• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Хонконгските граждани срещу драконовия закон за национална сигурност

отНган Шункау
29 януари , 2021
Демонстранти скандират по време на митинг на 1 юли 2020 г.срещу новия закон за националнатта сигурност на Пекин (Дейл де ла Рей/AFP via Getty Images)

Демонстранти скандират по време на митинг на 1 юли 2020 г.срещу новия закон за националнатта сигурност на Пекин (Дейл де ла Рей/AFP via Getty Images)

Пекин се осмелява да арестува хонконгски активисти

Властите в Хонконг арестуваха 53 продемократични личност в началото на месец януари 2021 г. под предлог, че са реагирали на призива на демократичния активист Бени Тай Ю-тин да се конфронтира на правителството. Китайският режим се осмели да приложи закона за националната сигурност при извършването на арестите и да използва този инцидент като предупреждение за онези, които дръзват да оспорят авторитета му.

Бени Тай е бивш професор по право в университета в Хонконг. Той е известен с ролята си в създаването на мирната кампания за гражданско неподчинение „Окупирай Централния (район на Хонконг – б. пр.) с любов и мир“ (Occupy Central with Love and Peace). Тя призова през 2014 г. правителството на Хонконг да приложи пълна демокрация, което прерасна в масови продемократични протести. Според статия на Тай, озаглавена „Най-смъртоносното оръжие на гражданското неподчинение“, публикувана в хонконгския “Икономически журнал” на 16 януари 2013 г., целта на кампанията е постигането на всеобщо избирателно право в Хонконг, В статията се посочва, че “Окупирай централния“ е най-мощното оръжие, което да накара правителството да проведе мирни преговори с демонстрантите.

През юли 2020 г. китайските власти обвиниха Тай, че помага за организирането на неофициален първичен вот за опозиционния продемократичен лагер, за да набере кандидати за изборите за законодателна власт на града. Тогава Пекин заяви, че целта на Тай е „да завземе управляващата власт на Хонконг и да проведе хонконгска версия на „цветна революция“.

Occupy Central leader Benny Tai
Продемократичният активист Бени Тай (в центъра) разговаря с репортери пред Върховния съд, след като бе освободен под гаранция в Хонконг на 15 авгруст 2019 г. (Винсент Ю/AP Photo)

53 активисти бяха арестувани на 6 януари тази година. Те бяха заподозрени в извършване на престъпления по закона за националната сигурност, и заради ролята им в първичните избори, проведени от продемократичния лагер през юли, за чието организиране беше обвинен Тай.

Законът за националната сигурност влезе в сила на 30 юни 2020 г., след церемониално гласуване на Националния народен конгрес (НКП), който служи като „гумен печат“ на решенията на китайската комунистическа партия. Нормативната мярка предвижда максимално наказание доживотен затвор за неясно дефинирани престъпления като подривна дейност и отцепничество.

Китайски официални лица заявиха, че законът ще бъде насочен към малка част от обществото. Но разтегливите и неясни определения на нарушенията, както и онази част от него, която предвижда  евентуални мерки и срещу лица, които не са граждани на Хонконг, предизвикаха загриженост сред правни експерти и правозащитни наблюдатели. Според тях, както местни жители, така и чужденци, които си навлекат гнева на режима, могат да бъдат оставени на неговата милост ако са на територията на Хонконг.

Такива закони „никога не бива да се използват за криминализиране на поведението и словото, които са защитени от международен закон за правата на човека“, се казва в изявление от 3 юли на офиса на ООН за правата на човека. В него се изразява загриженост за потенциалното „дискриминационно или произволно тълкуване и прилагане “ на закона.

Изразени бяха опасения, че нормативната мярка нарушава Основния закон на Хонконг, който гарантира, че Международният пакт за граждански и политически права може да остане в сила на територията.

LegCo with empty seats
Законодателният съвет на Хонконг по време на сесия, 12 ноември 2020 г. с много празни места (отгоре), които се очаква да бъдат заети от продемократичните депутати (Ю Ган / The Epoch Times)

Съгласно китайско-британската съвместна декларация, която определя условията за преминаване на Хонконг към китайско управление през 1997 г., режимът се съгласява да предостави на града автономия и свободи по схемата „една държава, две системи“, каквито няма в континентален Китай.

„Дискриминационното или произволно тълкуване и прилагане“ на закона за сигурността се излезе наяве, когато Стив Ли Куай-ва, старши началник на екипа за национална сигурност към полицията в Хонконг, направи сравнение между неотдавнашните арести на 53-та активисти с карането на кола по време на кражба. Той каза, че само по себе си шофирането е нормално, но ако се шофира с цел или намерение да се извърши грабеж, тогава шофирането става престъпление.

Изглежда, че в логиката на Ли няма смисъл. По тази логика човек, който шофира нанякъде, може да бъде обвинен, че планира да извърши кражба, дори и да няма конкретни доказателства. Ако човекът само е замислял да извърши грабеж, но не го е направил, значи не е извършил престъпление.

Ли е един от четиримата китайски държавни служители, санкционирани от правителството на Съединените щати на 9 ноември 2020 г. заради ролята им в прилагането на новия закон за националната сигурност на Хонконг.

Какво престъпление са извършили тези продемократи? Те дори не са имали шанс да реагират на призива на Бени Тай за установяване на демокрация в града, което би било предизвикателство към лидера на Хонконг Кари Лам, марионетката на китайския режим.

Първичните избори, организирани от местната политическа асоциация „Сила за демокрация“ на 11 и 12 юли 2020 г., имаха за цел да изберат най-обещаващите продемократични кандидати за законодателното тяло. Продемократичният лагер се надяваше да спечели мнозинство или повече от 35 места в Законодателния съвет (LegCo).

Продемократичните фигури бяха арестувани въз основа на обвинения за нарушение на закона за националната сигурност. По данни на хонконгската полиция шестима от тях са били задържани заради подозрение в организиране и планиране на престъпни дейности за подриване на държавната власт. А останалите 47 са били арестувани за участие в подобни дейности. И двете са наказуеми престъпления според закона за сигурността, който осъжда неясно дефинирани престъпления като подривна дейност и сепаратизъм.

Китайската комунистическа партия (ККП) се осмели да проведе този широкомащабен арест в Хонконг поради две причини: САЩ са в процес на президентски преход, а ЕС и Китай принципно се договориха за Всеобхватно инвестиционно споразумение в края на декември 2020 г.

Въпреки че избраният от новия президент Джо Байдън държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен разкритикува арестите, мисля, че неговите забележки не бяха достатъчно силни, за да осъдят действията на Пекин. Други американски конгресмени и японски политици осъдиха арестите, но мисля, че и техните изявления бяха доста слаби. Държавите-членки на ЕС също си затвориха очите за нарушенията на човешките права в Китай, когато подписаха новата сделка за бизнес инвестиции. Крис Патън, последният британски губернатор и застъпник за Хонконг, настоя ЕС да отхвърли споразумението.

Китайският комунистически лидер Си Дзинпин е в центъра на вниманието, тъй като имиджът на Китай е опетнен. Дипломатическите отношения между Китай и САЩ се влошиха от началото на търговската война през 2018 г. Вашингтон наложи редица санкции срещу Пекин и негови държавни служители. Международната общност иска да потърси отговорност на Пекин заради COVID-19 пандемията. На всичкото отгоре хонконгските граждани продължават да се борят срещу посегателството на ККП срещу автономията и свободите на техния град, което китайският режим разглежда това като акт на непокорство, който не смята да толерира.

Си счита, че трябва сериозно да накаже протестиращите в Хонконг, за да покаже, че управлява с железен юмрук. Това би послужило като предупреждение за жителите на Хонконг и континенталната част на Китай. Неотдавнашните арести на 53-мата продемократични активисти послужиха за осъществяването на тази цел.

Си също така е наясно, че Съединените щати и страните от ЕС са ограничени във възможността си да накажат Пекин, тъй като самите те имат вътрешни проблеми за решаване. Той може би вярва, че те вероятно не са склонни да направят нещо по-значително за проблема в Хонконг и най-вероятно просто ще отправят празни закани, които няма да повлияят на авторитета му.

Трябва да призная, че Хонгкон не притежава такава незаменима стратегическа позиция за САЩ и Европа. Въпреки че САЩ и ЕС имат достатъчно начини да санкционират ККП, ще има последствия и за самите тях. Въпросът е дали западните политици са готови да го направят, за да запазят универсалните ценности и да спрат амбициите на ККП за глобална хегемония.

Хората в Хонконг трябва да продължават да разчитат на себе си и никога да не се предават. Натискът на Си Дзинпин върху територията има за цел да изпита границата на търпението и толерантността на американските и европейските политици. Но този ход може да провокира западните държави, ако те погледнат на това като на нарушение на универсалните ценности.

ККП пося семето на възмущението сред жителите на Хонконг и праведните хора по света, и рано или късно ще трябва да пожъне последиците.

Нган Шункау е писател и издател, който живее в Хонконг от 1978 г. Той е автор на „Кървав дъжд в моята младост“ (血雨 華 年), история за противоположни фракции сред Червената гвардия по време на китайската Културна революция.

Гледната точка, изразена в тази статия, е мнението на автора и не отразява непременно възгледите на “Епок Таймс“.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Дезертьорката от Северна Корея Йонми Парк (Епок Таймс)

Йонми Парк: Китай – Народната република на оковите

0
0
Харисън Форд на премиерата на "Дивото зове" в Лос Анджелис, Калифорния, 13 февруари 2020 г. (Richard Shotwell/Invision/AP)

Харисън Форд в черния списък на Китай

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Демонстранти по време на митинг „Нашите тела, нашите спортове“ на Freedom Plaza във Вашингтон, 23 юни 2022 г. (Ана Мънимейкър/Getty Images)

Кой празнува 8 март?

0
0
Сградата на Европейската комисия в Брюксел, Белгия, на 10 ноември 2019 г. (symbiot/Shutterstock)

Какво ни спести Мъск за цензурата на ЕС в Twitter

0
0
Новак Джокович жестикулира

Новак Джокович побеждава Pfizer и Moderna в директни двубои

0
0
Крематориума и погребалния дом Dongjiao, един от няколкото в града, където се изгарят телата на починалите от COVID-19 в Пекин, Китай, на 18 декември 2022 г. (снимка: Getty Images)

Масова смърт сред китайския комунистически елит

0
0
Логото на Microsoft и ChatGPT

Изкуствен интелект (AI) – ползите и опасностите от тази мощна технология

0
0
радикалния феминизъм

Феминизмът никога не е бил за равноправие

0
0
Университета на Минесота затвори своя Институт "Конфуций" през 2019 г. (снимка: Стивън Матюрен/Getty Images)

Запознайте се с новите китайски институти „Конфуций“

0
0
Работник реже тръби близо до въглищна електроцентрала в провинция Хъбей (Грег Бейкър/Getty Images)

Китайската компартия доказва, че борбата за „климата“ няма нищо общо с климата

0
0
Следваща публикация
Untitled Artwork3

На 1 февруари България почита жертвите на комунизма

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.