Уей живее в Ухан – епицентър на епидемията. Стомашно разстройство и горчив вкус я държат будна през нощта. От 18 януари, когато излиза с приятели и се прибира болна, я измъчва въпросът дали e заразена с новия коронавирус. Направени са ѝ три комтютърно-томографски изследвания и два теста, всички от които дават отрицателни резултати, така че случаят ѝ остава само „под съмнение“.
Медията „Епок Таймс“ нарича коронавируса, който причинява болестта COVID-19, „ККП вирус“, тъй като прикриването на информация и нехайството от страна на ККП позволиха вирусът да се разпространи из цял Китай и да предизвика глобална пандемия.
Няколко от приятелите на Уей са в същата ситуация. Например Ся има суха кашлица и безсъние. Друга приятелка на Уей, с подобни на нейните симптоми, впоследствие развива белодробна калцификация и е диагностицирана с COVID-19. В момента тя е в критично състояние.
„Никой не го е грижа за нас“ – казва Уей в интервю за „Епок таймс“. При нея отсъстват обичайните симптоми на температура и кашлица, но не се е възстановила от мистериозното заболяване.
Въпросът е дали всички тези хора наистина са заразени с вируса.
Уей има приятелка, чиято компютърно-томографска снимка показала възпаление на белите дробове, изглеждащо като „матирано стъкло“, но въпреки това осем теста за COVID-19 дали отрицателни резултати. „Ухан е под контрол – казва тя. – Няма начин да ви поставят диагноза. Те фалшифицират данните и тестове ви винаги са отрицателни, независимо в какво състояние сте.“
Полеви болници
Последната от временните полеви болници в Ухан затвори на 10 март. Съдбата на изписаните пациенти обаче остава неизвестна. Такива болници бяха създадени в градски стадиони, изложбени центрове и гимнастически зали, за да лекуват нарастващия брой пациенти. Но този месец властите в Ухан обявиха, че повече няма нужда от тези съоръжения заради намаляващия брой пациенти.
Преди време интервю за „Епок Таймс“ даде Фу – пацентка с леки симптоми, хоспитализирана във временна болница в община Ханян в Ухан, заедно с 900 други пациенти. Фу е изписана на 28 февруари. На 10 март тя получава епикризата си, която сочи, че има удебелявания на белите дробове и увреждания на артериите, черния дроб и жлъчката.
Фу е разговаряла с 20 други пациенти, които въпреки сериозни увреждания на белите дробове също са били изписани. Тридесет и шест годишен мъж е починал, часове след като е бил изписан от временната болница.
Данните на Китай
През последните няколко седмици Китай докладва за намаляване броя на заразените. В десет поредни дни до 15 март китайските власти обявяват, че няма установени нови случаи в нито един от районите извън Ухан. На 16 март те докладват за 21 нови случая в цялата страна, 12 от които привнесени отвън.
Ако всичко върви така и до 20 март няма повече нови случаи на зараза, е възможно през следващите две седмици производстовто в Ухан да се възвърне към нормалните си функции. Това заявява пред държавните медии Ли Ландзюен – старши експерт в Националната здравна комисия на Китай.
Към края на януари властите в провинция Хубей, чиято столица е Ухан, наложиха стриктна карантина, като затвориха всички пътища и спряха обществения транспорт. Но през март в части от Хубей ограниченията започнаха да отслабват. Ухан обяви, че ще позволи на граждани отново да влизат в града, при положение че сами се подложат на 14-дневна карантина на собствени разноски.
Международни експерти поставиха под въпрос намаляването броя на заразените. Чън Бинджун – бивш служител в Китайската национална комисия за здравеопазване, е скептично настроен към данните на Китай. „Мисля, че това е невъзможно. Това е толкова сериозна болест, те всъщност фалшифицират данни – заяви той пред „Епок Таймс“. – Невъзможно е в Китай да няма никакви нови случаи, те прикриват данните, така че много нови случаи просто не биват докладвани.“
Кристиан Дорстен – директор на Института по вирусология в берлинската болница „Чаритé“, каза, че китайското правителство е политизирало проблема, като набляга само на случаите, които са внесени в Китай от чужбина. „Не можем да очакваме достоверна информация от Китай в близко бъдеще – заяви той в интервю пред немската медия NDR. – Ще дават вид, че заразата е овладяна, но разбира се, случаят няма да е такъв.“
Преди време „Епок Таймс“ се сдоби с вътрешни правителствени документи, които подробно описват как властите не съобщават за потвърдени диагнози и унищожават свързаните с тях данни.
Втора вълна?
Възможно е отново да се получи скок в броя на заразените, ако Китай прибързано се опита да рестартира икономиката си.
„Докато държавата съживява икономиката си и отново се интегрира в света, остава опасността епидемията от вируса да се повтори“ – заяви в имейл до „Епок Таймс“ Лори Гарет – експерт по епидемиите, бивш старши сътрудник по въпросите на здравето в Съвета по външни отношения и носителка на наградата Пулицър.
Д-р Антъни Фаучи – директор на Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания на САЩ, в скорошно интервю за ABC заяви, че американските власти внимателно наблюдават ситуацията в Китай след отслабването на мерките за карантина и възобновяването на нормалния живот на гражданите.
„Надяваме се случаите да се задържат, но е възможно пак да започнат да се увеличават“ – каза Фаучи.
След като някои фирми възобновиха дейността си, из страната отново се появиха случаи на зараза.
„Анхуей Гуофън Пластик Индустри“ затвори вратите на своята фабрика в град Хъфей за втори път след положителна проба на служител, който беше ходил на работа в продължение на 10 дни. Наредено беше 177 от близките контакти да бъдат поставени под карантина.
На 10 февруари един от най-големите производители на титан в Китай преустанови производството в Чанчун, след като се разбра, че трима служители са заразени.
Образователните власти в Пекин разубедиха местнте училища да отварят отново вратите си на 17 март, като се позоваха на продължаващата епидемия.
„Много пациенти са асимптоматични и остават незабелязани… това може да доведе до второ избухване на зараза, няма съмнение по въпроса“ – заяви Чън.