В Москва днес с нетърпение очакват културното събитие на годината – представяне на етно операта „Княз Владимир“. Създадена по авторска музика на народния артист Игор Матвиенко, операта разказва за княза езичник, владетел първо на Новгород, а след това – на Киев. Той научава за християнството първо от своята баба Олга (която според историците най-вероятно е с български корени) и след поредица драматични събития става християнин, покръстител на Киевска Рус и впоследствие – на цяла Русия.
Игор Матвиенко работи над своето произведение над 13 години. Проучва всички възможни исторически извори за този период и разучава древната музика на Русия – както от южните, така и от северните райони.
За реализирането на мащабната продукция са похарчени близо 100 милиона рубли (около 1 милион долара – бел.авт.) Те са отделени от Президентския фонд за културни инициативи на Русия, като „Княз Владимир“ печели в два конкурса, за да получи финансирането.
За операта Игор Матвиенко събира действително звезден състав. Ролята на княз Владимир се изпълнява от Ярослав Дронов – SHAMAN; Николай Расторгуев от „Любе“ играе ролята на наставника на Владимир, воеводата Фьодор, първият християнски мъченик на Русия (който зашитава сина си Йоан, също християнин, от жребия да бъде принесен в жертва на езическите богове – бел.авт.). Съпруга на Владимир Рогнеда се играе от младата актриса Асият Сайгидова – Соя. Композиторът и режисьор на операта Игор Матвиенко играе ролята на скандинавския бог Один.
Действието се развива в Норвегия през Х-ти век. Княз Владимир е избягал там, след като брат му Ярополк напада Новгород. Владимир вярва в езическите богове, но след поредица от случки по пътя на юг (където среща и бъдещата си съпруга Рогнеда, дъщерята на полоцкия варяжки владетел Рогволод) приема християнската вяра и повежда към нея целия руски народ.
„Това е опера за прошката. По закона тогава Рогнеда е трябвало да бъда разкъсана на четири. Но Владимир ѝ прощава и я освобождава“, разказва Андрей Елсаков, режисьор постановчик на операта.
Музиката е смес от древни народни мелодии, в които звучат дори откъси от оригинални фолклорни текстове, и съвременни рок и рап ритми. Песните се изпълняват на руски, украински, исландски и другите скандинавски езици, чува се и гръцки. Според кореспондентката на в. „Известия“ Марина Кравцова, която вече е гледала творбата предпремиерно, особено впечатляващи са баталните сцени. Мнението ѝ се споделя и от Дмитрий Янковский, солист на театър „Геликон“. „Като артист и като мъж почувствах в себе си една животинска същност, когато целият тестостерон, всички мъжки емоции излизат на бял свят», казва актьорът, който се превъплъщава в ролята на предводител на викингите.
Запитам какво е общото между него и героя му княз Владимир, SHAMAN отговаря: „И двамата обичаме Русия“.
На сцената той ще представи княз Владимир в четири различни образа. «Определено на Ярослав му беше интересно да се види с брада и дълга коса, това е толкова нетипично за него“, казва Игор Матвиенко. Соя пък е трябвало да мине курс по акробатика, за да може да изиграе образа на Рогнеда. А само за балета са ушити двеста костюма.
Викингският кораб за представлението е изключително представителен: 12 метра дълъг, шест висок. Платното е високо четири метра и ще създава впечатление, че наистина в него духа вятър.
Датите за премиерата в Държавния кремълски дворец – 5-ти – 6-ти февруари съвпадат с рождения ден на композитора Игор Матвиенко, който става на 65 години. След това осемтонните декори заминават на север, по-близо до викингите. Премиерата в Санкт Петербург е предвидена за 26-ти февруари в спортния комплекс „Леден дворец“.
В материала са използвани информация и снимки от руски сайтове.