Getting your Trinity Audio player ready...
|
Основен акцент в изложбата „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“ са културните и политическите взаимодействия на Тракия с Гърция, Персия и Рим, които оформят историята и изкуството на региона
Днес за широката публика в емблематичната вила „Гети“ в музейния комплекс „Джей Пол Гети“ в Лос Анджелис отваря врати богатата и въздействаща изложба „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“ (4 октомври 2024 – 3 март 2025).
Изложбата се организира от J. Paul Getty Museum в сътрудничество с Министерството на културата на Република България и Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ-БАН). Проектът е част от поредицата изложби „Класическият свят в контекст“ (Classical World in Context).
Церемонията по официалното откриване на събитието, под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, се проведе на 4 ноември тази седмица. Сред почетните гости бяха и българският министър на културата Найден Тодоров, директорът на НАИМ-БАН доц. Христо Попов, генералният консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов, генералният консул на Гърция Кристина Валасопуло, генералният консул на Румъния Лучия Сава, генералният консул на Турция Синан Кузум, както и експерти от музеите в страните от изложбата.
Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета участват в изложбата, която показва Тракия и връзките ѝ с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в експозицията, като между тях са Панагюрското и Вълчитрънското златно съкровище, находки от могилата Голямата Косматка, Рогозенското съкровище и други.
При откриването на изложбата министърът на културата Найден Тодоров посочи два много важни урока, които са оставени от тракийската цивилизация. Първият е, че до нас е достигнала тракийската култура и трябва да знаем, че това е едно от нещата, с които ще бъдем запомнени. Затова е от съществено значение да подкрепяме нашата култура. Вторият урок е свързан с това, че тракийската цивилизация е една от най-великите в Античността. Въпреки това за нея не се говори достатъчно. „И в същото време днес се говори за Гърция, за Рим, за Египет, но не толкова много за Тракия. Защо? Защото не са били обединени. Това е вторият ни урок от тракийската цивилизация“. Поради тези две причини „трябва да помним миналото, за да не повтаряме грешките. Трябва да бъдем обединени, за да работим за бъдещето“, каза Найден Тодоров. Той изказа своята радост, че можем да покажем тракийското си наследство и в САЩ.
„Най-важната мисия на тази изложба е да не се прекъсва връзката между поколенията, да се пази знанието за човешкия род. Изложбата показва не само изящни предмети, а философията на един народ с изключително висока духовна култура. Най-древното послание е, че човекът е силен, когато е заедно с другите, тогава всяка трудност отстъпва“, отбеляза Илияна Йотова. Тя благодари за усилията на Националния исторически институт с музей при БАН, като изтъкна, че той е лидер в археологическите проучвания в Югоизточна Европа, сред водещите научни центрове в цяла Европа.
По време на посещението в Лос Анджелис по повод откриването на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, Йотова се срещна с кмета на Лос Анджелис Карън Бас. Вицепрезидентът подари на Карън Бас реплика на фиала от Панагюрското съкровище, като я покани да посети изложбата. Според съобщение от Президентството по време на срещата Йотова и Бас са коментирали сътрудничеството между двете държави в редица области, сред които енергийната диверсификация и отбранителната индустрия, както и теми от международния дневен ред като миграционните вълни, военните конфликти и регреса в защита на правата на човека в световен план.
Експозицията
Изложбата „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“ изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. – 300 г. сл. Хр.). Експозицията включва общо над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството.
Тракия се е намирала на север от Егейско море, в район, който днес включва България и части от Румъния, Гърция и Турция. Тъй като са запазени малко писмени сведения, голяма част от това, което се знае днес за тази култура, зависи от кратките, често пристрастни разкази на древногръцки и римски автори.
Въпреки това археологическите открития, направени в региона от началото на XX в. насам, са дали обширни доказателства за историята, културата и обществото на траките. Тези открития осветляват богатите ресурси и разнообразните художествени постижения на Тракия, както и уникалното ѝ положение – географско, политическо и културно – между Изтока и Запада.
„Тази изключителна изложба е първата, която се фокусира върху взаимовръзките и съперничествата между траките и техните съседи, особено Гърция и Рим“, посочва директора на музея „Гети“ Тимъти Потс.
„За много от нашите посетители това ще бъде първото им запознанство с тази завладяваща и изключително сложна древна култура, която е била едновременно страховита заради военните си умения и култивирана заради богатата си художествена продукция, особено сребърните и златните съдове. Изключително сме благодарни на Министерството на културата на България и на Националния археологически институт с музей при БАН за партньорството, с което направиха тази изложба възможна, както и на другите заемодатели на изложбата.“
„Изложбата е рядка възможност за вила „Гети“ да запознае американската публика със света на древна Тракия – място и култура, които заслужават много по-голямо внимание. Представеният археологически материал, вариращ от впечатляващо злато и сребро до керамика и погребални паметници, ни позволява да представим Тракия от тракийска гледна точка, като на моменти оспорва възгледите, изразени от древногръцките и римските автори“, казва Сара Коул, асоцииран куратор на антиките в музея „Гети“ и съкуратор на изложбата.
Предците на траките, преселили се от евразийската степ в днешна България, формират своеобразна култура към късната бронзова епоха (около 1500 г. пр. Хр.). Тракийските племена стават известни с уменията си на ездачи и воини и си взаимодействат с микенските гърци и централноевропейците, като тези влияния могат да бъдат проследени в производството на метални изделия. В изложбата са представени богати съкровища от изящни метални съдове – съкровища в буквалния смисъл на думата, включително открити във Вълчитрън, Панагюрище и Рогозен в България.
От бронзовата епоха гърците пътуват до Тракия заради богатите залежи на злато, сребро и мед, като основават градове и търговски пунктове с местните траки. Персийската империя на Ахеменидите достига Тракия през 513 г. пр.н.е., подчинявайки племената и оставяйки трайно културно въздействие, особено по отношение на използването на златни и сребърни банкетни съдове. Траките се сражават като наемници на ахеменидските царе в Персийските войни (492-449 г. пр. Хр.) срещу гърците.
Векове по-късно Римската империя се разширява в Тракия, като я включва като провинция при император Клавдий около 46 г. от н.е. Траките възприемат римските обичаи и латинския език, като същевременно запазват много местни традиции.
Акцент в изложбата са многото изящни предмети, открити в богати погребални могили от V-III в. пр. н. е. Сред тях на първо място е пълният комплект гробни принадлежности от гроба на цар Севт III в Голяма Косматка, открит през 2004 г. в Централна България. Те включват впечатляваща бронзова глава на Севт, управлявал Одриското царство в Тракия от около 330 до 300/295 г. пр. н. е. Тази впечатляващо реалистична и добре запазена скулптура може би е най-ранното монументално изображение на историческа тракийска личност.
Музей „Джей Пол Гети“
Жан Пол Гети-старши (Jean Paul Getty) (1892 г. – 1976 г.) е американски петролен индустриалец от британски произход, който основава Getty Oil Company през 1942 г. През 1957 г. списание „Форчън“ го обявява за най-богатия жив американец, а през 1966 г. Книгата на рекордите на Гинес го обявява за най-богатия човек в света. Гети е страстен колекционер на произведения на изкуството и антики. Колекцията му е в основата на музея „Джей Пол Гети“ (J. Paul Getty Museum) в Лос Анджелис. През 1953 г. той създава Тръста „Джей Пол Гети“, най-богатата институция за изкуство в света, управлява музейните комплекси „Джей Пол Гети“: Център „Гети“, вила „Гети“ и фондация „Гети“, Изследователски институт „Гети“ и Институт за консервация „Гети“.
Първоначално музеят „Гети“ започва да функционира през 1954 г. в къщата на Джей Пол Гети в Пасифик Палисейдс – квартал в района Уестсайд на Лос Анджелис, Калифорния, разположен на около 32 км западно от центъра на Лос Анджелис. Жан Пол Гети-старши разширява къщата с музейно крило. През 70-те години на ХХ в. Гети построява реплика на италианска вила върху имота си, за да съхранява по-добре колекцията си, която е открита през 1974 г. След смъртта на Гети през 1976 г. целият имот е предаден на Getty Trust за музейни цели. Колекцията обаче надраства мястото, което оттогава е преименувано на вила „Гети“, като през 1983 г. е обявено закупуването на земята, върху която е разположен центърът „Гети“ – кампус от 9,7 хектара на площ от 45 хектара в планината Санта Моника над междущатска магистрала 405, заобиколен от 240 хектара запазена природна площ.
Музеят „Джей Пол Гети“ във вила „Гети“ в Малибу е открит на 28 януари 2006 г. след приключване на мащабен проект за обновяване. Като музей и образователен център, посветен на изучаването на изкуствата и културите на древна Гърция, Рим и Етрурия, вила „Гети“ обслужва разнообразна публика чрез изложби, консервация, стипендии, изследвания и публични програми. Във вилата се помещават приблизително 44 000 произведения на изкуството от обширната колекция на музея от гръцки, римски и етруски антики, от които над 1 200 са изложени.
Съ-куратори на изложбата „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“ са: Сара Коул, Йенс Денер и Джефри Спиър, куратори на античността в музея „Гети“, както Маргарит Дамянов, доцент по тракийска археология в Националния археологически институт с музей при БАН.
Изложбата се допълва от каталог със същото заглавие, в който се разглеждат именно теми, свързани с тракийските царски гробници, гръцката колонизация на Черноморското крайбрежие, религията на траките и др.
На 19 ноември в 12:00 ч. (българско време) Getty ще бъде домакин на онлайн разговор с историка Матю Сиърс, в който ще се обсъжда богатото наследство на тракийската култура.