Заместникът по националната сигурност към Белия дом отправи сериозни критики към ключова бизнес инвестиционна сделка, сключена „по принцип“ между EС и Китай на 30 декември 2020 г.
На 31 декември Матю Потингер заяви, че сделката, сключена въпреки „отвратителните злоупотреби с човешки права“ в Китай, е шокирала американските политици и от двете големи партии, особено сега, когато предстои смяна на президентската администрация в САЩ, казват от Междупарламентарния съюз за Китай (IPAC), международна група от законодатели, фокусирана да намира решения за заплахите, пред които светът се изправя заради китайския режим.
В свое туитър съобщение от IPAC казват, че пред колегите си от ЕС Потингер е заявил, че „лидерите на двете политически сили, както и на цялото американско правителство са удивени от факта, че ЕС подписват това споразумение точно сега, без да изчакат консултации със следващата президентска администрация.”
‘Да не се самозалъгваме’ относно Китай
“Бюрократите в Брюксел и Европа няма къде да се скрият. Не можем да се самозалъгваме, че в Пекин ще започнат да уважават правата на работниците, след като те продължават да строят милиони квадратни метри фабрики за принудителен труд в Синдзян, е казал още Потингер, според IPAC. И в допълнение: „Европейската комисия така напира за партньорство с Пекин, че от смокиновото им листо не е останал и помен.“
Пактът за съгласие за разбирателство в инвестициите (CAI) според Eвропейската комисия е постигнат, след като ККП се е съгласила да даде по-вирок достъп до китайския пазар на фирми от ЕС, както и да е ратифицира правилата за принудителна работа на Международната организация на труда.
Пактът CAI се подготвя от седем години е „по принцип“ е завършен във видеоконференция, в която вземат участие лидерът на Китай Си Дзинпин, президентът на ЕК Урсула фон дер Лайен, президентът на Европейския съвет Шарл Мишел, както и германският концлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон.
Белият Дом отказа да коментира изказванията на Потингер, който е ключов съветник на президета Тръмп по отношение на връзките му с Китай. Потингер и преди е критикувал опитите на Пекин да дебне жертви, чрез които да печели политически дивиденти по целия свят.
В рядко смела реч през октомври, произнесена на мандарин, Потингер призовава света да осъди посегателствата на ККП върху човешките права, както и зловредното ѝ политическо влияние.
‘Противоречиви думи и действия’
Той казва, че целта на ККП е да подмамва хората и нациите в „противоречив начин на мислене и действия – чрез асимилиране или заплахи – и че това е печеливша тактика в големите амбиции на Китай“.
„Те твърдят, че казването на истината е враждебно действие и така опитват да накарат демократичните общества да замълчат – и често успяват.“
„Този начин на мислене в понеделник твърди: „Прекалено рано е да мислим, че Китай е заплаха“, а в петък: „Да, те наистина са заплаха, но е прекалено късно да направим нещо срещу това.“
Парламентаристите на ЕС също често осъждат китайския режим заради нарушаването на човешките права, включително използването на принудителен труд и заради преследването на етнически и религиозни групи.
Санкциите „Магнитски“
На 7 декември, след речта за състоянието на ЕС, в която Урсула фон дер Лайен каза, че ЕС трябва да обърне сериозно внимание на нарушенията на човешките права от страна на Китай и да въведе по-сериозно санкции, Европейският парламент реши да създаде глобален режим за санкции „Магнитски“, под чиито удари да попадат отделни личности и/ли организации, замесени в нарушаването на човешки права.
На 17 декември Европейският парламент прие резолюция за санкциониране на китайски държавни служители, участвали в преследването на мюсюлманите уйгури и забранява стоки, произведени с принудителен труд. Паралелно с това фон дер Лайен припомни на китайския режим, че не е спазил обещанието си в договора от 2019 г. да отвори по-широко пазара си за европейски компании или да махне правилото западните инвеститори да споделят своето ноу-хау в смесени дружества с китайските компании.
Все пак тя оцени новия договор между ЕС и Китай като „важна стъпка в отношенията ни с Китай и в нашия базиран на ценности търговски дневен ред.“
„Той ще даде на европейските инвеститори невиждан преди достъп до китайския пазар, което ще позволи на нашия бизнес да расте и да създава работни места.“
Сега Китай и ЕС работят върху текста на споразумението, който трябва да мине и юридически преглед, преди да бъде представен за одобрение на Съвета на Европа и на ЕП.
За сериозна редакция на споразумението призова лично Райнхард Бютикофер от „Зелените“, председател на европейската делегация за връзки с КНР. „Сделката, предложена от Европейската комисия, не е сделка, докато ЕП не каже: „Имаме сделка“. И дискусиите за негативите и позитивите на тази сделка трябва да бъдат максимално широки“, заяви той, подлагайки на сериозна критика липсата на дори минимални изисквания за сроковете, в които Китай да ратифицира правилата на Международната организация на труда по отношение на принудителния труд.
Статията е написана със съдействието на Александър Джан и Ева Фу.