Getting your Trinity Audio player ready...
|
До 53 хил. лв. безвъзмездна финансова помощ могат да получат организации на гражданското общество по нова процедура с приемане на проектни предложения до 28 ноември 2024 г.
На 30 август бе открита нова процедура по Оперативна програма „Техническа помощ“ (ПТП), съфинансирана от Европейския съюз, която предлага на всички организации на гражданското общество да кандидатстват и получат 100% безвъзмездна финансова помощ (БФП). Специфичната цел на програмата, за която допринася процедурата е „Укрепване на капацитета на органите, бенефициентите и партньорите по програмите от Споразумението за партньорство“.
Общият размер на БФП по процедурата е 8,6 млн. лв., а максималното финансиране за проект е до 53 хил. лв.
Режим „непомощ“
Процедурата BG16RFTA001-1.008 „Активни и компетентни организации на гражданското общество за повишаване на добавената стойност на политиката на сближаване в България“ е първата процедура в режим „непомощ“ за организации на гражданското общество, която цели да повиши знанията и уменията на служителите им и членовете на управителните им органи за по-активното им участие в процеса на подготовка, изпълнение, мониторинг и оценка на програмите от Споразумението за партньорство.
Финансирането по тази процедура не представлява държавна помощ, като режимът „непомощ“ не изисква подаване на декларация за държавна и минимална помощ, което улеснява кандидатите.
Споразумение за партньорство 2021 – 2027
Одобреното от ЕК през 2022 г. Споразумението за партньорство 2021-2027 обхваща подкрепата от Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд, Европейския социален фонд плюс, Фонда за справедлив преход и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури в България за периода от 1 януари 2021 г. до 31 декември 2027 г.
Споразумението за партньорство, изготвяно от всяка държава членка, е стратегически документ, в който са изложени стратегическата ориентация за програмирането и условията за ефективното и ефикасно използване на средствата на фондовете на ЕС.
Допустими кандидати и дейности по процедурата
Допустими кандидати са всички организации на гражданското общество, със седалище на територията на България, без значение от сферата на дейност, учредени на основание Закона за юридическите лица с нестопанска цел и регистрирани в обществена полза най-малко 2 години преди подаване на проектното предложение.
Сред дейностите, които ще бъдат финансирани по проектите за БФП, са:
- участия в обучения и формални мрежи на организации на гражданското общество в България и в държави-членки на ЕС;
- организиране на мероприятия, за трансфер на знания по ключови теми, придобити в резултат от участие в обученията;
- организиране на обучения с външни експерти;
- разработване или закупуване на софтуерни инструменти във връзка с изпълнението и мониторинга на програмите от Споразумението за партньорство и др.
Допустимите за финансиране дейности по процедурата са описани подробно в т. 13 от Насоките за кандидатстване по процедурата.
Недопустими за финансиране са разходи за закупуване на оборудване/обзавеждане за подобряване на работната среда и/или за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, в т.ч. закупуване на офис и друго обзавеждане, компютърно оборудване, софтуер и друго оборудване, предназначени за общи административни нужди на кандидата (напр. за обичайните дейности, свързани с водене на счетоводството, управление на човешките ресурси и др. общи административни дейности), както и за извършване на строително-монтажни работи.
Информация и документи по процедурата
Управляващият орган по процедурата, дирекция „Добро управление“ в Администрацията на Министерския съвет, организира онлайн информационна кампания по процедурата, като предоставя възможност за участие в един информационен ден по избор, съгласно следния график:
- 25 септември 2024 г. 10:00 ч. (регистрация от 9:30 ч.)
- 1 октомври 2024 г. 10:00 ч. (регистрация от 9:30 ч.)
- 8 октомври 2024 г. 10:00 ч. (регистрация от 9:30 ч.)
Регистрационните форми и линкове за участие са публикувани в раздела на процедурата на Единния информационен портал www.eufunds.bg.
Kaндидатстването по процедурата е изцяло онлайн чрез системата ИСУН чрез подаване на уеб базиран формуляр. Всички документи по процедурата са публикувани тук, като същите мога да бъдат намерени и в раздела на процедурата, в секцията на Оперативна програма „Техническа помощ“ на www.eufunds.bg.
Максималният срок за изпълнение на одобрените проекти е до 18 месеца, но не по-късно от 31 декември 2027 г., като крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:00 ч. на 28.11. 2024 г.