• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 5 юни, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Забрана за TikTok в структурите на ЕС и много правителства по света

отЕкип на The Epoch Times
7 април , 2023
Логото на TikTok

Логото на TikTok поставено върху дънна платка на компютър в пламъци, илюстрация (Reuters)

Приложението за споделяне на видеоклипове TikTok беше забранено в Европейския парламент, следвайки стъпките на Европейската комисия и Съвета на ЕС, поради опасения, свързани с киберсигурността и популяризирането на стратегическите намерения на Пекин зад граница. 

TikTok, собственост на китайската компания ByteDance, е широко критикувано за зловредното си съдържание и е забранено за ползване в правителствените структури на все повече държави по света, като основни причини за това са споделянето чрез приложението на данни с Пекин и насърчаване на приоритети в световния дневен ред от страна на Китайската комунистическа партия. 

Европейската комисия посочи в изявление, че решението за забрана на TikTok ще се прилага за служебни и лични телефони и устройства.

“За да повиши своята киберсигурност, корпоративният управителен съвет на Комисията реши да преустанови използването на приложението TikTok на своите служебни устройства и на личните устройства, регистрирани в услугата за мобилни устройства на Комисията”.

Еврокомисарят по въпросите на промишлеността Тиери Бретон, който обяви забраната от страна на Европейската комисия, отказа да посочи дали комисията е била обект на инциденти, свързани с TikTok.

Председателят на Парламента Роберта Мецола и генералният секретар Алесандро Чиокети дадоха на 8000 служители срок до края на месец март да деинсталират TikTok от служебните устройства.

Този ход идва в момент, когато Китай и Западът все по-очевидно са вкопчени в схватка, с обекти на конфронтация, вариращи от шпионски балони до производство на компютърни чипове.

Забрана на TikTok в Австралия и Обединеното кралство

На 4 април и Австралия предприе действия срещу видео приложението, собственост на Китай, като забрани използването му на всички устройства, собственост на федералното правителство, поради съображения за сигурност. Тя става последната страна от разузнавателния съюз за съвместно действие в радиоелектронното разузнаване “Петте очи” (Five Eyes или FVEY), която блокира приложението, след подобни решения на САЩ, Канада, Обединеното кралство и Нова Зеландия. 

Парламентът на Обединеното кралство забрани миналия месец достъпа на китайското приложение за социални медии до мрежата си поради съображения за сигурност. Говорител заяви, че приложението, използвано от редица британски депутати, ще бъде блокирано и за устройствата, предоставени на служителите. 

TikTok е забранен за служебните телефони на държавните служители и министрите от правителството на Уелс. Това стана след преглед от страна на Националния център за киберсигурност и предприетите от правителството на Обединеното кралство действия за същото.

Шотландското правителство също обяви, че ще се присъедини към правителството на Уелс и ще забрани приложението от официални устройства, като забраната няма да обхване личните устройства, използвани от служителите.

Правителството на Обединеното кралство се опасява, че китайското правителство може да получи достъп до чувствителни данни, съхранявани в служебните телефони.

Но TikTok категорично отхвърли твърденията, че предава данните на потребителите на Пекин. Тео Бертрам, вицепрезидент на приложението за връзки с правителствата и обществена политика в Европа, заяви пред BBC, че смята, че опасенията се основават “повече на геополитика, отколкото на нещо друго”.

“Помолихме да бъдем оценявани не въз основа на страховете, които хората имат, а въз основа на фактите”, добави той.

Канада също забрани видео приложението TikTok от всички устройства, издадени от правителството. Министър-председателят Джъстин Трюдо заяви, че е имало достатъчно опасения относно сигурността на приложението, за да се наложи промяната, като решението беше взето само няколко дни след като Европейската комисия обяви своята забрана.

Нова Зеландия последва примера, като приложението TikTok ще бъде премахнато от всички устройства с достъп до парламентарната мрежа. Решение е взето въз основа на анализа на месни експерти по киберсигурност и след международно обсъждане на междуправителствено ниво. 

Други забрани

TikTok и десетки други китайски приложения бяха забранени в Индия през юни 2020 г. поради опасения за потенциалната им вреда за сигурността и целостта на страната. Приложението вече е забранено и в други азиатски държави като Пакистан, Бангладеш и Азербайджан. 

Тайван забрани TikTok и някои други китайски приложения на държавни устройства, а през декември 2022 г. започна разследване на приложението за социални медии заради подозрения за незаконни операции на острова.

През декември 2022 г. Конгресът на САЩ прие законопроект за забрана на TikTok на федерални устройства. Предстои законопроектът да бъде подписан от президента Джо Байдън.

