Комунистически Китай „представлява фундаментална заплаха“ за Чешката република, според чешката разузнавателна агенция
Доклад на Чешка национална разузнавателна агенция разкри, че китайският комунистически режим е разгърнал мащабна тайна операция на територията на Чешката република с цел да повиши влиянието си. Похватите на Пекин включват разузнавателни агенти, фалшиви акаунти в LinkedIn и предлагане на пари за събиране на информация и изграждане на мрежа от влиятелни лица.
Китай „представлява фундаментална заплаха за евроатлантическата цивилизация, включително Чешката република“, се посочва в годишен доклад на чешката Служба за сигурност и информация, публикуван на 12 септември.
„Попадането в сферата на влияние на Китай означава постепенно предаване на технологично и стратегическо ноу-хау на система, представляваща различна социално-икономическа концепция, базирана на комунистическа диктатура, която е разрушителна за основните принципи на нашата цивилизация, а именно демокрацията и свободния пазар.“
Агенцията заяви, че Китайската комунистическа партия (ККП) е използвала дипломатическата си мисия за събиране на информация за политическия пейзаж на Прага като част от операциите си за влияние в Чешката република.
Режимът също е изпратил разузнавателни агенти за установяване на връзки с местни влиятелни фигури. Според доклада, това е включвало ангажиране с академици за получаване на „непублична информация“ и по-задълбочено разбиране на чешката среда.
Влияние върху академичните среди и политиката
Един от методите, които агентите на Пекин използват за подход към чешките академици, е да създават на фалшиви самоличности в LinkedIn, които се представят за лица от консултантски или набиращи персонал компании в Хонконг и Сингапур.
Разузнавателните оперативни работници след това биха поискали доклади или проучвания „в области, съответстващи на политическите интереси на Китай“, предлагайки „финансово възнаграждение“ под прикритието на професионално сътрудничество, се казва в доклада.
„Тези проучвания обикновено служат като предварителна стъпка към по-нататъшно сътрудничество, включващо предоставяне на конкретна информация.“
След като чуждестранните учени се съгласят да изготвят тези доклади, китайските агенти могат да ги поканят да посетят Китай, като Пекин покрива всички разходи. Целта е „да се създаде мрежа от контакти, които се чувстват задължени и могат да бъдат склонни да подкрепят китайските интереси в Чешката република в бъдеще“, заяви агенцията.
Тези покани за посещение на Китай могат да бъдат отправени и към бивши и настоящи политически фигури, представители на национални и местни правителства и влиятелни бизнес лидери.
„Участниците могат да бъдат потърсени от китайските разузнавателни служби или присъствието им да бъде използвано за пропагандни цели, без да споменаваме, че гостоприемството на китайците може да породи известно чувство за дълг, от което те биха искали да се възползват на по-късен етап.“
Докладът на чешката разузнавателна агенция идва след поредица от обвинения за китайски шпиони по целия свят, повдигайки опасения относно шпионските дейности на ККП.
В Съединените щати Линда Сун, бивш високопоставен помощник в офиса на губернатора на Ню Йорк, беше разобличена по-рано този месец, че е действала като агент на ККП в замяна на милиони долари за бизнес и други облаги.
Във Великобритания парламентарен изследовател, който някога е работил за висш законодател в управляващата Консервативна партия, беше обвинен в предоставяне на съдебна информация на Пекин през април заедно с друг мъж.
В Германия през април полицията арестува дългогодишен помощник на член на Европейския парламент (MEP) по подозрение, че работи за тайната служба на ККП и шпионира китайски дисиденти в страната.
През януари белгийската федерална прокуратура започна разследване срещу бившия сенатор Франк Крейелман. Разследването включваше твърдения, че шпиони на ККП са го подкупвали в продължение на години, за да влияе върху дискусиите в Европа.
Усилия за заглушаване на критиците
В допълнение към насочването към влиятелни фигури, чешката разузнавателна агенция също така алармира за усилията на ККП да заглуши критиците, докато популяризира своята пропаганда.
Агенцията заяви, че е регистрирала интерес от страна на Пекин за потискане на инакомислието и наблюдение на събития, които ККП смята за заплаха за авторитарното си управление. Техните основни целеви групи, които ККП нарича „петте отрови“, са практикуващите Фалун Гонг, уйгурите, тибетците, поддръжниците на независимостта на Тайван и защитниците на демокрацията в Китай.
„Всеки път, когато китайците научат за събитие в Чешката република, където могат да се появят негативни коментари за Китай, те започват да предприемат систематични стъпки за получаване на есенциална информация за местоположението, съдържанието и участниците в събитието“, се посочва в доклада.
През 2023 г. чешката разузнавателна служба наблюдава „сътрудничеството между чешките и китайските медии“, установявайки, че китайско съдържание се разпространява главно в по-малки местни телевизионни канали, за да се повлияе на отношението на чешката общественост спрямо Китай.
Китайското съдържание показва „само положителните аспекти на комунистическия режим, като напълно пропуска или отрича всякакво потъпкване на човешките права, потискане на етническите малцинства и териториална агресия“.
„За Китай неговият имидж в очите на вътрешната аудитория и чуждестранните партньори е изключително важен, поради което отдавна се опитва да потиска всяка информация, която уврежда имиджа на хегемон, насърчаващ глобалния мир и ред.“