• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Взаимоотношения

Арестът на хонконгския медиен магнат Джими Лай предизвика безпокойство във Вашингтон

отИзабел ван Брюген
8 октомври , 2020
Хонконгският медиен магнат Джими Лай на 11 декември 2014 г. Къщата му и сградата на Next Media бяха обстрелвани със запалителни бомби на 12 януари 2015 г. Хонконгски граждани подозират, че зад атаките стои китайския режим (Ю Конг/Епок таймс)

Хонконгският медиен магнат Джими Лай на 11 декември 2014 г. Къщата му и сградата на Next Media бяха обстрелвани със запалителни бомби на 12 януари 2015 г. Хонконгски граждани подозират, че зад атаките стои китайският режим (Ю Конг/Епок таймс)

Комисията за Китай към американския Конгрес призова съюзниците на САЩ да реагират на ареста със собствени мерки

Съединените щати са „силно обезпокоени“ от ареста на хонконгския медиен магнат Джими Лай, обяви съветникът по националната сигурност на Белия дом Робърт О’Брайън в изявление на 10 август.

Хонконгската полиция арестува отявления критик на китайския комунистически режим Джими Лай на 10 август, заедно с двамата му сина Лай Гин-йен и Чоу Тат-куен, както и няколко високопоставени служители в медийната компания на магната „Next Digital“.

71-годишният Лай беше арестуван по новия закон за националната сигурност на Хонконг и обвинен в сговор „с чужда държава или външни елементи“. По-късно същия ден около двеста полицейски служители нахлуха в новинарския офис на вестника на Лай „Apple Daily“, който е най-голямата продемократична медия в града.

Робърт О’Брайън заяви, че Лай и колегите му защитават „фундаменталните права и свободи, гарантирани от Пекин на хората от Хонконг, които в момента обаче са подложени на системни атаки“.

Същия ден бяха арестувани и други медийни и продемократични фигури, включително известната активистка Агнес Чоу. По-късно от полицията оповестиха арестите на още 10 души: девет мъже и една жена, чиито имена не бяха посочени.

По думите на О’Брайън арестите са „очевиден опит за сплашване на продемократичните активисти и политически опоненти, както и за подкопаване на свободните и независими медии в Хонконг, които имат ключова роля за характеристиката и успеха на града“.

С влизането в сила на Закона за националната сигурност през месец юли тази година хонконгските власти започнаха да предприемат мерки срещу продемократичните елементи на територията. Най-тежкото наказание, предвидено в новия нормативен акт за проява на „подривни и сепаратистки действия, тероризъм и сътрудничеството с чуждестранни сили“, е доживотен затвор.

Преди въвеждането на закона Пекин и правителството на Хонконг заявиха, че новата законодателна мярка ще се прилага само срещу ограничен кръг нарушители и няма да застраши свободите в автономната територия.

От месец юли обаче за незаконни бяха обявени популярни протестни лозунги, а кандидатури на продемократични кандидати в предстоящите избори бяха дисквалифицирани. Впоследствие правителството обяви, че отлага с една година изборите, като се оправда за забавянето с пандемията. До 10 август по новия закон в Хонконг бяха арестувани общо 15 души, в това число и тийнейджъри.

Робърт О’Брайън посочи в изявлението, че Законът за националната сигурност на Пекин подкопава фундаменталните права и свободи на хонконгските граждани и увеличава контрола на китайския режим върху вътрешните работи на Хонконг.

„Арестите, проведени след неотдавнашните действия на правителството на Хонконг, което несправедливо дисквалифицира кандидати и отложи изборите за Законодателен съвет, са последните нарушения на ангажиментите на Пекин към хонконгските граждани и света“, каза О’Брайън.

Китайската комунистическа партия (ККП) приветства ареста на Лай.

Говорител на Китайската служба по въпросите на Хонконг и Макао посочи пред държавната китайска медия Синхуа, че Лай е представител на хора, които са „против Китай и против Хонконг“, и е планувал и подбуждал „нелегални“ протести, финансирани от пронезависими сили, като също така е използвал своята медия, за да разпространява слухове. Китайският режим прокарва теорията, че единствената причина за миналогодишното масово протестно движение в Хонконг е било подстрекателството от чужди държави, целящи да всеят хаос.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео се солидаризира с коментара на О’Брайън. Той заяви, че е  „силно разтревожен“ от новината за ареста на Лай по „драконовия закон на Хонконг за националната сигурност.“

„Поредното доказателство, че ККП изкорени свободите на Хонконг и наруши правата на своите граждани“, написа Помпео в Twitter на 10 август.

В началото на месец август САЩ официално наложиха санкции на губернатора на Хонконг Кари Лам и още 10 други китайски и хонконгкски политици заради ролята им в подкопаването на свободите на територията чрез налагането на новия закон. Пекин реагира, като на същата дата наложи санкции на 11 американски граждани, включително федерални конгресмени и ръководители на намиращи се в САЩ правозащитни и доброволни организации.

Изпълнителната комисия за Китай към Конгреса призова съюзниците и партньорите на САЩ да реагират на арестите със свои „собствени санкции и мерки“, като нарече нахлуването в офисите и арестите „сериозни нарушения на правата на човека“.  Комисията също така призова и ООН да предприеме действия.

Междувременно „Apple Daily“ отпечата заплануваното издание на вестника във вторник, 11 август. На първа страница, над снимката на Лай в белезници вестникът публикува обещание към Хонконг със заглавие „борбата продължава.“

На своята интернет страница вестникът обяви, че на 11 август са били отпечатани над 500 000 броя на продемократичния таблоид, което значително превишава обичайните 100 000.

„Ние заставаме зад Джими Лай и неговите синове и колеги. Призоваваме Пекин да отмени закона за националната сигурност и да възстанови незабавно върховенството на закона в Хонконг“, обяви O’Брайън.

На 11 август Джими Лай, Агнес Чоу и други задържани активисти бяха освободени под гаранция.

Статията е изготвена със съдействието на Кати Хъ и Ройтерс.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
(Снимка "Приятен ден"/Shutterstock)

Правителството на САЩ следи неваксинираните

0
0
Крематориума и погребалния дом Dongjiao, един от няколкото в града, където се изгарят телата на починалите от COVID-19 в Пекин, Китай, на 18 декември 2022 г. (снимка: Getty Images)

Масова смърт сред китайския комунистически елит

0
0
Майки с детски колички по бизнес улица в Пекин, 13 юли 2021 г. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

За първи път от десетилетия – спад в населението на Китай

0
0
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск говори по време на гейминг конвенция в Лос Анджелис, Калифорния, на 13 юни 2019 г. (Майк Блейк/Ройтерс)

Топ мениджъри в Twitter са цензурирали разкритията за лаптопа на Хънтър Байдън

0
0
Хора скандират заедно на улица в Шанхай на 27 ноември 2022 г.(снимка: Хектор Ретамал AFP чрез Getty Images)

ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

0
0
Бившият китайски диктатор Дзян Дзъмин в Голямата зала на народа в Пекин, Китай, на 8 ноември 2012 г. (Feng Li/Getty Images)

Кървавият завет на Дзян Дзъмин – управление на терор, убийства и лъжи

0
0
Протестиращи по време на протест срещу драконовските мерки на Китайската комунистическа партия за нулев COVID в Пекин, Китай, на 28 ноември 2022 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Масови протести срещу ковид мерките в Китай след пожар в жилищна сграда

0
0
Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Следваща публикация
Пластичен хирург извършва „специална“ операция на носа на пациент в своята клиника в югозападния китайски град Чончин (Питър Паркс/ AFP via Getty Images)

Четири сърца за 10 дни: въпросът за насилствено извличане на органи в Китай отново е на дневен ред

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.