• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 6 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят

В Хонконг влиза в сила новият закон за националната сигурност – Член 23

отЕкип на The Epoch Times
23 март , 2024
В Хонконг влиза в сила новият закон за националната сигурност – Член 23

Главният председател Джон Лий говори пред медиите в сградата на Законодателния съвет след приемането на член 23 от Закона за националната сигурност в Хонконг на 19 март 2024 г. (Peter Parks/AFP via Getty Images)

Критици твърдят, че новият закон, известен като Член 23, ще потъпче останалите основни свободи в града и ще задуши чуждестранния бизнес в азиатския финансов център

Днес, 23 март, влезе в сила новият Закон за националната сигурност на Хонконг, известен като „Член 23“.

Член 23, посочен в Основния закон на Хонконг, приет след предаването му от британско управление през 1997 г., задължава Хонконг да напише свой собствен Закон за национална сигурност. Предишните опити за приемане на закона през 2003 г. доведоха до масови протести, при които половин милион жители излязоха по улиците и принудиха правителството да отложи предложението.

Новият закон беше приет единодушно от Законодателния съвет на Хонконг – 90-местен орган, в който сега доминират политици, подкрепяни от Китайската комунистическа партия (ККП), след нейната реформа на избирателната система в града.

Член 23 обхваща пет престъпления: държавна измяна; бунт; кражба на държавни тайни и шпионаж; разрушителни дейности, застрашаващи националната сигурност, както и външна намеса.

Хонконг вече прилага Закон за националната сигурност, въведен от ККП през 2020 г., с който се наказват четири основни престъпления: отцепничество, подривна дейност, тероризъм и коопериране с чужди сили. След приемането на мащабното законодателство Хонконг предприе бърз авторитарен обрат, като повечето демократични политици вече са в затвора или в самоизгнание, десетки организации на гражданското общество се огънаха под натиска, а международният бизнес напусна града.

Международна реакция

На 8 март Законодателният съвет на Хонконг представи новия законопроект, което предизвика широко осъждане от страна на законодатели, активисти и личности от цял свят.

САЩ

Правителството на САЩ изрази загриженост във връзка с неясните и разширителни определения, посочени от правителството на Хонконг, особено по отношение на термини като „държавна тайна“ и „външна намеса“. Подобна неяснота буди опасения и „може да бъде използвана за елиминиране на инакомислието чрез страх от арест и задържане“, заяви Матю Милър, говорител на Държавния департамент на САЩ, в изявление от февруари.

„Също така сме загрижени, че властите в Хонконг ще прилагат Член 23 екстериториално в продължаващата си кампания на транснационални репресии за сплашване и ограничаване на свободата на словото на американските граждани и жители“, каза той.

Американският сенатор Марко Рубио призова международната общност „да се обедини в осъждането на тези действия и да се бори за справедливост и отговорност“, тъй като Пекин продължава агресивно да подкопава основните свободи в Хонконг.

„Китайската комунистическа партия не се спира пред нищо, за да подкопае автономията и демокрацията на Хонконг“, каза той.

Правозащитни организации

„С това драконовско законодателство правителството на Хонконг нанесе още един съкрушителен удар върху човешките права в града“, посочи в изявление Сара Брукс, директор на „Амнести интернешънъл“ за Китай.

Интер-парламентарният алианс за Китай (IPAC) – коалиция от законодатели от демократични държави, чиято цел е да се изгради координиран отговор на предизвикателствата, отправяни от комунистически Китай, определи Член 23 като „най-репресивното законодателство в областта на националната сигурност“ в историята на Хонконг.

„Същността на закона поразява с репресиите, които позволява и със смразяващия ефект, който ще създаде“, се казва в изявление на IPAC.

„Наред с други неща, той позволява присъди до 14 години лишаване от свобода, ако дадено лице не разкрие, че друго лице показва „намерение да извърши държавна измяна“, което може да включва участие в мирен протест или изразяване на недоволство.

„Ако журналист или доклад за комплексна проверка разкрие информация, която се счита за „национална тайна“, това лице може да бъде осъдено на 10 години затвор.“

id5597752 gettyimages 1043956054
Фигура във формата на ръка, с ноктите в цветовете на китайския национален флаг и с „23“ на дланта, което е препратка към спорния предложен член 23 от Закона за националната сигурност на Хонконг, е носена от протестиращи по време на митинг по случай Националния празник в Хонконг на 1 октомври 2018 г. (Anthony Wallace/AFP via Getty Images)

Обединеното кралство и Европейският съюз

Във вторник тази седмица Обединеното кралство и Европейският съюз осъдиха новия закон за националната сигурност на Хонконг, като заявиха, че той допълнително ще ограничи свободите във финансовия център и може да засегне дипломатическите мисии.

Британският министър на външните работи лорд Камерън заяви, че законът „ще има дълговременни последици“ за жителите на Хонконг, включително за чуждестранните дипломати.

 „Широките определения за национална сигурност и външна намеса ще затруднят хората, които живеят, работят и правят бизнес в Хонконг“, заяви британският външен министър.

