Високата безработица и мрачната перспектива пред китайската икономика правят държавните позиции по-желани
За 39 700 работни позиции в централните правителствени агенции, които ще се открият през 2025 г. в Китай, се състезават 3,25 милиона кандидати. Това стана ясно, след като на 24 октомври приключиха регистрациите за националния изпит за държавна служба в Китай.
Правителствените работни места през последните десетилетия са считани от китайците за „железна купа с ориз“ заради сигурността на работното място, стабилността и придобивките.
Броят на кандидатите тази година поставя нов рекорд, с увеличение от над 340 000 спрямо миналата година.
Най-конкурентната позиция е привлякла 16 700 кандидати. Това е позиция за служител в Отдела за връзки на Китайското дружество за професионално образование, тъй като изискванията за тази позиция са сравнително свободни, включващи само бакалавърска степен в широк кръг от специалности.
Най-големият брой кандидати по градове е 250 000 в Гуандун, следван от 230 000 в Пекин. Но най-ожесточената конкуренция е в Тибетския автономен район, със средно 150 души, състезаващи се за всяка позиция.
В момента процентът на безработица сред младите хора на възраст между 16 и 24 години в Китай, които не учат, остава над 17 процента, а броят им може да достигне над 30 милиона, според оценки на китайските медии.
Междувременно БВП на Китай нарасна с 4,6 процента през третото тримесечие, като не успя да достигне официалната цел от 5 процента, което показва продължаваща икономическа слабост. Икономическият спад направи пазара на труда още по-мрачен.
През последните години заплатите на държавните служители и правителствените служители в Китай са значително намалени, а някои са принудени да се пенсионират по-рано заради огромните правителствени дългове на ККП, които продължават да се натрупват.
Въпреки намаляващите заплати на държавните служители, „високият процент на безработица сред младите хора, особено неразрешеният проблем със заетостта на новите випускници, накара много млади хора да разглеждат изпитите за държавна служба като последна възможност за стабилна работа“, каза Сун Куо-сян, професор по международни отношения и бизнес в университета Нанхуа в Тайван, пред The Epoch Times на 26 октомври.
Що се отнася до намаленията на заплатите на държавните служители на много места в Китай, Сун каза, че това основно отразява структурните икономически проблеми на Китай и финансовия натиск.
„Фискалният натиск върху местните правителства в Китай се увеличава през последните години, особено поради кризата на пазара на недвижими имоти, разходите за контрол на COVID-19, дълговото бреме и т.н. Приходите на много местни правителства са недостатъчни, за да поддържат обичайните си нива на разходи“, каза Сун.
„Съкращенията на заплатите отразяват намаляването на приходите на местните правителства и увеличаването на дълговото бреме.“
Китай ще има 11,79 милиона нови колежански випускници през 2024 г., а очакваният брой колежански випускници през 2027 г. е близо 14 милиона. Сю Джън, старши професионалист на китайския капиталов пазар, каза пред The Epoch Times на 26 октомври, че в сравнение с огромния брой випускници, изпитът за държавна служба за ограничения брой правителствени работни места е „по същество е за показ и не може да реши основните проблеми. Освен това има много задкулисни сделки.“
Сю каза, че продължаващата криза с високата безработица отразява тежкото състояние на китайската икономика, причинено от „административната намеса на ККП. Индустрията с недвижими имоти има огромно влияние върху икономиката, а тя от 2017 г. насам се свива. Дигиталната икономика не може да запълни вакуума, оставен от рецесията в недвижимите имоти.“
Сун отбеляза, че политиките на ККП, цялящи да стимулират икономиката, не са показали никакъв ефект.
„В момента китайските малки и средни предприятия бизнеси все още се сблъскват с трудности при финансирането, а в много индустрии има недостатъчно търсене, което влияе негативно на икономическия растеж и растежа на заетостта. Когато политиките не успяват да създадат бързо и ефективно нови възможности за работа, става рационалната реакция на младите хора е да избират по-стабилни позиции в държавните служби. Ключът е дали китайската икономика може да се реформира структурно.“
Сю посочи, че китайската икономика е „трансфузионна икономика. Веднъж щом чуждестранните инвестиции и експортните поръчки намалеят, китайската икономика има проблеми.“
Описвайки ситуацията, Сю каза: „Намаляването на експортните поръчки, изтеглянето на чуждестранния капитал и продължаващият икономически спад доведоха до вълна от фалити и безработица в частните предприятия. Вътрешните причини са административната намеса, спадът в индустрията с недвижими имоти и възходът на изкуствения интелект, които са причинили вълна от фалити и безработица в частната икономика. Те са като домино и са се разпространили в различни индустрии, региони и аспекти. Икономиката на ККП вече е фатално болна.“
Сю посъветва хората, които са безработни и наскоро завършилите, да имат разберат ясно същността на икономиката на ККП.
„Може би някои хора все още имат илюзии. Настоящата серия от операции на ККП, които са против пазарните правила, като намаляване на лихвените проценти и изискванията за резерви, превръщане на дълг в акции и създаване на комбинирани полицейско-данъчни операции; всички са въртят около изцеждането на последното останало богатство от хората. Ако нямате работа, може би най-добрият вариант е да не правите нищо и да намалите разходите.“
Неговото предложение за новите випускници е „да осъзнаят икономическата ситуация, да намалят очакванията си; да си поставят за цел първо да оцелеят, да бъдат добри към хората и нещата около тях и да бъдат толерантни, когато се сблъскват с проблеми. Най-важното е да прозрат същността на ККП, която е коренът на всички страдания на китайския народ.“
Луо Я допринесе за този доклад.