Тексас, Мериленд, Алабама и Юта са сред над 25-те щата, които са издали заповеди до служителите да не използват TikTok на правителствени устройства. Десетки висши училища, след които University of Oklahoma и University of Texas-Austin , забраниха TikTok на университетските устройства и Wi-Fi мрежи.

TikTok, чиято популярност нарасна през последните години, събира много информация за потребителите – включително тяхната възраст, местоположение, и дори ритъма им на писане. Бисквитките на компанията проследяват активността на потребителите и в други части на интернет.

Базираните в САЩ сайтове за социални медии също правят това, но китайската компания майка на TikTok, ByteDance, се сблъска с твърдения, че е повлияна от Пекин.

С повече от 3 милиарда изтегляния TikTok е приложението номер едно в света и най-известното сред младежите. Но китайският му произход поражда много опасения, особено по отношение на поверителността и безопасността на данните. TikTok е обвинявано в събиране на данни и докладването им на китайските власти чрез компанията майка. Други проблеми включват опасения за пристрастяване, дезинформация, цензура на съдържанието, шпионаж, кибертормоз и др. 

TikTok е подложен на натиск от страна на ЕС да се съобрази с предстоящите нови регулации, целящи да накарат големите онлайн платформи да изчистят токсичното и незаконното съдържание, както и със строгите правила на Съюза за защита на личните данни.

Евентуална забрана в ЕС може да бъде катастрофална за приложението.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
1
Снимка (pinterest)

Домашен сироп от Роза Дамасцена

0
0
Георги Господинов с романа Time Shelter - победителят в литературната класация Booker за 2023 г. (снимка: thebookerprizes.com)

Музиката във “Времеубежище” – плейлист от Георги Господинов

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Lotus Fairy Tale i 1a 1 700x420 1

Приказка за лотоса – вдъхновение за малки и големи

0
0
Снимка: (Africa Studio/Adobe Stock)

Тревожната тенденция “със съгласието на детето”

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Визуално представяне на криптовалутата Биткойн, Лондон, 30 май 2021 г. (Edward Smith/Getty Images)

Европейският съюз въвежда първите регулации за криптоактиви

0
0
Логото на Международния валутен фонд (МВФ)

МВФ: Цените на жилищата в Европа са силно завишени

0
0
Кристин Андерсън говори за 15-минутните градове

Кристин Aндерсън: 15-минутните градове целят “пълен контрол”

0
0
Европейските знамена се веят на половин мачта един ден след смъртта на британската кралица Елизабет II. (John Thys/Getty Images)

Евродепутати призовават за контрол над изкуствения интелект

0
0
Френският президент Еманюел Макрон (вляво) и китайският лидер Си Дзинпин участват в заседание на френско-китайския бизнес съвет в Пекин на 6 април 2023 г. (Снимка: Ludovic Marin/Pool/AFP via Getty Images)

Остри критики срещу Еманюел Макрон след визитата му в Китай

0
0
Мехурчета газ от изтичането на "Северен поток 2" се виждат на повърхността на Балтийско море, близо Дания (Reuters)

Кой стои зад саботажа на “Северен поток”

0
0
Полски войници участват във военните учения на НАТО (Шон Галъп/Getty Images)

Полша: Новата опора на НАТО

0
0
Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

0
0
Бежанци чакат за транспорт, след като са избягали от Украйна и са пристигнали на граничния пункт в Медика, Полша, 7 март 2022 г. (Markus Schreiber/AP Photo)

Близо 1 милион молби за убежище в ЕС през 2022 г.

0
0
Захранващи тръби в петролните рафинерии Ruhr Oel на BP Gelsenkirchen GmbH в Гелзенкирхен, Германия, 8 март 2022 г. (Ina Fassbender/AFP via Getty Images)

Европа е похарчила 800 милиарда евро за борба с енергийната криза

0
0
Брашно от смлени сушени щурци и щурци в буркани, за първото масово производство на хляб от насекоми в пекарната на финландската хранителна компания Fazer в Хелзинки, Финландия, на 23 ноември 2017 г. (Attila Cser / Reuters)

СИФ и ЕС: Консумирането на насекоми и синтетично месо ще спаси планетата

0
0
В България е докладван недостиг на 7 медикамента (Ryan Remiorz/The Canadian Press)

На какво се дължи недостигът на лекарства и как ще реагира ЕК

0
0
Следваща публикация
ex3nzk3weaik dz

Музикалният свят празнува 150 години от рождението на Сергей Рахманинов

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • “Шен Юн”
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria