Европейският орган за ценни книжа и пазари предупреждава инвеститорите да не се поддават на еуфория и да обмислят финансовите си решения
През ноември 2024 г. стойността на някои криптоактиви се повиши значително и внезапно, достигайки нови рекорди. Това е отражение на засиления интерес към криптоактивите и потвърждава тяхната силно волатилна природа. Европейският орган за ценни книжа и пазари (European Securities and Markets Authority) предупреждава инвеститорите да не се поддават на тази еуфория. Те следва внимателно да обмислят всяко финансово решение, като вземат предвид своите финансови нужди и цели.
Влизане в сила на MiCAR
Тези събития се случват само няколко седмици преди влизането в сила на Регламента за пазарите на криптоактиви (MiCAR) – Регламент (ЕС) 2023/1114.
С Регламента се установяват единни правила за издателите на криптоактиви, които досега не са били регулирани с други актове ЕС в областта на финансовите услуги, и за доставчиците на услуги, свързани с такива криптоактиви (доставчици на услуги, свързани с криптоактиви).
Правилата обхващат:
- изисквания за прозрачност и оповестяване при издаването, публичното предлагане и допускането на криптоактиви до платформа за търговия;
- лицензирането и надзора на доставчиците на услуги, свързани с криптоактиви, и на издателите на токени, свързани с активи, и на електронни пари;
- дейността, организацията и управлението на издателите и доставчиците на услуги за криптоактиви;
- защитата на държателите на криптоактиви и на клиентите на доставчиците на услуги;
- мерки за предотвратяване на търговията с вътрешна информация, незаконното разкриване на вътрешна информация и манипулирането на пазара.
Регламентът разграничава следните видове криптоактиви:
- токени за електронни пари (криптоактиви, които стабилизират стойността си по отношение на единна официална валута);
- токени, обезпечени с активи (криптоактиви, които стабилизират стойността си по отношение на други активи или кошница от активи);
- криптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи, или токени за електронни пари.
Предложителите или лицата, които искат да бъдат допуснати до търговия с криптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи, и токени за електронни пари, трябва:
- да бъдат юридическо лице;
- да публикуват на своя уебсайт бяла книга за криптоактиви и всякакви маркетингови съобщения;
- да действат честно, справедливо и професионално;
- да комуникират с действителните и потенциалните държатели на активи по честен, ясен и неподвеждащ начин;
- да установяват, предотвратяват, управляват и разкриват всички конфликти на интереси;
- да носят отговорност за щети, причинени от невярна информация в бялата книга;
- да предоставят на държателите на криптоактиви право на оттегляне.
Обобщена информация за Регламента, който се прилага за издаването, публичното предлагане и допускането до търговия на криптоактиви, както и за предоставянето на услуги, свързани с криптоактиви, можете да прочетете тук.
Ограничена защита за инвеститорите в криптоактиви в сравнение с тези в традиционни финансови инструменти
Новият регламент подобрява защитата на притежателите на криптоактиви и клиентите на доставчиците на услуги за криптоактиви, като в същото време повишива и интегритета на тези пазари.
ESMA обаче напомня на инвеститорите, че въпреки новите защити, присъщите рискове от инвестиции в криптоактиви остават. Много криптоактиви са високоспекулативни и волатилни, като цените им подлежат на внезапни и резки колебания, включително през нощта. Последният ръст в цената на определени криптоактиви може да бъде поредния краткотраен пик. Освен това криптоактивите са изложени на нови рискове поради технологията, на която са базирани.
Въпреки че MiCAR цели да повиши защитата на инвеститорите, регламентът не осигурява същото ниво на защита, каквото е характерно за традиционните инвестиционни продукти, съответно:
• липсват схеми за компенсиране на инвеститорите в криптоактиви
За разлика от правилата по MiFID II, които изискват инвестиционните посредници да участват в компенсационни механизми, MiCA не предоставя защита на инвеститорите чрез подобни компенсационни схеми. Ако доставчикът на услуги за криптоактиви не може да върне вашите криптоактиви, вие не разполагате с надеждна защита.
• липсват задължения на всички доставчици на услуги за криптоактиви за оценка на клиентите
MiCAR не задължава всички доставчици да събират информация за клиентите им, за да оценят тяхната способност да разбират подобни продукти.
• има по-ниска степен на защита за инвеститорите в преходния период
Повечето държави-членки избират да позволят на съществуващите национални доставчици на услуги за криптоактиви да работят без лиценз по MiCAR по време на преходен период, в Република България – до 31.12.2025 г. В резултат клиентите може да не се възползват напълно от предпазните мерки, осигуряващи защита по MiCAR, тъй като компетентните органи ще имат ограничени надзорни правомощия, докато доставчикът на услуги за криптоактиви бъде лицензиран.
• липсват задължения за периодично предоставяне на отчетна информация на инвеститорите
Доставчиците на услуги за криптоактиви нямат задължение да предоставят на клиентите периодични отчети за криптоактивите, които държат от тяхно име. Трябва да сте особено внимателни при влизане в договорни отношения с доставчици на услуги за криптоактиви извън ЕС. Инвестициите в криптоактиви или свързаните с тях услуги, предлагани от дружества извън ЕС, осигуряват още по-ниска степен на защита, по-висок риск от измами и ограничена възможност за правна защита в случай на спор или претенции срещу доставчика. ESMA подчертава, че инвеститорите не са защитени от MiCAR, когато услугите се предоставят от дружества, които не са лицензирани в ЕС.
Какво трябва да знаете и проверите преди да инвестирате в криптоактиви или да ползвате услугите на доставчиците на услуги за криптоактиви
Ако обмисляте да инвестирате в криптоактиви или да използвате услугите на доставчиците на услуги за криптоактиви трябва да осъзнавате и прецените рисковете, произтичащи от възможността:
- да загубите всичките си вложени средства;
- да бъдат отчетени внезапни колебания в цените за кратки периоди;
- да станете жертва на измами, технически грешки или кибератаки;
- да останете без гаранции за защита или компенсация, ако нещо се обърка.
Проверете предварително:
- Можете ли да си позволите загуба на всички вложени средства?
- Разбирате ли характеристиките на криптоактивите и свързаните продукти?
- Можете ли ефективно да защитите устройствата си и личните си ключове?
- Дали издателите на криптоактиви, в които бихте желали да инвестирате, имат лиценз за това?
- Доставчикът на услуги за криптоактиви лицензиран ли е в ЕС?
Услугите на доставчици на услуги за криптоактиви, регистрирани извън ЕС, предлагащи такива в ЕС, крият още повече рискове, включително от измами и липса на правна защита.