• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 27 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Русия

Историята на войната в Украйна и как може да бъде прекратена (I част)

отАндрю Торнбрук
5 март , 2025
Историята на войната в Украйна и как може да бъде прекратена (I част)

Ключови моменти от последните 11 години определиха съдбата на Украйна, а рамката за прекратяване на огъня започва да се оформя

Специален репортаж

Три години след началото на войната в Украйна бяха направени първите стъпки към евентуално мирно споразумение.

Украинският президент Володимир Зеленски посети Белия дом на 28 февруари, за да обсъди рамка между Киев и Вашингтон, която би могла да размени значителни печалби от украинските редкоземни минерали и природен газ срещу евентуални гаранции за сигурност от страна на Съединените щати и техните съюзници.

Вашингтон и Москва също се договориха да започнат работа по рамка за прекратяване на войната. Тези дискусии, въпреки че са в начален етап и някои не протекоха гладко, изглежда ще доведат до съгласието на Съединените щати с искането на Москва никога да не разглеждат възможността за членство на Украйна в НАТО.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че според него Зеленски ще трябва да направи отстъпки пред Русия, а администрацията на САЩ посочи, че не е реалистично да се очаква, че Украйна ще може да запази границите си отпреди войната.

Много неща предстои да бъдат решени, преди конфликтът да приключи окончателно, но е ясно, че първата европейска завоевателна война през XXI в. радикално промени облика на Европа.

От народното въстание до продължаващата инвазия на Русия – ето преглед на някои от най-големите събития, които оформиха войната.

Евромайдан

Вълна от масови протести разтърси градските центрове в Украйна през ноември и декември 2013 г., като най-много хора се събраха на Площад Независимост в Киев.

Протестите бяха предизвикани от изненадващото решение на тогавашния президент Виктор Янукович да не подпише споразумение с Европейския съюз (ЕС), което преди това беше одобрено от парламента.

Това споразумение щеше да задължи Украйна да предприеме антикорупционни мерки и допълнителни икономически, съдебни и финансови реформи, за да увеличи съвместимостта на политиката си с тази на държавите от ЕС.

То щеше също така постепенно да приведе промишлеността на Украйна в съответствие с техническите и потребителските стандарти на ЕС, като същевременно увеличи политическата и финансовата подкрепа на ЕС за Украйна.

Вместо това Янукович се отказа от сделката и едностранно избра да се стреми към по-тесни връзки с Москва, като подписа споразумение за продажба на Русия на еврооблигации на стойност 15 млрд. долара, което включваше и намаляване на цената на природния газ.

Протестиращите осъдиха този ход като саботаж на опитите на страната да установи по-тесни връзки с Европа. Движението „Евромайдан“ бързо се разрасна поради недоволството от корупцията в правителството, злоупотребите с власт, нарушенията на човешките права и влиянието на олигарсите.

Виталий Захарченко, министър на вътрешните работи на Украйна, беше принуден да се извини за това, което той определи като злоупотреба с власт, след инцидент, при който елитно подразделение на полицията за борба с безредиците тероризира квартал, в който действаха протестиращи, ранявайки около 80 цивилни, много от които не са участвали в протестите.

image 4
Хиляди хора протестират срещу правителството заради решението на украинския президент Виктор Янукович да прекрати споразумението за търговия и партньорство с Европейския съюз в полза на стимулите от Русия, 2013 г. (Брендън Хофман/Getty Images)

Законите срещу протестите предизвикват нови въстания

През януари 2014 г. членове на украинския парламент от проруската Партия на регионите на Янукович и Комунистическата партия на Украйна свикват светкавична сесия за гласуване, докато останалите членове на органа отсъстват и не могат да гласуват против мерките.
Депутатите приемат серия от 11 закона, насочени към потушаване на инакомислието и ограничаване на обществените протести, които бързо са наречени от критиците „закони на диктатурата“.

Законите позволяват на правителството да вкарва в затвора украинци за разпространяване на дезинформация в социалните медии или за клевети срещу държавни служители и задължават всички интернет базирани медии и мобилни телефони да бъдат регистрирани от правителството.

Законите също така въвеждат 10-годишен затвор за протестиращи, които блокират входа на правителствена сграда – основна тактика сред протестиращите на Евромайдана.

Законосъобразността на гласуването е поставена под въпрос, тъй като всяка мярка е приета с вдигане на ръка по предварително планиран начин, който според критиците е бил твърде бърз, за да се преброят гласовете.

Възмущението от този ход провокира нови въстания.

Революция на достойнството

През януари и февруари 2014 г. в Киев настъпват хаос и насилие, тъй като правителствените и полицейските сили се опитват да потушат разрастващото се протестно движение.
Най-смъртоносните сблъсъци се случват от 18 до 20 февруари, когато хиляди протестиращи напредват към парламента, водени от активисти с щитове и каски.

Полицейски снайперисти обстрелват и убиват няколко протестиращи, преди да избухнат преки сблъсъци между протестиращите и полицията за борба с безредиците, при което много протестиращи са пребити до смърт от полицията, а други са застреляни безразборно.

В резултат на насилието загиват 108 цивилни граждани и 13 полицейски служители.

Янукович и опозицията подписват споразумение за сформиране на временно правителство на единството, след като правителството му подава оставка. Полицията се оттегля от центъра на Киев, а протестиращите поемат контрола над голяма част от района, като продължават да координират действията си от барикадирания протестен лагер на площад „Независимост“.

Протестиращите събарят и повреждат статуи на комунистически лидери от съветската епоха, които се смятат за символи на зловредното руско влияние.

image 5
Протестиращи се придвижват към нови позиции в Киев, Украйна, 20 февруари 2014 г. Високопоставени служители са били евакуирани от главната правителствена сграда на Украйна в близост до сблъсъците в центъра на града. Луиза Гулиамаки/AFP via Getty Images

Янукович е свален от поста си и бяга в Русия

Янукович тайно напусна Киев в нощта на 21 февруари. Протестното движение приветства този момент като революционна победа срещу корумпирания постсъветски режим.
На 22 февруари 328 от 450-те членове на парламента гласуват за отстраняването на Янукович от длъжност, като заявяват, че той е изоставил задълженията си. Никой не гласува против мярката, а 36 членове на собствената партия на президента я подкрепят.

Парламентът също така гласува с 386-0 гласа за възстановяване на конституцията на страната от 2004 г., която е условие на предишното споразумение с ЕС, от което Янукович се е отказал.

Същата вечер в телевизионно обръщение от Източна Украйна Янукович заявява, че няма да подаде оставка, заявявайки, че е „легитимният глава на украинската държава“ и че връщането на конституцията от 2004 г. от парламента е незаконно, тъй като той не го е подписал.

Украинската гранична охрана не позволява на Янукович и други приближени на режима му да напуснат страната, докато ръководството в Киев повдига срещу него обвинения в държавна измяна и масово убийство.

След това той иска и получава подкрепа от тайни руски военни агенти, които го превеждат нелегално от Донецка област в Крим и накрая в Русия, където получава убежище от руския президент Владимир Путин.

image 6
Руският президент Владимир Путин (вляво) се ръкува с украинския си колега Виктор Янукович в Сочи, Русия, на 7 февруари 2014 г. Алексей Николски/RIA-NOVOSTI/AFP via Getty Images

Избухват контрареволюционни протести

През март 2014 г. Янукович е осъден задочно за държавна измяна на Украйна и издирван за масово убийство заради действията си срещу протестиращите през предходния месец.
От Москва той продължава да обявява, че е законният президент на Украйна, и да призовава украинците да се противопоставят на онова, което той определя като нелегитимно правителство в Киев.

Руските държавни медии започват да описват свалянето на президента като преврат, организиран от американското разузнаване, а в Южна и Източна Украйна, където по-голямата част от населението говори руски като първи език, избухват контрареволюционни протести.

От страх, че про-Янукович протестиращите в Източна Украйна са повлияни от руската пропаганда, украинският парламент приема законопроект за отмяна на статута на руския език като официален държавен език.

Законопроектът не е приет, но предизвиква масово възмущение и страх в източните и южните райони на Украйна.

Хиляди протестиращи контрареволюционери излизат на протест срещу новото правителство в няколко големи града.

В Харков антиправителствени демонстранти охраняват статуята на комунистическия лидер Владимир Ленин и блокират влизането на официални лица в сградата на градския съвет.

Проучванията на общественото мнение показват, че според повечето хора в рускоезичната източна част на Украйна всички нива на новото правителство са нелегитимни.

image 7
Проруски протестиращи носят руски знамена по време на митинг в Харков, Украйна, на 23 март 2014 г. Сергей Бобок/AFP via Getty Images

Анексирането на Крим

В края на февруари 2014 г. Сергей Аксьонов, руски гражданин, е избран за министър-председател на Крим, след като свиква парламента на закрито заседание в присъствието на въоръжени руски войници.
Назначението изисква одобрението на президента, което е предоставено от Янукович в Москва.

През целия март Янукович продължава да призовава членовете на украинската армия да не се подчиняват на заповедите на новото правителство.

Руските войски започват да проникват тайно на Кримския полуостров в Южна Украйна.

Представителят на Русия в Организацията на обединените нации предизвика тревога, когато информира Съвета за сигурност на ООН, че Янукович е поискал руска военна помощ за защита на рускоезичното цивилно население в Украйна.

На 4 март Путин заявява пред репортери, че изпращането на войски в Украйна е законно, тъй като Янукович е „легитимният президент“ на Украйна и е поискал това.

През целия месец руски специални сили и местни паравоенни формирования превземат правителствени сгради в Крим, като навсякъде издигат руски знамена.

Стотици антиправителствени протестиращи блокират и достъпа до кримския парламент с искане местните депутати да не признават новото правителство в Киев за легитимно и с искане за провеждане на референдум за статута на Крим като автономна република.

На 11 март Върховният съвет на Крим и Севастополският градски съвет издават декларации, че Автономна република Крим и град Севастопол са суверенна държава, наречена Република Крим. Местният парламент е разпуснат.

Украинското законодателство изисква от Върховния съвет на Крим да се консултира с президента на Украйна, за да извърши подобно действие.

Като удар по новото правителство в Киев, кримските лидери признават Янукович за законен президент и получават одобрението му от Москва.

Референдумът за обявяване на независимостта на Крим е незаконен съгласно признатата в Киев конституция на Украйна и на практика поставя Украйна в състояние на гражданска война.

Аксьонов, в качеството си на нов министър-председател на Крим, се обръща към Путин с молба за съдействие за осигуряване на мира в Крим и Путин разрешава незабавна руска военна намеса.

Отцепването на Донбас

Когато Русия окупира и анексира Крим, въоръжени проруски сепаратисти започват да превземат правителствени сгради в източните провинции Донецк и Луганск, известни като Донбас.
Лидерите на бунтовниците обявяват референдум за това дали Донецк да се присъедини към Руската федерация и избират няколко руски граждани в правителството.

През април 2024 г. бунтовниците в Донецк и Луганск, които граничат с Русия, официално обявяват, че се отделят от Украйна, за да формират независими Донецка народна република (ДНР) и Луганска народна република (ЛНР).

Двете отцепнически държави са описани в международните медии като марионетни държави на Москва.

Русия не призна официално независимостта им, но руски оръжия и бойци започват да преминават границата, за да подкрепят бунтовниците.

image 8
Карта, показваща руския териториален контрол в Украйна преди инвазията през 2022 г. Илюстрация от The Epoch Times

Започва войната в Донбас

Отделянето на Донецк и Луганск поставя началото на десетилетие на междуособици, които разтърсват Украйна, като в европоцентричната западна част на страната сепаратистите се смятат за терористи, а в рускоезичната източна част – за нелегитимен Киев.
През годината десетки хиляди руски граждани преминават границата в Донбас, за да помагат на бунтовниците, а Москва започва тайно да изпраща ветерани от войната, за да обучават бойците там.

Украйна изпраща антитерористична военна мисия в региона и до август 2014 г. отвоюва по-голямата част от загубената си територия.

В отговор на украинските успехи Русия започна директно да изпраща войски, танкове и артилерия в Донбас. След това с руска подкрепа бунтовниците започват да си връщат териториите от украинските военни.

Продължава в Част II

ВИЖТЕ СЪЩО
Зеленски се очаква във Вашингтон в петък, за да подпише сделка за минерали между САЩ и Украйна
САЩ и Украйна подписват споразумение за минерали и полезни изкопаеми
Си Дзинпин разговаря с Путин в третата годишнина от войната в Украйна
Путин и Си Дзинпин проведоха разговор на третата годишнина от войната в Украйна
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и френският президент Еманюел Макрон се ръкуват в края на съвместна пресконференция в Източната зала на Белия дом на 24 февруари 2025 г. Лудовик Марин/AFP чрез Getty Images
Доналд Тръмп и Еманюел Макрон обсъдиха в Белия дом бъдещето на Украйна
rumen radev 1
Румен Радев: Сляпата вяра в победата доведе до катастрофа за Украйна и последици за цяла Европа
Администрацията на Тръмп спира помощта за Украйна
Доналд Тръмп спира помощите за Украйна
Президентът Доналд Тръмп се срещна с украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом във Вашингтон на 28 февруари 2025 г. Брайън Снайдер/Ройтерс
Пет важни извода от експлозивната среща между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Американец с китайски произход призна вина за кражба на американска ракетно-детекторна технология в полза на Китай

Американец от китайски произход е откраднал американска военна технология

0
0
Френският президент Макрон и съпругата му подадоха иск срещу Кендис Оуенс заради твърденията й, че първата дама е мъж

Френският президент Макрон и съпругата му заведоха дело срещу Кендис Оуенс заради твърденията ѝ, че първата дама е мъж

0
0
Русия осъжда последовател на Фалун Гонг на 4 години затвор заради засилващото се сближаване с Пекин

Русия осъди Фалун Гонг практикуваща на 4 години затвор

0
0
Многопрофилна болница за активно лечение Варна

Министерството на здравеопазването подготвя нова наредба за контрол на вътреболничните инфекции

0
0
(https://www.justice.government.bg/)

Парламентът прие ключови промени в Закона за международния търговски арбитраж в отговор на имотната мафия

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
(https://www.mod.bg/)

Министърът на отбраната приветства новите офицери от НВУ „Васил Левски“

0
0

Свързани Публикации

Държавният департамент осъди Русия за репресиите срещу Фалун Гонг

Държавният департамент на САЩ осъди Русия заради репресиите срещу Фалун Гонг

0
0
Русия осъжда последовател на Фалун Гонг на 4 години затвор заради засилващото се сближаване с Пекин

Русия осъди Фалун Гонг практикуваща на 4 години затвор

0
0
Путин готов за мирни преговори с Украйна, но първо иска да постигне целите си: Кремъл

Путин готов за мир с Украйна, но само ако постигне целите си

0
0
I notice that you've provided "top-article-image" as both the original text and the Bulgarian translation, which appears to be an image filename or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual Bulgarian text that you'd like me to review and improve? Once you share the Bulgarian content, I'll be happy to edit it to sound more natural and fluent according to your specifications.

Ким Чен Ун обеща „безусловна“ подкрепа за войната в Украйна

0
0
Русия омаловажава влошаването на отношенията със САЩ след заплахите на Вашингтон за санкции

Русия омаловажава влошаването на отношенията със САЩ след заплахите за санкции от Вашингтон

0
0
Български ученици спечелиха европейското състезание по ядрена физика (снимка: https://www.mon.bg/)

Български ученици с триумф на европейската сцена

0
0
Държавният департамент осъди Русия за репресиите срещу Фалун Гонг

Държавният департамент на САЩ осъди Русия заради репресиите срещу Фалун Гонг

0
0
Русия осъжда последовател на Фалун Гонг на 4 години затвор заради засилващото се сближаване с Пекин

Русия осъди Фалун Гонг практикуваща на 4 години затвор

0
0
Американец с китайски произход призна вина за кражба на американска ракетно-детекторна технология в полза на Китай

Американец от китайски произход е откраднал американска военна технология

0
0
Неизправен от самото начало: Защо ККП никога не спазва договорите си и защо този път няма да е по-различно

Обречен на провал: защо китайските комунисти винаги нарушават договорите си и защо този път няма да е по-различно

0
0
Следваща публикация
disney tarsi nova posoka za star wars

Силата напуска Катлийн Кенеди: Disney търси нова посока за Star Wars

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria