато мъжете са почтени и благородни, а жените са смирени и толерантни, семейството естествено ще бъде хармонично, а общество, което работи на този принцип, ще уважава и цени жените.

ВИЖТЕ СЪЩО
men respectiful women humble chinese couple idiom stock bamboo detail
„Мъжете са почтени, а жените – скромни“ – какво означава традиционният китайски идиом
portrait of li xiangjun met dp146994 1 e1675986788851 1920x1589 1
„Ръководство за жената“ от Бан Джао – I част: Култивиране на скромност и нежност
et home role 8766 754456 1200x720 1
Ролите на мъжа и жената според кодекс за изискано общество от 1880 г.
kak prizrakyt na komunizma upravlyava nashia svyat
Глава 7: Разрушаване на семейството (I част)
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Русия изстреля най-голямата въздушна атака на войната срещу Украйна часове преди последната размяна на затворници

Русия предприе най-голямата въздушна атака във войната срещу Украйна часове преди последната размяна на затворници

0
0
Авторът Симеон Танчев представя книжката „Шници и г-н Ламантин“ на учениците в Международно  училище „Космос“, 22 май 2025 г. (снимка: личен архив)

„Шници и г-н Ламантин“ на гости в училище „Космос“ в село Осоица

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
В приветствието си към заключителната конференция на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ Румен Радев изтъкна колко е важно медиите, гражданите и държавните ръководства на балканските страни да споделят общи ценности като добросъседство и основаващ се на истината диалог. Снимка: Прес служба на президентската институция

Румен Радев защити предложението си за референдум за влизане в еврото през 2026 г.

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

САЩ с редица законодателства срещу насилственото отнемане на органи в Китай

0
0
Малайзийски полицейски коли ескортират микробуси, превозващи задържани Фалун Гонг практикуващи в Куала Лумпур, Малайзия, на 13 април 2025 г. The Epoch Times

САЩ са загрижени относно арестите на Фалун Гонг симпатизанти в Малайзия преди визитата на Си Дзинпин

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0

Свързани Публикации

Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
Писането на ръка активира мозъка ви — ето как

Писането на ръка активира мозъка ви

0
0
(The Chaffins / Unsplash)

Разрушаване на илюзиите относно чувствата

0
0
(freepik.com)

Пет древни китайски истории за кармата и моралните уроци

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

САЩ с редица законодателства срещу насилственото отнемане на органи в Китай

0
0
Проф. д-р Деян Павлов

Учебният музикален театър към НМА „Панчо Владигеров“ навърши 60 години

0
0
Руският президент Владимир Путин дава изявление за руските медии в Кремъл на 11-ти май 2025 г. Снимка: Сергей Бобилев/ РИА Новости

Путин предлага меморандум преди дългосрочно прекратяване на огъня в Украйна

0
0
Candlelight концерт

Candlelight концертите – интригуващи музикални преживявания

0
0
Кръстовище в Минеаполис, САЩ, кръстено на Джордж Флойд

Митологизирането на националните герои

0
0
Следваща публикация
1217

Приносът на Панчо Владигеров за българската музика - интервю с проф. д-р Сава Димитров

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria