• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 23 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Китай е водещ в класацията за лишаване на журналисти от свобода

отАлекс Ву
19 май , 2024
Китай е водещ в класацията за лишаване на журналисти от свобода

Полицай покрива медийна камера, за да попречи на журналистите да снимат пред новия Народен съд на район Пудун в Шанхай, където е насрочен процесът срещу китайската гражданска журналистка Джан Джан, 28 декември 2020 г. (Лео Рамирез /AFP via Getty Images)

Световен индекс на свободата на печата за 2024 г. класира Китай на 172 място сред 180 държави

Свободата на печата в Китай продължава да се влошава под управлението на Китайската комунистическа партия (ККП). В особено тежка ситуация са китайските граждански журналисти.

На 3 май, когато се отбелязва Световният ден на свободата на печата, организацията „Репортери без граници“ публикува своя Индекс на свободата на печата в света за 2024 г.

Китай се класира почти последен – на 172 място сред 180 държави и региони, като запазва титлата си от предходната година на водеща страна по отношение на лишаване на журналисти от свобода.

„Репортери без граници“ (Reporters sans frontières – RSF) е базирана в Париж международна неправителствена организация, посветена на опазването на свободата на информацията. Тя посочва в своя доклад, че „в допълнение към задържането на повече журналисти от всяка друга страна в света“, китайският комунистически режим „продължава да упражнява строг контрол върху информационните канали, прилагайки политики на цензура и наблюдение за регулиране на онлайн съдържанието и ограничаване на разпространението на информация, считана за чувствителна или противоречаща на партийната линия“.

В доклада на RSF се посочва също, че „Китай хвърля в затвора най-много журналисти в света, като в момента там са лишени от свобода повече от 100 журналисти“.

Тази година Китай се е придвижил нагоре в класацията, в сравнение с миналата година, когато бе на 179-то, т.е. на предпоследно място. В доклада обаче се уточнява, че единствената причина за това леко покачване е влошаването на ситуацията в други държави и региони, като например в контролирания от талибаните Афганистан, а не подобрение на ситуацията в Китай.

Ранкът на свободата на печата в Хонконг, също контролиран от китайския режим, се е покачил до 135-то място, в сравнение със 140-то през 2023 г. Въпреки това индексът за свобода е спаднал с 1,8 пункта от миналогодишните 44,86 „поради увеличаване на преследването на журналисти по силата на Закона за националната сигурност, наложен от Пекин през 2020 г.“, се казва в доклада.

RSF обяснява, че повишението индекса за свобода при някои държави е подвеждащо, защото се дължи единствено на факта, че е спаднал този на страни, които преди това са били пред тях в класирането.

Над 100 китайски журналисти в затвора

Междувременно нюйоркската PEN America публикува своя Индекс на свободата на писане за 2023 г. PEN America определя себе си като организация, която стои в пресечната точка на литературата и човешките права, с цел да защитава свободното изразяване по целия свят.

В доклада, публикуван на 1 май, се посочва, че Китай остава водеща страна в света по лишаване от свобода на aвтори на публикации и интелектуалци – активисти. Документът цитира повече от 100 случая през 2023 г., включително на лишени от свобода през годината шестима писатели, което води до общата цифра от 107. Девет от всички задържани писатели са жени.

Сред 107-те лишени от свобода автори 50 са онлайн коментатори, които публикуват мненията си по редица социални, политически и икономически теми в платформите на социалните медии. В доклада се посочва, че комунистическият режим използва мъглявото обвинение в „предизвикване на раздори и провокиране на проблеми“, за да ги арестува и вкарва в затвора.

police hongkong
Полицаи за борба с безредиците пръскат с лютив спрей журналисти на 23-та годишнина от предаването на Хонконг от Великобритания на Китай, докато протестиращите се събират за митинг срещу новия Закон за националната сигурност в Хонконг, 1 юли 2020 г. (Дейл Де Ла Рей/AFP via Getty Images)

Базираната в Канада журналистка Шън Сюе заяви пред The Epoch Times на 4 май, че цифрите, публикувани от тези международни организации са само малка част, която изтича към външния свят под строгия контрол на ККП върху информацията.

Според нея никой не знае колко журналисти в Китай са били преследвани до смърт, тайно арестувани, осъдени, репресирани и измъчвани. Тя споделя: „Цялата система на ККП е държавно-терористичен режим, което означава, че не само ЦК на ККП е автократична и авторитарна система, [но] всички нива на властта ѝ действат по същия начин като диктаторски и тираничен режим. Поради това е невъзможно външният свят да узнае за много инциденти. Трудно е да се събират статистически данни. Честно казано, дори [лидерът на ККП] Си Дзинпин не знае.“

Китайският адвокат по правата на човека Лай Дзиенпин, който понастоящем живее в САЩ, коментира пред The Epoch Times на 4 май, че свободата на печата и свободата на словото в Китай, включително в Хонконг, всъщност намаляват и се влошават.

„Причината, поради която ККП продължава да затяга контрола си върху словото, е най-вече, защото е изправена пред все по-дълбоки и безпрецедентни политически, социални и икономически кризи. Нейният управленски статут е застрашен и ККП иска да запази еднопартийната и еднолична диктатура. Затова тя продължава да засилва контрола си върху всички аспекти на обществения живот. Ето защо [потискането на] свободата на словото и свободата на печата са основни приоритети за ККП и са най-важните аспекти на социалния живот, които трябва да контролира.“

Китайски граждански журналисти

Китайските граждански журналисти също са обект на репресии и преследване от страна на китайския режим.

Гражданската журналистка Джан Джан беше осъдена на четири години затвор за това, че през 2020 г. е съобщила истината за COVID-19 епидемията в Ухан. В прессъобщение от април 2024 г. RSF призовава международната общност да обърне внимание и да окаже натиск върху Пекин да освободи Джан. Тя е носител на Наградата за смелост на RSF за 2021 г.

democracy activist china
Активист държи плакат с призив към китайските власти да освободят китайската журналистка Джан Джан и 12 задържани хонконгски граждани пред Службата за връзка на Централното народно правителство в Хонконг, 28 декември 2020 г. (Kин Чъун/AP Photo)

Гражданският журналист от Ухан Фан Бин е на свобода от една година, но продължава да е обект на тормоз от страна на властите в Китай. Електричеството и водата му са спрени и ще трябва да освободи квартирата си поради натиска, който полицията в Ухан оказва върху нейния собственик. Което го изправя пред заплахата да остане на улицата.

По време на COVID-19 епидемията в Ухан през февруари 2020 г. Фан публикува свои видеорепортажи в социалните медии, разкриващи огромния брой смъртни случаи, които привлякоха международно внимание. По-късно той бе арестуван от местната полиция и осъден на три години затвор за „предизвикване на раздори и провокиране на проблеми“.

chinese journalist
Китайският граждански журналист Фан Бин в YouTube видео, публикувано на 4 февруари 2020 г., съобщава за смъртните случаи в Ухан по време на COVID-19 пандемията. (снимка от екран – The Epoch Times)

По думите на Шън Сюе в Китай вече няма граждански журналисти. „Когато говорим за свободата на печата, свободата на словото, свободата на медиите и т.н. в Китай, комунистическата партия ни е дала най-добрия отговор – тя вече е обявила, че медиите са трибуна на ККП.“, коментира журналистката.

Лай Дзиенпин е на същото мнение. Според него гражданските журналисти са основна връзка в цялата екосистема на свободата на печата. „Не само [китайските] официални медии и свободата на словото и на пресата на официалните журналисти са потиснати, но и частните граждански журналисти също са потиснати, дори още по-сериозно.“, сподели той пред The Epoch Times.

ВИЖТЕ СЪЩО
svoboda na slovoto
Свобода на словото или тотално информационно затъмнение
снимка 468 696x323 1
България се изкачва до 91-во място в класацията за свобода на словото
(Илюстрация на The Epoch Times, Shutterstock)
Планът на ООН да контролира онлайн словото
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Мирен апел пред Китайското посолство в София, България, 22 юли 2025 г.

Фалун Гонг практикуващи в София призоваха за край на репресиите срещу практиката

0
0
КПК се самозатвори

КПК се самозатвори

0
0
Путин готов за мирни преговори с Украйна, но първо иска да постигне целите си: Кремъл

Путин готов за мир с Украйна, но само ако постигне целите си

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Борислав Гаманов в интервю при Мартин Карбовски

Борислав Гаманов – първият българин депутат в германския Бундестаг

0
0

Свързани Публикации

Неизправен от самото начало: Защо ККП никога не спазва договорите си и защо този път няма да е по-различно

Обречен на провал: защо китайските комунисти винаги нарушават договорите си и защо този път няма да е по-различно

0
0
Вашингтон, D.C. | 17 юли 2025 г.: Практикуващи Фалун Дафа и техни поддръжници се събраха на митинг на Националната алея, за да призоват за прекратяване на преследването, започнато от Китайската комунистическа партия преди 26 години. През юли 1999 г. тогавашният лидер на ККП Дзян Дзъмин стартира брутална кампания срещу духовната практика, основана на принципите Истинност, Доброта и Търпение. (снимка: en.minghui.org)

20 юли: ден на съвестта и паметта

0
0
26 години по-късно преследването на последователите на Фалун Гонг все още продължава

26 години по-късно репресиите срущу Фалун Гонг в Китай все още продължават

0
0
Китайски правителствен статистик бил принуден да докладва фалшиви данни

Китайски правителствен статистик бил принуден да докладва фалшиви данни

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you've provided appear to be just "top-article-image" - which seems to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual text content that needs to be reviewed and edited in Bulgarian? I'm ready to help improve the translation once I have the proper text to work with.

Руско-украинската война: кървавият урок на Китай

0
0
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции стартира информационна кампания

Национална кампания за безплатно изследване на хепатит В и С стартира в цялата страна

0
0
КПК се самозатвори

КПК се самозатвори

0
0
Борислав Гаманов в интервю при Мартин Карбовски

Борислав Гаманов – първият българин депутат в германския Бундестаг

0
0
Усик триумфира над Дюбоа в боксовата гала-вечер на „Отмъщението“

Олександър Усик победи Даниел Дюбоа в боксовата гала-вечер и стана абсолютен шампион

0
0
Тулси Габард, номинирана за директор на Националното разузнаване, дава показания пред Конгреса във Вашингтон на 30 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Тулси Габард разсекрети документи за „предателски заговор“ срещу Доналд Тръмп

0
0
Следваща публикация
Централата на "Ню Йорк Таймс" в Ню Йорк (stock.adobe.com)

Как "Ню Йорк Таймс" омаловажи зверствата срещу Фалун Гонг в Китай

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria