Getting your Trinity Audio player ready...
|
След разцепване на гласовете Конституционният съд (КС) не прие отмяната за намалените правомощия на президента относно служебните правителства. Той обяви също за невалидни промените за квалифицирано мнозинство при избор на някои институции и специалния закон за служебните правителства. Съдиите гласуваха хора с двойно гражданство да могат да стават депутати и министри. Това стана ясно от решението на КС по делото, с което се оспорват всички изменения от шестата поправка на Конституцията на Република България. Въпросните промени бяха предложени и гласувани в 49-я парламент с гласовете на ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ.
За да бъде възможна отмяната на тези норми са нужни поне 7 гласа от общо 12-те конституционни съдии. В случая 6 от съдиите смятат тези норми за противоконституционни, така че те остават.
Против са съдиите: Павлина Панова, Соня Янкулова, Атанас Семов, Мариана Карагьозова-Финкова, Янаки Стоилов, Таня Райковска. На противоположно мнение са колегите им: Константин Пенчев, Надежда Джелепова, Филип Димитров, Борислав Белазелков, Красимир Влахов и Десислава Атанасова.
С това тяхно решение остават нормите, с които президентът Румен Радев ще бъде ограничен в назначаването на служебен премиер, а ще има право да избира от ограничен списък председател на НС, управител и подуправител на Българска народна банка (БНБ), председател или зам. председател на Сметната палата, Омбудсманът на републиката или негов заместник.
Настоящият служебен кабинет също е избран по новите конституционни правила с премиер Димитър Главчев, ръководещ Сметната палата. Следващите служебни кабинети пак ще бъдат сформирани по новите правила. Те бяха предложени от 49-то НС с цел да се намали политическото влияние на президента, тъй като му се наложи да сформира няколко служебни кабинета.
Това гласуване не е съвсем окончателно и то може да бъде атакувано отново пред КС, тъй като между съдиите няма единодушно становище, а разцепление 6 на 6 гласа. Още тази есен президентът Румен Радев ще предложи двама нови съдии за КС, които ще сменят двама от сегашните, предложени от президента Росен Плевнелиев, преди 9 години.
Същевременно Конституционният съд отмени съдебната реформа, изработена с други изменения в основния закон, като даде гласност на най-важните от тях, свързани със съдебната власт, за невалидни и противоконституционни. Промените предвиждат Висшият съдебен съвет да се раздели на две: Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет. Предвижда се промяна на начина на избиране на техните членове, ограничени правомощия на главния прокурор, по-кратки мандати на председателите на съдилища и главния прокурор.Така изборът на главен прокурор се връща при ВСС.
До това дело на КС срещу промените в конституцията се стигна, след като президентът Радев и 48 народни представители от 49-то Народно събрание оспорваха промените в основния закон на страната.
Ева е страхотна!