Getting your Trinity Audio player ready...
|
Щатската полиция в Пенсилвания е предупредила Тайните служби за заподозрян стрелец
Комисията по вътрешна сигурност и правителствени въпроси на Сената (HSGAC), която разследва опита за убийство на 45-я президент Доналд Тръмп на 13 юли 2024, разпрати писма до федералните органи на реда на 24 юли, с искане за информация за инцидента.
Конгресът започна няколко разследвания на случая. Това е първият път от 43 години насам, в който президент на САЩ е ранен при опит за убийство. Последният опит за покушение стана на 30 март 1981 г., когато Джон Хинкли младши простреля президента Роналд Рейгън на излизане от вашингтонския хотел „Хилтън”.
Камарата на представителите гласува на 24 юли за сформирането на специална работна група, която да проведе разследването. Същия ден HSGAC разпрати писма до осем федерални, щатски и местни правоприлагащи агенции, с искане за информация относно техните дейности, комуникации и записи, свързани със стрелбата.
Сенаторите изискват информация за подготовката за сигурност на митинга в Бътлър, Пенсилвания на 13 юли, по време на който стана инцидента. Също така изискват данни за разузнавателната дейност за потенциално насилие преди атаката и подробни обяснения за реакцията на агенциите за сигурност.
Тайните служби са агенцията, която по закон отговаря за личната охрана на бившия президент Доналд Тръмп. Тя е предмет на най-щателна проверка и нестихващи критики, заради задължението ѝ да осигури безопасността на политическото събитие.
Директорът на Тайните служби по време на инцидента Кимбърли Чийтъл, подаде оставка на 23 юли след обвинения и нападки от членове на Конгреса. Тя даде показания пред Комисията за надзор и отчетност, но отказа да предостави специфична информация, за която настояваха американските конгресмени.
HSGAC е поискал от Тайните служби „плановете за сигурността на обекта, включително карти, диаграми и оперативни планове“, „определянето на периметрите за сигурност“ и „оценките на риска или заплахата и идентифицирани уязвимости, включително тези, които конкретно се отнасят до сградата, от която е стрелял стрелецът“. Всичко това е посочено в писмо до новия действащ директор на Тайните служби Роналд Роу. В него също така се изисква точна хронология на целия инцидент: от избора на място – до стрелбата и последиците от нея, както и информация за отговора на Тайните служби на предполагаем ирански заговор за убийство на бившия президент Тръмп.
HSGAC е направил и писмено обръщение до ФБР, което ръководи разследването на стрелеца Томас Матю Крукс. Той беше убит от Тайните служби непосредствено след стрелбата. Комисията е поискала разузнавателни данни за заплахи към бившия президент, подробности за споделянето на тези разузнавателни данни и информация за участието на ФБР в митинга. Подобно писмо е изпратено и до Службата за разузнаване и анализ към Министерството на вътрешната сигурност за подобна информация.
Писма с искане за информация са изпратени и до шерифа, и окръжния прокурор на окръг Бътлър, където се случи стрелбата, както и до полицейското управление на град Бътлър. Служители на реда на окръг Бийвър са били на покрива веднага след като Крукс е бил застрелян. Писмо има и до комисаря на щатската полиция на Пенсилвания, чийто персонал е участвал в охраната на митинга.
HSGAC планира да проведе на 30 юли съвместно изслушване относно инцидента заедно със Съдебната комисия на Сената, с участието на Роналд Роу и заместник-директора на ФБР Пол Абат. Агенциите трябва да предоставят отговори на писмата на HSGAC до 7 август.
От ФБР са отказали да предоставят допълнителен коментар.
Щатската полиция в Пенсилвания е предупредила Тайните служби за заподозрян стрелец
Местните органи на реда са предупредили Тайните служби на САЩ за подозрително лице преди стрелбата по Доналд Тръмп. Това съобщи началникът на щатската полиция на Пенсилвания.
По време на свидетелски показания пред Долната камара на 23 юли, комисарят от щатската полиция на Пенсилвания полковник Кристофър Парис разкри нови подробности за провала на сигурността, довел до опита за убийство на 45-я президент на САЩ. В него загина 50-годишният пожарникар Кори Комператор, а други двама бяха тежко ранени.
Полковник Парис разкри, че е имало „серия от текстови съобщения“ с Отдела за спешни случаи на окръг Бътлър, чийто членове са видели заподозрения стрелец Томас Матю Крукс и са го докладвали като подозрително лице преди инцидента. Той твърди, че щатската полиция е получила обаждане и текстово съобщение от Отдела за спешна помощ за дейността на заподозрения стрелец и е информирала Тайните служби.
По думите на полковник Парис, служители на щатската полиция „устно“ са се обърнали към Тайните служби в местния команден пункт за сигурност.
Полицейският началник също така свидетелства, че двама местни служители на реда, които са се намирали в комплекса от сгради около мястото на митинга, са отишли да търсят мъжа преди да открие стрелбата. Той уточни, че не знае дали от прозореца, на който са били, полицаите са могли да видят Крукс да се катери на покрива на съседната сграда.
Видео, заснето от конгресмен, който е отишъл на мястото на стрелбата на 22 юли, показва, че от прозореца на втория етаж на сградата, където са били двамата полицаи, има ясна видимост към покрива, където стрелецът Крукс е открил огън.
В дните след стрелбата от ФБР обявиха, че 20-годишният Крукс е действал сам, въпреки съмнения, че е имало втори стрелец. Няма задържани други заподозрени и не са извършени други арести.
Бивши агенти на Тайните служби коментират сигурността при опита за убийство на Доналд Тръмп
Брайън Гант, бивш агент на Тайните служби, на активна служба по време на администрацията на Обама, коментира пред The Epoch Times, че основният фокус на агентите е да отцепят района и незабавно да защитят Тръмп от опасност. Той посочи, че митингите на открито представляват значителни предизвикателства за сигурността, особено по време на предизборна кампания и че обучен екип преценява безопасността на района, за да осигури възможно най-добрата защита.
Бившият агент добави, че „Тайните служби са сравнително малка агенция и зависят в голяма степен от местните органи на реда, за да допринесат за техните усилия за защита“.
Джеф Джеймс, пенсиониран специален агент от Тайните служби коментира пред The Epoch Times, че агентите тренират за ситуации като опита за убийство на 45-я президент. Според него служителите на Тайните служби е трябвало по-бързо да качат президента Тръмп в бронираната кола.
По думите му, реакцията да образуват стена от тела между Доналд Тръмп и последваща заплаха е била „направена перфектно“.
Кадри показват как след стрелбата президентът Тръмп се хваща за дясното ухо и пада на колене зад защитния подиум. Изправяйки се около минута по-късно, той казва на охраната „Чакайте, чакайте. Нека си взема обувките.“
Според Джеф Джеймс тези няколко минути са можели да костват живота му.
„Аз бих казал „не“, „тръгваме сега“, коментира бившият агент. „Ако тези първоначални изстрели са за отвличане на вниманието и има още четирима стрелци, и сега идва истинската атака, тези допълнителни пет секунди могат да се окажат смъртоносни. Не бихме спрели за обувки, за размахване на юмруци или нещо друго.“
Тим Милър, бивш полицай с 30-годишен стаж и военен опит е съгласен с колегите си, но според него има пропуски в детайлите на сигурността на митинга. Той характеризира пред The Epoch Times инцидента като „голям пропуск“ от страна на Тайните служби, което предполага значителни пропуски в мерките за сигурност.
„Агентите трябва да обмислят всяка възможна заплаха“, твърди той „Проблем е, че сграда, която е на по-малко от 150 метра не представлява възможна уязвимост в сигурността.“
Милър, който е служил при президентите Джордж Буш баща и син, и Бил Клинтън обясни, че за съжаление бившите президенти не получават същото ниво на сигурност като действащите. Според него е било очевидно, че президентът Тръмп е имал „нужда от повече сигурност предвид настоящата политическа обстановка.“
Доналд Тръмп заяви, че не му е било съобщено за въоръжен заподозрян на покрива на сграда, преди да бъде прострелян в Пенсилвания на 13 юли. „Никой не го спомена“, потвърди 45-ят президент пред Fox News. „Никой не каза, че това е проблем.“ Отговорните лица „можеха да кажат: „Нека изчакаме 15, 20 минути, 5 минути“. Никой нищо не каза… Мисля, че това беше грешка“, коментира Тръмп и добави. „Как някой се е качил на този покрив? И защо не е докладван? Защото хората са го видели на покрива.“
Въпреки коментара, бившият държавен глава благодари в Truth Social на Тайните служби за бързата им реакция да обезвредят стрелеца. ФБР го идентифицира като Томас Матю Крукс, но мотивите за покушението все още са неизвестни.