„То не осигурява сигурност за международните организации, включително за дипломатическите мисии, които работят там.“

„Той ще утвърди културата на автоцензура, която сега доминира в социалния и политическия пейзаж на Хонконг, и ще позволи продължаващото ограничаване на свободата на словото, на събранията и на медиите.“

Лорд Камерън заяви, че законът ще „нанесе допълнителни щети на правата и свободите“  в града и ще подкопае изпълнението от страна на Хонконг на „обвързващи международни задължения, включително Китайско-британската съвместна декларация и Международния пакт за граждански и политически права“.

id5597669 gettyimages 1936959483 1200x799 1
Британският външен министър лорд Камерън пристига на Даунинг стрийт преди седмичното заседание на кабинета, Лондон, 16 януари 2024 г. (Leon Neal/Getty Images)

Междувременно ЕС и Организацията на обединените нации също изразиха недоволство от новия закон за сигурността на Хонконг.

„Обезпокоително е, че такова последващо законодателство беше придвижено през законодателната власт по ускорена процедура, въпреки сериозните опасения относно несъвместимостта на много от неговите разпоредби с международното право в областта на правата на човека“, заяви върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк в изявление, публикувано във вторник.

В отделно изявление от вторник Европейският съюз заяви, че е загрижен за „потенциалното въздействие върху правата и свободите на хората в Хонконг“ и че законопроектът има потенциал да засегне „значително“ работата на службата на ЕС, както и на организациите и дружествата в Хонконг.

Откакто наложеният от Пекин закон за националната сигурност влезе в сила през 2020 г., Обединеното кралство неколкократно обяви, че китайският режим нарушава съвместната декларация, и отвори маршрут за издаване на хуманитарни визи за притежателите на британски национални (задгранични) паспорти, които желаят да напуснат Хонконг.

Съгласно китайско-британската съвместна декларация китайският режим обещава да не премахва автономността на Хонконг и върховенството на закона в продължение на 50 години, до 2047 г.

Въпреки това режимът на Китай на практика скъса договора, наричайки го „исторически документ“.

В две изявления, публикувани в сряда, говорител на службата на комисаря на Министерството на външните работи в Хонконг изрази „силно възмущение и решително противопоставяне“ на изявленията на Обединеното кралство и ЕС.

Говорителят заяви, че Обединеното кралство няма право да следи за изпълнението на китайско-британската съвместна декларация и обвини Обединеното кралство в подстрекателство и в това, че има „колонизаторски манталитет“.

Синди Ли, Дороти Ли, Джулия Йе и Ройтерс допринесоха за настоящия материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
„Хонконг никога не е бил британска колония“ – как ККП подменя историята
Демонстранти скандират по време на митинг на 1 юли 2020 г.срещу новия закон за националнатта сигурност на Пекин (Дейл де ла Рей/AFP via Getty Images)
Хонконгските граждани срещу драконовия закон за национална сигурност
Мъж минава покрай графити, оставени от протестиращите на старата сграда на Банка на Китай след митинг за демокрация от Виктория Парк до Чатър Роуд в Хонконг на 8 декември 2019 г. (Антъни Уолъс /AFP via Getty Images)
Американски политици приеха единодушно проектозакон, подкрепящ автономията на Хонконг
Хонконгският медиен магнат Джими Лай на 11 декември 2014 г. Къщата му и сградата на Next Media бяха обстрелвани със запалителни бомби на 12 януари 2015 г. Хонконгски граждани подозират, че зад атаките стои китайския режим (Ю Конг/Епок таймс)
Арестът на хонконгския медиен магнат Джими Лай предизвика безпокойство във Вашингтон
Хонконг все още не е мъртъв
Jimmy Lai 1200x675 1
Активисти в Хонконг осъдени за почитане жертвите на „Тиенанмън“
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Йорданка Фурнаджиева от издателство „Ентусиаст“, Любен Маринов – автор, и Александър Маринов-Санчо – преводач на „Маските, които носим“ на представянето на романа на 18 март 2025 г. в Книжен център „Гринуич“

„Маските, които носим“ – дебютният роман на българо-американския писател Любен Маринов  

0
0
печено агнешко на фурна с фолио

Сочно агнешко с картофи на фурна

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0

Свързани Публикации

Западните батерийни технологии се опитват да заобиколят китайското господство върху минералите

Стартъпи с нови батерийни технологии се опитват да са независими от Китай и контрола му над минералите

0
0
Иран се противопоставя на Международната агенция за атомна енергия

Иран се противопоставя на Международната агенция за атомна енергия

0
0
Тръмп заяви, че Израел и Иран се договориха за прекратяване на огъня, което би могло да сложи край на 12-дневната война

Тръмп заяви, че Израел и Иран са се договорили за примирие, което може да сложи край на 12-дневната война

0
0
Ключови ирански военни командири и ядрени учени, убити от Израел

Ирански военни лидери и ядрени учени, ликвидирани от Израел

0
0
Разделената иранска опозиция чака в сенките падането на режима

Разделената иранска опозиция очаква в сенките падането на режима

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Следваща публикация
На 5 август 2021 г. тестват дете за коронавируса COVID-19, известен още като ККП вирус, в Янджоу, в източната китайска провинция Дзянси. (STR/AFP via Getty Images)

Китай унищожава всички данни за COVID-19?

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria