Средно силно земетресение удари района Цинхай в северозападен Китай на 8-ми януари, ден след унищожителния трус в Тибет.
Земетресението от 8-ми е с магнитуд 5.5 по Рихтер, според Сеизмологичния център на Китай. Според Сеизмологичния институт на САЩ земетресението е с магнитуд 5.7 по Рихтер.
Епицентърът е бил в област Мадой, близо до извора на Жълтата река, която е втора по големина в Китай. Най-близкият до него град, на 200 километра, е областният център, в който живеят 14 500 души, главно тибетци. Засега не се съобщава за жертви и разрушения.
Жител на столицата на Цинхай, Нинся, на около 480 километра от Мадой, казва, че не са се усетили никакви трусове, нито е имало официална информация от властите. Мъжът, който предпочита да остане анононимен споделя, че е притеснен заради сеизмичната активност в района, но предпочита да мисли оптимистично, тъй като районът на Мадой е и доста слабо населен.
Земетресението в Тибет, на около 1000 километра от Цинхай, е с магнитуд 7.1 според САЩ и 6.8 според сеизмичните служби в Китай. То нанася разрушителни поражения. Местните власти съобщават за най-малко 126 убити и 188 ранени. Земетресението е усетено във всички държави около Хималаите: Непал, Бутан и Индия.
На пресконференция на 8-ми януари китайските власти съобщават за 646 последващи труса, от които най-силният е с магнитуд 4.4 по Рихтер.
Според Хон Ли, директор на отдела за справяне с бедствията в Тибет, земетресението от 7-ми януари е най-силното в района от пет години насам. Рухнали са над 3600 къщи. Веднага след земетресението температурите падат до -18 градуса, което силно намалява възможностите за оцеляване на затрупаните. В такъв студ те едва ли биха могли да останат живи за повече от 10 часа, казват експерти. Спасителните и възстановителни работи в района продължават.
Тази статия е написана със съдействието на Луо Я и Ройтерс.