• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Старши съветник по сигурността в САЩ със сериозна критика към инвестиционната сделка между ЕС и Китай

отМери Кларк
5 януари , 2021
Старши съветник по сигурността в САЩ със сериозна критика към инвестиционната сделка между ЕС и Китай

Матю Потингер, съветник по националната сигурност на САЩ в Овалния офис по време на речта напрезидента Доналд Тръмп на 11 септември 2020 г. (снимка: Ендрю Кабалеро-Рейнолдс/ AFP)

Заместникът по националната сигурност към Белия дом отправи сериозни критики към ключова бизнес инвестиционна сделка, сключена „по принцип“ между EС и Китай на 30 декември 2020 г.

На 31 декември Матю Потингер заяви, че сделката, сключена въпреки „отвратителните злоупотреби с човешки права“ в Китай, е шокирала американските политици и от двете големи партии, особено сега, когато предстои смяна на президентската администрация в САЩ, казват от Междупарламентарния съюз за Китай (IPAC), международна група от законодатели, фокусирана да намира решения за заплахите, пред които светът се изправя заради китайския режим.

В свое туитър съобщение от IPAC казват, че пред колегите си от ЕС Потингер е заявил, че „лидерите на двете политически сили, както и на цялото американско правителство са удивени от факта, че ЕС подписват това споразумение точно сега, без да изчакат консултации със следващата президентска администрация.”

‘Да не се самозалъгваме’ относно Китай

“Бюрократите в Брюксел и Европа няма къде да се скрият. Не можем да се самозалъгваме, че в Пекин ще започнат да уважават правата на работниците, след като те продължават да строят милиони квадратни метри фабрики за принудителен труд в Синдзян, е казал още Потингер, според IPAC. И в допълнение: „Европейската комисия така напира за партньорство с Пекин, че от смокиновото им листо не е останал и помен.“

Пактът за съгласие за разбирателство в инвестициите (CAI) според Eвропейската комисия е постигнат, след като ККП се е съгласила да даде по-вирок достъп до китайския пазар на фирми от ЕС, както и да е ратифицира правилата за принудителна работа на Международната организация на труда.

Пактът CAI се подготвя от седем години е „по принцип“ е завършен във видеоконференция, в която вземат участие лидерът на Китай Си Дзинпин, президентът на ЕК Урсула фон дер Лайен, президентът на Европейския съвет Шарл Мишел, както и германският концлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон.

EU China investment 1200x800 1
Президентът на ЕК Урсула фон дер Лайен, президентът на Европейския съвет Шарл Мишел, германският концлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон и китайският президент Си Дзинпин по време на видеоконференция в Брюксел, Белгия, на 30 декември 2020 г. (снимка: Ройтерс, Джоана Герон)

Белият Дом отказа да коментира изказванията на Потингер, който е ключов съветник на президета Тръмп по отношение на връзките му с Китай. Потингер и преди е критикувал опитите на Пекин да дебне жертви, чрез които да печели политически дивиденти по целия свят.

В рядко смела реч през октомври, произнесена на мандарин, Потингер призовава света да осъди посегателствата на ККП върху човешките права, както и зловредното ѝ политическо влияние.

‘Противоречиви думи и действия’

Той казва, че целта на ККП е да подмамва хората и нациите в „противоречив начин на мислене и действия – чрез асимилиране или заплахи – и че това е печеливша тактика в големите амбиции на Китай“.

„Те твърдят, че казването на истината е враждебно действие и така опитват да накарат демократичните общества да замълчат – и често успяват.“

„Този начин на мислене в понеделник твърди: „Прекалено рано е да мислим, че Китай е заплаха“, а в петък: „Да, те наистина са заплаха, но е прекалено късно да направим нещо срещу това.“

Парламентаристите на ЕС също често осъждат китайския режим заради нарушаването на човешките права, включително използването на принудителен труд и заради преследването на етнически и религиозни групи.

Санкциите „Магнитски“

На 7 декември, след речта за състоянието на ЕС, в която Урсула фон дер Лайен каза, че ЕС трябва да обърне сериозно внимание на нарушенията на човешките права от страна на Китай и да въведе по-сериозно санкции, Европейският парламент реши да създаде глобален режим за санкции „Магнитски“, под чиито удари да попадат отделни личности и/ли организации, замесени в нарушаването на човешки права.

На 17 декември Европейският парламент прие резолюция за санкциониране на китайски държавни служители, участвали в преследването на мюсюлманите уйгури и забранява стоки, произведени с принудителен труд. Паралелно с това фон дер Лайен припомни на китайския режим, че не е спазил обещанието си в договора от 2019 г. да отвори по-широко пазара си за европейски компании или да махне правилото западните инвеститори да споделят своето ноу-хау в смесени дружества с китайските компании.

Все пак тя оцени новия договор между ЕС и Китай като „важна стъпка в отношенията ни с Китай и в нашия базиран на ценности търговски дневен ред.“

„Той ще даде на европейските инвеститори невиждан преди достъп до китайския пазар, което ще позволи на нашия бизнес да расте и да създава работни места.“

Сега Китай и ЕС работят върху текста на споразумението, който трябва да мине и юридически преглед, преди да бъде представен за одобрение на Съвета на Европа и на ЕП.

За сериозна редакция на споразумението призова лично Райнхард Бютикофер от „Зелените“, председател на европейската делегация за връзки с КНР. „Сделката, предложена от Европейската комисия, не е сделка, докато ЕП не каже: „Имаме сделка“. И дискусиите за негативите и позитивите на тази сделка трябва да бъдат максимално широки“, заяви той, подлагайки на сериозна критика липсата на дори минимални изисквания за сроковете, в които Китай да ратифицира правилата на Международната организация на труда по отношение на принудителния труд.

Статията е написана със съдействието на Александър Джан и Ева Фу.


Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Крематориума и погребалния дом Dongjiao, един от няколкото в града, където се изгарят телата на починалите от COVID-19 в Пекин, Китай, на 18 декември 2022 г. (снимка: Getty Images)

Масова смърт сред китайския комунистически елит

0
0
Майки с детски колички по бизнес улица в Пекин, 13 юли 2021 г. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

За първи път от десетилетия – спад в населението на Китай

0
0
Хора скандират заедно на улица в Шанхай на 27 ноември 2022 г.(снимка: Хектор Ретамал AFP чрез Getty Images)

ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

0
0
Бившият китайски диктатор Дзян Дзъмин в Голямата зала на народа в Пекин, Китай, на 8 ноември 2012 г. (Feng Li/Getty Images)

Кървавият завет на Дзян Дзъмин – управление на терор, убийства и лъжи

0
0
Протестиращи по време на протест срещу драконовските мерки на Китайската комунистическа партия за нулев COVID в Пекин, Китай, на 28 ноември 2022 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Масови протести срещу ковид мерките в Китай след пожар в жилищна сграда

0
0
Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Лидерът на ККП Си Дзинпин (отпред) води членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро - най-висшия орган за вземане на решения в страната - по време на срещата им с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис / AFP чрез Getty Images)

Кои са седемте политици, които ще управляват Китай?

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин произнася реч на откриването на политическа конференция на Китайската комунистическа партия в Пекин на 16 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис/AFP чрез Getty Images)

Започна 20-ият конгрес на Китайската комунистическа партия

0
0
Следваща публикация
Вашингтон, 12 декември, хиляди протестиращи, които отказват да приемат, че новоизбраният президент Джо Байдън е спечелил изборите, се събират преди гласуването на избирателната колегия

Гарантиране на честните президентски избори в САЩ ще поискат на 6 януари и граждани в София

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.