Getting your Trinity Audio player ready...
|
Китайската разузнавателна служба е инструктирала родения в Китай американски гражданин да шпионира китайски дисиденти, американски фирми и своя американски работодател
Американските власти обвиниха служител на телекомуникационна компания от Флорида, че в продължение на години е шпионирал преследваната общност Фалун Гонг и други китайски дисиденти от името на Китайската комунистическа партия (ККП). Това стана ясно от наскоро разсекретено федерално обвинение.
Ли Пин е американски гражданин, емигрирал от Китай. В продължение на повече от 13 години – от януари 2012 г. до този месец – Ли е работил като сътрудник на Министерството на държавната сигурност на Китай, водещата китайска агенция за събиране на разузнавателна информация.
По инструкции на служител от министерството в град Ухан, Китай, 59-годишният Ли събира лични данни на китайски дисиденти, продемократични активисти, американски политици и нестопански организации, както и на практикуващи и поддръжници на духовната група Фалун Гонг, която режимът се опитва да премахне в продължение на 25 години чрез различни форми на преследване, промиване на мозъци и изтезания.
Федералните власти арестуват Ли Пин на 20 юли, а на 22 юли той се явява за първи път в съда, след което е освободен. Ако бъде признат за виновен, Ли може да получи до 15 години затвор.
Делото е най-новата акция на американското правителство срещу дългогодишния опит на Пекин в САЩ да потисне Фалун Гонг, известен още като Фалун Дафа – духовна дисциплина, основана на принципите истинност, доброта и търпение. Датата на ареста на Ли Пин също така съвпада с 25-ата годишнина от преследването на Фалун Гонг в Китай – ден, който американските власти отбелязаха, като призоваха Пекин да „прекрати репресивната си кампания и да освободи всички, които са били лишени от свобода заради убежденията си“.
През май 2023 г. Министерството на правосъдието на САЩ обвинява двама мъже в опит да подкупят служители от Службата за вътрешни приходи, за да отнеме статута на организация с нестопанска цел, ръководена от практикуващи Фалун Гонг.
„При строгите ограничения на достъпа до информация по интернет служителите на китайското разузнаване често разчитат на „кооперативни контакти“ в чужбина, за да получават чувствителна информация от САЩ и други държави и да сплашват политически дисиденти“, се посочва в обвинителния акт.
Според разсекретената информация именно тук е изиграл роля Ли Пин, който по различно време е работил за „голяма американска телекомуникационна компания и международна компания за информационни технологии“.
По време на общуването си с китайския агент г-н Ли създава „многобройни“ имейл акаунти с фалшива информация за абонатите и използва различни начини за избягване на разкриването му от американските правоприлагащи органи.
Сред това, което Ли изпраща по електронната поща по искане на служителя от Министерството на държавната сигурност на Китай, са името и биографичната информация на практикуващ Фалун Гонг в Сейнт Питърсбърг, Флорида, както и подробности за двама израелски автори, които са написали книга за Фалун Гонг, съответно през август 2012 г. и април 2013 г.
Репресиите на Пекин срещу Фалун Гонг се простират далеч отвъд географските граници на Китай
Практикуващите духовната дисциплина са „от особен интерес“ за китайските разузнавателни служби „поради разпространяването от страна на Фалун Гонг на идеи, считани за подривни за ККП“, се посочва в обвинителния акт.
Публични и изтекли документи от органите на Китайската комунистическа партия показват, че режимът продължава да смята потискането на Фалун Гонг за свой основен приоритет. В интервюта много практикуващи Фалун Гонг описват как полицията оказва натиск върху техни роднини в Китай, за да изисква информация за тях от САЩ или за да ги принуди да се откажат от убежденията си.
Прокурорите посочват пет пътувания на Ли до Китай за среща с агента от министерството.
Твърди се, че през последното десетилетие той е споделял информация за възможностите за електронно наблюдение на правителството на САЩ и операциите на американски организации с нестопанска цел.
В обвинителния акт се изтъква, че два пъти, през март 2015 г. и март 2022 г., Ли Пин е предоставил при поискване подробности за работодателите си – новооткрит клон на „голяма американска телекомуникационна компания“ в Китай и международна компания за информационни технологии.
През май 2021 г. китайският агент е поискал информация за хакерски събития, насочени към американски фирми, включително широко разгласено хакерско нападение, инициирано от китайската държава, срещу голяма американска компания. Според обвинението Ли Пин е отговорил, като е изпратил информация за отговора на американското правителство.
През юни 2022 г. агентът потърсил помощ от Ли за намирането на китайско лице, избягало в САЩ, за което китайското разузнаване имало предполагаем адрес на пребиваване в САЩ. Твърди се, че Ли е отговорил в същия ден с подробности за собствениците на жилището на съответния адрес.
The Epoch Times потърси адвоката на Ли Пин, Даниел Фернандес, за коментар относно обвиненията.