Заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев посочи, че предстоящото за приемане законодателно предложение на ЕС за производство и предлагане на пазара на семена все още е обект на обсъждане
Пред Министерски съвет в столицата бе организиран протест от земеделски стопани срещу подготвяния от Европейската комисия и Съвета на ЕС законодателен акт за семената, който според фермерите ще ги ограничи да използват и продават свои семена.
На 5 декември протестиращите изразиха опасения, че ако Регламентът бъде приет, ще се наложи забрана върху старите и местни растителни сортове, с цел да се унищожат малките и семейни ферми. Земеделските стопани ще бъдат принудени да купуват само хибридни семена, както и такива, които са генетично модифицирани, като това може да доведе до загуба на биоразнообразие и до икономическа зависимост на стопаните от големите корпорации, доминиращи на пазара на семена.
В прес съобщение на Сдружение „Агролинк“ от същия ден, се посочва, че 139 организации и над 160 000 граждани от цяла Европа призовават за спешни подобрения в законодателството на ЕС за семената, което е в дневния ред на AGRIFISH заседанието на Съвета на Европейския съюз на 9-10 декември.
„Настоящото законодателно предложение представлява огромна заплаха за разнообразието на нашите културни растения и за правото на нашите земеделски производители да използват собствените си семена“, предупреждават организациите (сред които производители на семена като ARCHE NOA, Oxfam, Slow Food, както и българските Сдружение „Агролинк“, Фондация „Бъдеще 21 век“,“ Биоселена“, „Национален съюз на градинарите в България“), заедно с непрекъснато увеличаващ се брой граждани (над 160 000 граждани към 02.12.2024), които досега са подписали петицията „Изправи се и защити храната си!“ (https://mitmachen.arche-noah.at/bg-BG/izpravi-se-i-sashtiti-hranata-si). Всички те поставят четири искания за новото законодателство:
- Запазването и устойчивото използване на адаптиращото се към местните условия разнообразие от култури е първостепенен приоритет.
- Човешкото право на фермерите и градинарите да събират, използват, разменят и продават собствените си семена трябва да се прилага изцяло.
- Трябва да се улесни търговията с разнообразни и адаптивни на местно равнище сортове от страна на регионалните производители на семена.
- Новоодобрените сортове не трябва да зависят от пестициди или синтетични торове.
Позицията на Министерството на земеделието и храните
Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев посочи, че предложението за регламент на ЕС за производство и предлагане на пазара на семена е отново обект на обсъждане от Съветa на министрите в рамките на унгарското председателство на Съвета на ЕС. Това ще се случи на 9 и 10 декември на открито заседание на Съвета по земеделие и рибарство (Agriculture and Fisheries Council – AGRIFISH), на което председателството ще представи доклад за напредъка по предложение за регламент за растителния репродуктивен материал, който консолидира и актуализира законодателството относно търговията със семена, като се отменят и заменят 12 свързани директиви.
„Предложението за регламент в сегашният му вид е само рамка за предстоящи обсъждания. Предвижда се регламентът да бъде приет с гратисен период от минимум три години, в които ще действа настоящото законодателство. Очаква се дискусиите по него да приключат и той да бъде приет не по-рано от началото на 2027 г.“, се казва в прес съобщение на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) от 5 декември.
В съобщението се казва още, че МЗХ насърчава опазването на местните сортове зеленчуци и овощни видове чрез интервенциите по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., с бюджет по основната интервенция „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“ в размер на 41,635,165 евро. Министерството посочва, че продължава да подкрепя стопаните, които искат да внедрят нови сортове, които са устойчиви на климатичните промени, като целта е да бъде запазено богатството от множество разнообразни сортове, които са доказали своята устойчивост през годините.
В тази връзка, по отношение предложенията за законодателни промени на ЕС, МЗХ завършва категорично изявлението си:
„Българската държава, още от самото публикуване на предложението, има последователна позиция против усложняване и увеличаване на административната тежест за производителите на семена. По тази причина позицията на страната е против направеното предложение да се въведе сортоизпитване за биологични и стопански качества и устойчивост за зеленчукови и овощни култури за местните сортове.
Позицията на страната е категорична, че такова изискване не трябва да се въвежда. В България фирмите и физическите лица, ангажирани със селекция на зеленчуци и овощни, не са малки и средни предприятия по смисъла на европейския регламент, в голямата си част те са микро фирми и това ще бъде голяма тежест за тях.
България също така е против включването на растителния репродуктивен материал в регламент за официалния контрол, тъй като това ще натовари производителите с одити и допълнителни проверки.
При бъдещите обсъждания на делегирани и изпълнителни регламенти, България ще обръща особено внимание за намаляване на административната тежест, запазване на сортовете и облекчения за микро производителите. В променящите се климатични условия и нестабилни пазари, тези производители имат съществена роля.“
Новото законодателно предложение на ЕС
На 5 юли 2023 г. Европейската комисия прие две тясно свързани законодателни предложения за преразглеждане и актуализиране на правилата за производство и търговия в ЕС със семена (растителен репродуктивен материал и горския репродуктивен материал). Предложенията бяха представени на Съвета месец по-късно. От тогава до сега вървят дискусии по законодателните текстове.
В основата на действащото законодателство на ЕС относно предлагането на пазара на семена са два главни стълба, а именно регистрацията на сортовете/материала и сертификацията на отделните партиди растителен репродуктивен материал от растителни видове, както са определени в директивите тоест „включени в списък видове в ЕС“.
С настоящото законодателно предложение (Регламента) ще се запази основният подход за регистрация на сортовете семена и за сертификация и инспекции на партидите преди предлагането им на пазара. Въведени са изисквания за регистрация в националните регистри на сортовете, като се въвежда правилото, че семената трябва да принадлежат към регистрирани сортове. Също така се определя процедурата и условията за регистрация, включително изискванията относно устойчивостта при отглеждане и използване, както и различимост, хомогенност и стабилност на сорта семена.
За старите сортове, като сортовете за съхранение (включително местни сортове) или т.нар. сортове за отглеждане от любители, следва да се запази прилагането на по-малко строги изисквания с оглед на съхранението и използването на тези сортове в естествената им среда във ферми или домашни градини. Сортовете обаче ще продължат да се регистрират въз основа на „официално признато описание“, което ще бъде признавано – но не и изготвяно – от компетентните органи.
Изискванията във връзка с предлагането на пазара на семена може да се обобщят, както следва:
- да принадлежи към сорт или клон, регистриран в съответствие с разпоредбите на Регламента,
- да отговаря на специалните изисквания, приети за съответната търгувана категория по родове и видове,
- да носи официален етикет за предбазов, базов или сертифициран материал или етикет на оператора за стандартен материал,
- да отговаря на изискванията във връзка със заготовката,
- да отговаря на изискванията във връзка със сертификацията и идентификацията.
Обсъжданията на министрите на земеделието ще продължат. Тристранни преговори между Комисията, Съвета и Парламента на ЕС могат да започнат през пролетта на 2025 г. по време на полското председателство на Съвета.