1914 г. Навечерието на Рождество
Първата световна война е в разгара си. Германци и англичани са застанали едни срещу други в окопите. Но… на Коледа стават чудеса. Според свидетелствата на репортер от един английски вестник на 23-ти декември немците успяват да прехвърлят през ничията земя към англичаните един шоколадов коледен сладкиш. Британските войници го прибират с удоволствие. След това от немците идва послание и молба: докато пеят коледни песни, „томитата“ да бъдат така добри да не стрелят. След песните англичаните аплодират, а немците ги подканят да попеят и те. Англичаните се шегуват, че биха предпочели да умрат, отколкото да пеят на немски. Германците не им остават длъжни и казват, че ако само се осмелят, англичаните ще бъдат разстреляни на секундата.
Оттук нататък има всевъзможни интерпретации на събитията. Според една версия англичани и германци са пели заедно „Тиха нощ, свята нощ“, всеки на своя език. Според друга са играли заедно футболен мач. Според трета, най-достоверната, мъжете просто са говорили помежду си, показвали са си снимки на любимите жени, на децата си (ако са имали такива) и безспорно са си разменяли адреси. А между оцелелите са се завързали приятелства, които техните наследници пазят дори и до днес.
2024 г. Навечерието на Рождество
След ужаса на Втората Световна война Европа се радва на близо 80-годишен мир. Е, има студена война, военни бази, моменти на напрежение. Има я регионалната война на Балканите, при разпадането на Югославия, през последното десетилетие на 20-ти век. Но военните действия на Русия в Украйна, започнали през 2022 г. са първият наистина сериозен военен конфликт в най-новата европейска история, а икономическите последствия от този конфликт – първите истински заплашващи с бедност проспериращите държави от Западна Европа.
На този фон унгарският президент Виктор Орбан, временно председателстващ ЕС, решава да се обади на украинския си колега Володимир Зеленски с цел да му предложи коледно примирие и размяна на пленници. Русия подкрепя инициативата и е изпратила на унгарското посолство своя списък с украински пленници. Зеленски обаче изобщо отказва да разговаря с Виктор Орбан за примирие. Той дори си позволява язвителна забележка по повод разговора на Виктор Орбан с руския президент Владимир Путин.
И така, 110 години след романтичното Коледно примирие от Първата световна война Коледно примирие между Русия и Украйна няма да има. Напротив, наблюдаваме ожесточаване на бойните действия. И пазим надеждата, че новоизбраният американски президент Доналд Тръмп ще успее да удържи многократно повтореното обещание да сложи бързо край на войната между Русия и Украйна, когато встъпи в длъжност на 20-ти януари 2025 г.