Getting your Trinity Audio player ready...
|
Съобщава се, че ККП е затегнала мерките спрямо пътуванията на китайски граждани в чужбина, за да запази репутацията си на фона на рязко увеличаващия се брой на китайци, които бягат от страната си
Рязкото нарастване на броя на китайските граждани, които се присъединяват към движението на бягащите от Китай по законен или незаконен начин привлича вниманието на международната общност след тригодишните драконовски мерки за нулев Ковид на Китайската комунистическа партия (ККП), които доведоха до безброй човешки трагедии.
Повечето от бягащите от страната китайци са избрали различни маршрути като Съединените щати са най-предпочитаната дестинация.
Междувременно се съобщава, че ККП е затегнала контрола върху пътуванията на китайските граждани в чужбина, за да запази репутацията си, в противовес на твърдението на ККП за „доверие“ в нейната система.
Различни маршрути
Според съобщения в медиите и разкази на бягащи от страната китайски граждани пред The Epoch Times хората от различни икономически слоеве избират различни маршрути за влизане в САЩ.
Хората с достатъчно средства могат да влязат в Мексико, след като получат европейска шенгенска виза или виза за краткосрочно посещение. Някои използват корейска виза, за да влязат в Панама без местна виза, а някои хора директно получават мексиканска виза по уговорка с агенция и пресичат южната граница на САЩ по най-краткия път.
Други китайци избират по-дълги маршрути, като първо летят до Тайланд, след това до Турция и после до Еквадор. Други летят до Турция през Хонконг.
Г-н Лу, който се занимава с бизнес в Тайланд, споделя пред The Epoch Times, че китайският режим е затегнал контрола при напускане на страната. Пълното му име, както и имената на други лица, споменати в този материал, не се посочват от съображения за сигурност.
Ако китайските граждани се присъединят към туристическа група, те няма да бъдат обезпокоявани от служителите на Граничен контрол. Въпреки това хората, които пътуват самостоятелно, най-вероятно ще бъдат разпитвани продължително от граничната служба за причините, поради които са отишли в Тайланд.
„Властите се притесняват, че след като хората отидат в Тайланд, те могат да отидат от Тайланд в Турция, Южна Америка и след това да влязат в Съединените щати“, посочва г-н Лу. „Някои хора от Чънду, Луоян и други части на Китай ми споделиха, че когато напускат Китай като физически лица, всички са разпитвани. Най-краткото време за разпит е било 25 минути.“
Г-н Лу посочи, че според него това, че служителите по граничен контрол разпитват хората по този начин е, че властите са им наредили да проучат причините за напускането на страната.
Г-н Джан, който току-що е избягал от Китай, каза пред The Epoch Times, че когато е напуснал Китай през Турция през септември 2023 г., не е имало много ограничения. Това се е променило от началото на декември миналата година.
Г-н Джан посочи, че един от приятелите му е отишъл в Турция през декември, но ситуацията е била различна.
„Той си купил билет, който изисквал междинно кацане в Ченгду, Китай. Тоест, той е летял от Банкок до Ченгду и след това до Турция“, посочи той. „Когато влязъл на летище Ченгду, персоналът на летището от китайска страна го спрял и се опитал да го завлече в китайската вътрешна зона на летището, като му попречил да излезе.“
„За щастие, той остана с друг пътник, който е турчин, в международната зона на летището и не премина към китайската зона. Ако влезе в китайската зона на летището, той определено няма да може да излезе от страната. Приятелят ми се замисли за това и почувства, че е доста страшно“.
ККП затяга контрола, за да запази репутацията си
„Онези китайци, които имат финансови средства да избягат, повечето от тях вече са напуснали страната, след като ККП се отказа от контрола във връзка с COVID-19“, споделя пред The Epoch Times г-н Ян, китайски емигрант в Тайланд. „В момента все още има повече хора, които напускат, защото им е необходимо време, за да се погрижат за семействата, децата, недвижимите имоти и бизнеса си в Китай, така че те напускат бавно.“
Според него комунистическият режим се опитва да потисне това, защото сега бягат твърде много китайци.
„Много китайци не са били интервюирани от националната сигурност на ККП“, казва г-н Ян. „Те не са привличали вниманието на ККП или не са били във фокуса на нейния интерес, така че са могли да напуснат. Тези хора, които са били интервюирани от националната сигурност, са ограничени да напускат Китай, така че те трябва да намерят начини да напуснат страната нелегално.“
Г-н Вей, който е пристигнал в САЩ миналата година, споделя пред The Epoch Times: „От много хора научих, че контролът на излизане от много пристанища в Китай в момента се затяга.“
Ли Бейсин, който миналата година е пътувал до Съединените щати, сподели: „Граничните служители на ККП ме помолиха да извадя всичко от чантата си, а след това взеха мобилния ми телефон, за да проверят данните ми за комуникация. Разпитваха ме поне два часа, като ми задаваха всички въпроси, които им хрумваха.“
Въпреки че в миналото всеки в континентален Китай можеше да кандидатства за паспорт, изглежда, че това вече не е така, посочи пред The Epoch Times Лян Шаохуа, адвокат и бивш главен експерт по нормативно съответствие на компания за управление на активи в континентален Китай. В същото време тези, които имат паспорт, нямат право да го подновяват.
Публикация в китайските социални медии предизвика широко внимание през последните седмици. От нея става ясно, че окръг Лянцзян в провинция Фуцзян провежда инициатива „за пресичане на трафика за САЩ и контрола на ключов персонал, замесен в измами“, за да се съсредоточи върху движението на бягащите от Китай в окръга.
Г-н У от Фуцзян заяви пред The Epoch Times, че случилото се в Лянцзян е вярно.
„Ако някой бъде хванат там, ще бъде глобен толкова, че да фалира“, посочва той.
Г-н У каза, че окръг Лиандзян е родното място на много китайци отвъд океана и е място, известно с транспортирането на хора извън страната. След три години на локдаун във връзка с пандемията COVID-19 и строг контрол, голям брой хора са започнали отново да бягат и много хора се изнасят нелегално в други държави.
„Защо [ККП] трябва да се бори с това? Всички хора са заминали, тук вече няма никой и това не се възприема добре от международната общност“, споделя г-н У.
Г-н Ли в Лянцзян също потвърждава информацията за репресии в окръга, като посочва, че напоследък то е особено строго.
„Това е така, защото ККП се страхува да не загуби репутацията си, затова висшестоящите потискат местните гранични служители“, каза той пред The Epoch Times.
Международната група за защита правата на човека Safeguard Defenders публикува през май миналата година доклад, според който ККП „все по-често прибягва до забрани за напускане на страната, за да наказва защитници на правата на човека и техните семейства; държи хора за заложници, за да принуди набелязани хора в чужбина да се върнат в Китай (практика, наречена убеждаване за завръщане – форма на транснационална репресия); поставя под контрол етническо-религиозни групи; занимава се със заложническа дипломация и сплашва чуждестранни журналисти“.
Забраната за напускане на страната и други действия на ККП са незаконни и нарушават принципа на Всеобщата декларация за правата на човека за свобода на движението, се посочва още в доклада.
Сонг Танг и И Ру допринесоха за настоящия материал.