Getting your Trinity Audio player ready...
|
В комунистически Китай малки деца са жертви на преследването на Фалун Гонг
Датата 10 декември бележи създаването на един от най-важните документи в историята на съвременната цивилизация – Всеобщата декларация за правата на човека. Основополагащият документ, приет в Париж от Общото събрание на ООН на 10 декември 1948 г., е роден от пепелта на разрухата след Втората световна война.
Декларацията за правата на човека насърчава хората със съвест да защитават уязвимите. Тя дава надежда на репресираните от тоталитарни режими, че тяхното право на живот, правото на свобода и правото на лична сигурност ще бъдат възстановени и защитени.
Трагедията е в това, че жертви на погазване на човешките права в тоталитарните общества са и деца на всякаква възраст, а част от тях се намират в комунистически Китай.
Още с идването си на власт Китайската комунистическа партия (ККП), в чиято основа лежи атеизмът, преследва духовната вяра и саботира традиционната култура. Режимът репресира хора от всички религии: домашни християни, последователи на духовния метод Фалун Гонг, мюсюлмански уйгури и будисти, независимо от възрастта или социалния им статус.
Децата произхождат от различни китайски провинции. Те са на възраст от 2 до 18 години. Техните родители са учители, полицаи, работници, държавни служители. Много от тях са принудени да напуснат домовете си и самите те са жертва на репресии, унижения и престъпления.
Следват няколко истории от реалността на деца в Китайската народна република (КНР), чиито живот е белязан от страх и ужас или погубен завинаги. Това са деца, чиито смели родители са отказали да се отрекат от вярата си пред лицето на потисничеството.
От рая в ада
Семейството на Уан Дзинци живее щастливо, докато ККП не започва кампанията за изкореняване на духовния метод Фалун Гонг. Майката на Уан, която е сипматизантка на Фалун Гонг, е многократно арестувана, изпращана в лагери за принудителен труд и изтезавана.
Фалун Гонг (Фалун Дафа) е практика за усъвършенстване на духа и тялото, вкоренена в будистката традиция и основана на универсалните принципи истинност, доброта, търпение. Тя се състои от философия и пет медитативни упражнения. Фалун Гонг е представен на обществеността в Китай през 1992 г. и до края на 90-те години на миналия век, неговите последователи наброяват над 100 милиона в източната държава. Страхувайки се от растящата популярност на духовната дисциплина (чийто брой последователи е надвишавал този на членовете на ККП), бившият лидер на комунистическата партия Дзян Дзъмин стартира през юли 1999 г. кампания за национално преследване и изкореняване. До ден днешен симпатизантите на Фалун Гонг в Китай са подложени на незаконни арести, затвор, принудителен труд, побои, варварски изтезания, медицински експерименти и дори насилствено отнемане на органи. Безброй за изгубили живота си.
„Животът ни се превърна от рай в ад“, пише Уан в Minghui.org, базирана в САЩ медийна платформа, която се фокусира върху преследването на Фалун Гонг в Китай.
Майката на Уан няколко пъти е на ръба на смъртта в резултат на изтезанията по време на арестите. Бащата на Уан умира от инфаркт, когато майка ѝ е задържана за четвърти път. Младото момиче е съсипано от скръб и се нуждае от помощта на роднините си, за да се справи с погребението на баща си.
„Знаех кой уби баща ми. Беше претърпял толкова много стрес и болка. Той нямаше да умре толкова рано, ако не беше преследването на Фалун Гонг“, спомня си Уан. „Не разбирам защо такава прекрасна духовна практика се преследва в Китай, където конституцията ясно посочва, че хората имат свобода на вярата. … Заповедта [на Дзян Дзъмин] отмени конституцията и заблуди повечето китайци. Той отвлича, измъчва, убива и взема органите на най-невинната и добра група хора в Китай. Десетки хиляди семейства, като нашето, бяха разбити.“
10-годишно момиче е бито и затворено в клетка
През 2008 г. 10-годишната Чън Съин дава на своя учител материали, разобличаващи преследването на Фалун Гонг. Постъпката ѝ е докладвана на полицията. Още с пристигането си един полицай удря плесница на Чън пред съучениците ѝ. След това я затварят в малка желязна клетка, окована с белезници на ръцете и краката.
Родителите на Чън са арестувани същата вечер.
След като е освободена, Чън отива на училище, но нейният учител ѝ забранява да посещава часовете и изхвърля чантата ѝ от класната стая. Според Minghui.org детето е трябвало да напусне дома си, за да не бъде арестувано отново.
Полицаи бият момче, което търси майка си
Тринадесетгодишният Шън Уей тръгва да търси майка си през октомври 2006 г. Той е на път за Бюрото за обществена сигурност в град Байшан, провинция Дзилин заедно с тригодишната си сестричка. Майката на децата е арестувана, защото е казала на съпругата на полицай за преследването на Фалун Гонг.
Когато Шън иска от полицаите информация за майка му, те започват да го го удрят и да го ритат, включително да стъпват с обувки по лицето му. Лицето на момчето се подува, ушите му започват да бучат и той припада.
Когато идва на себе си, полицаите го отнасят до полицейската кола и го закарват в дома му, като през целия път го удрят и ругаят. Шън се обръща към тях с думите: „Сега нямам майка и не мога да намеря баща си. Никой не се грижи за нас и нямаме храна вкъщи, но въпреки това ме биете. Не искам да живея.”
Въпреки болките, на следващия ден той се връща отново да пита за майка си, но четирима полицаи го принуждават да се прибере, като го качват на автобус.
Момиче губи разсъдъка си, след като вижда изтезанията на родителите си
Юенюен от град Мудандзян, провинция Хъйлундзян е 16-годишна, когато полицаи я отвеждат в участъка, където са задържани родителите ѝ. Там те я принуждават да гледа как ги изтезават, вследствие на което момичето е силно травматизирано.
Съседи разказват, че полицаи често принуждавали Юенюен да стои неподвижна с часове под палещото лятно слънце и заплашвали да бият родителите ѝ ако мръдне. В резултат на изтезанието краката на момичето се подували и ставали лилави на цвят. Изплашена от преследването, Юенюен напуска училище и става бездомна, като дори събира храна от кофите за боклук. Когато родителите ѝ са освободени, разбират, че дъщеря им е изгубила разсъдъка си.
Малки деца са подложени на разпит
Уан Йенхуа от Вътрешна Монголия, заедно със съпруга ѝ и двегодишният им внук са на път към къщи през септември 2021 г., когато охраната ги спира. Причината е, че личната ѝ карта е регистрирана, че е на практикуваща Фалун Гонг.
Полицаите разпитват Уан дали все още практикува Фалун Гонг, но тя отказва да отговори. Тогава един от тях се обръща към внука ѝ с въпроса: „Баба ти още ли практикува Фалун Гонг? Къде го практикува? Къде държи Фалун Гонг материалите?“
Уплашено, малкото дете не може да каже и дума. Полицаите спират едва, след като Уан заплашва да ги съди.
През юли същата година полицаи нахлуват в дома на Уан и започват да я разпитват. Полицай разпитва и тригодишната внучка на практикуващата. Малкото момиченце е травматизирано от случката и разказва на свидетели, че я е страх да се върне у дома, заради полицаите.
Уйгурски деца разделени от родителите
Михрибан Кадер и Абликим Мемтинин оставят четирите си деца на грижите на бабата и дядото и бягат от Синдян в Италия през 2016 г. Полицаи обаче подлагат на разпит дядото, а бабата е изпратена в лагер за превъзпитание.
Други роднини не смеят да приберат децата, след като виждат случилото се. „Те се страхуваха, че също ще бъдат изпратени в лагери“, споделя Михрибан пред организацията за съблюдаване на човешките права Amnesty International.
Най-голямото дете е изпратено в интернат, а останалите три деца в дом за сираци.
През ноември 2019 г. италианското правителство издава разрешение на родителите да доведат децата си, които са на възраст между 12 и 16 г. Когато четирите деца са на път за Шанхай, полицаите ги връщат обратно в интерната и дома за сираци.
„Сега децата ми са в ръцете на китайското правителство и не съм сигурен, че ще мога да ги видя отново“, опасява се Михрибан. „Това, което боли най-много е, че за моите деца сякаш родителите им вече не съществуват; сякаш ние сме починали, а те са сираци.“
Осиротяло момиче прави опит за самоубийство
Ли Цинцин от Чунцин, провинция Съчуан осиротява на 9-годишна възраст. Баща ѝ умира от болест през 2000 г., а майка ѝ е преследвана до смърт година по-късно, заради практикуването на Фалун Гонг.
Поради клеветническата пропаганда на ККП, която демонизира Фалун Гонг, нито едно дете не иска да си играе с Ли. Разстроена от отношението на децата, Ли се опитва да се самоубие, но за щастие е спасена.
Осемгодишна принудена да подпише петиция срещу Фалун Гонг
8-годишната Цю Миндзюн пише до Minghui.org през 2001 г. как е била принудена сложи името си в петиция срещу Фалун Гонг и как се е почувствала виновна за случилото се.
„Онзи ден нашият учител в училище ни каза, че всички трябва да подпишем петиция срещу Фалун Гонг“, пише Цю. „Отказах да подпиша. Търсихме начин да избягаме, но през цялото време нашият учител стоеше пред нас. Така че бях принудена да се подпиша с името си. Плачеше ми се, когато се прибрах. Затова пиша това писмо, за да направя подписа си невалиден.
Minghui.org съобщава, че началното училище „Фъндоу“ в провинция Хъйлундзян е принудило всички ученици да се подпишат петицията, а онези, които са отказали, са били заставени от двама полицаи.
Тийнейджърка се самоубива
16-годишно момиче се самоубива, след като научава, че баща ѝ, който е арестуван за практикуване на Фалун Гонг, няма да бъде освободен. Minghui.org съобщава, че партийният секретар в града на Чан Ин многократно е обещавал, че баща ѝ скоро ще се върне у дома. През май 2005 г., когато разбира, че е излъгана, съсипаната от мъка, Чан поглъща отрова.
Малолетна става жертва на сексуално престъпление след ареста на родителите
14-годишната Джан Ичао остава да живее сама, след като двамата ѝ родители са арестувани през 2001 г. , заради това, че практикуват Фалун Гонг.
Група деца, подведени от пропаганда на омраза на ККП, започват да я тормозят като чупят прозорците ѝ и блъскат по вратата.
Джан е едва на 15, когато родителите ѝ са изпратени в лагер за принудителен труд. Тя е изключена от училище и е принудена да живее далеч от дома. През този период момичето става жертва на сексуално посегателство.
На 18-годишна възраст нещастното момиче се разболява от туберкулоза и умира.