Четири дни продължи визитата на българския президент Румен Радев във Виетнам по покана на виетнамския му колега Лъонг Къонг . То се случва в навечерието на 75-ата гподишнина от установяване на дипломатическите отношения между двете държави през февруари 2025 г.
На 23-ти ноември българският президент и съпругата му Десислава Радева бяха посрещнати с почести на летище „Ной Бай“ в Ханой. В българската делегация бяха още министърът на образованието и науката Галин Цоков, министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, министърът на туризма Евтим Милошев, кметът на София Васил Терзиев и на Русе – Пенчо Милков.
В президентския дворец в Ханой българският и виетнамският държавен глава проведоха среща, след което ръководиха пленарните разговори между официалните делегации на двете държави. По случай официалното посещение е приета съвместна декларация, в която се потвърждават усилията за надграждане на ефективното сътрудничество между България и Виетнам с набелязване на конкретни мерки в тази насока. Като перспективни сфери бяха посочени области от взаимен интерес с основен фокус върху инвестициите, енергетиката, информационните технологии, медицината, науката и образованието, отбраната и културата, спорта, земеделието, екологията. Предстоящото производство на електрически автомобили от страна на Виетнам също предоставя възможности за сътрудничество с български компании, специализирани в разработването на автомобилен софтуер, отбеляза Румен Радев.
Подписани бяха споразумение за сътрудничество в областта на образованието за периода от 2025 до 2028 г., което предвижда обмен на студенти, докторанти, специализанти и преподаватели, изучаване на български и виетнамски език и култура, общи научноизследователски проекти; меморандум за сътрудничество между Българската търговско-промишлена палата и Виетнамската търговско-промишлена федерация, както и между общините Русе и Кън Тхъ.
Съпругата на държавния глава Десислава Радева посети в Ханой детската градина „Виетнам-България“, построена през 1981 г. с българска подкрепа, в която виетнамски деца учат български език, традиции и фолклор. Десислава Радева поздрави малките възпитаници, учителите и ръководството на предучилищното учебно заведение. Десислава Радева подари на децата специално изработена кукла на Ян Бибиян, на когото е кръстена предучилищната група в детската градина.
На Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“ Румен Радев връчи Почетен знак на президента за активната роля на асоциацията за развитието на отношенията между двете държави, както и за неуморната подкрепа на български инициативи на виетнамска територия. Асоциацията е учредена през 1982 г. и развива културния обмен между двете държави, като организира различни събития по повод национални и официални български празници и годишнини. Държавният глава подчерта, че най-голямата инвестиция в отношенията между двете страни са над 30 000 граждани на Виетнам, получили професионална специализация или завършили висшето си образование в България. Президентът посочи, че след 40-годишно прекъсване се възстановява обучението на курсанти от Виетнам в страната ни и България е готова да посрещне първите петима, които ще се обучават за военни летци.
На 26-ти ноември президентът Радев посети Дипломатическата академия на Виетнам. Държавният глава се срещна с ръководството на учебното заведение и говори пред студенти за перспективите пред развитието на двустранните връзки между България и Виетнам в контекста на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения.
Пред бъдещите дипломати президентът изтъкна, че за изграждането на стабилно и устойчиво междудържавно сътрудничество е важно доверието между народите, основано на споделени ценности, и това е най-големият актив на дипломацията. Историческите връзки също допринасят в тази насока, заяви президентът Радев и направи кратък преглед на 75-годишната история на дипломатически отношения между България и Виетнам. Държавният глава заяви, че за този период от време двустранните отношения са доказали приятелството, взаимното доверие и солидарността между двата народа. България е една от първите държави, признали независимостта на Виетнам през 1950 година, а в труден период от историята страната ни е оказала подкрепа на виетнамския народ. Десетките хиляди виетнамски граждани, които са учили и работили в България, също допринасят за укрепване на двустранните отношения и доверието, заяви президентът.
„Дипломацията не е само професия, а призвание – това е най-силният и ефективен инструмент за отстояване и защита на интересите на всяка страна“, каза на младежите Румен Радев. Според президента все повече ще се засилва ролята на дипломацията. „Историята е показала, че лоши дипломатически решения са довели до войни, бедност и страдание, а мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността“, каза Румен Радев на студентите и допълни, че за да бъдеш професионалист в тази област, са необходими широки познания и умения.
На 27-ми ноември президентът присъства на откриването на виетнамско-български бизнес форум в град Хошимин. Събитието беше организирано със съдействието на Народния комитет на града, който е най-големият индустриален и финансов център във Виетнам. 185 виетнамски фирми бяха регистрирани за участие. Във форума участваха представители на българския бизнес, които придружават президента за визитата му. Те са от сферите на информационните и високите технологии, съхранението на информация, аутомотив сектора, отбраната, инженеринга, хранителната индустрия и други. По време на форума беше подписан Меморандум за разбирателство между Хасковската търговско-промишлена палата и Националната асоциация на предприемачите във Виетнам.
Пред представителите на бизнеса Румен Радев посочи, че България и Виетнам не бива да си поставят за цел само да повишат търговския обмен, а и да си партнират в съвместни научни изследвания и производства, които да се реализират на трети пазари. Президентът очерта редица перспективни сфери, сред които транспортът и логистиката предвид стратегическото географско разположение на България и Виетнам. Румен Радев посочи натрупания опит и квалифицирани специалисти в България в информационните технологии и съхранението на информация, както и в електрониката. През последните години в България бяха направени много инвестиции в роботиката и мехатрониката, за да се насърчи развитието на редица сектори на икономиката, посочи президентът. Той допълни, че в различни части на страната България разширява индустриалните си зони, които предлагат редица предимства за инвеститорите. Фармацията, химическата и хранителната индустрия, отбраната също предлагат възможности за съвместни партньорства.
В присъствието на Румен Радев и Нгуен Ван Нен, секретар на партийния комитет на Народния комитет на Хошимин бяха разменени писма за сътрудничество между София и Хошимин.
Преди посещението си във Виетнам президентът беше на визита и в Сингапур, където се срещна с президента на страната Тарман Шанмугаратнам. Той бе гост и при
откриването на бизнес форум, организиран от Сингапурската производствена федерация – най-голямата национална организация в страната, която представлява около 5 000 корпоративни членове. В форума участваха представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, аутомотив сектора, инженеринга и други. Те бяха приветствани от Ленън Тан – председател на федерацията.