Когато човек е поставен в отчаяна нужда от оцеляване, той е склонен да приеме всяка алтернатива, която му дава надежда, включително наложени от правителството политики. В такъв момент дори антикомунистическо общество е склонно да приеме прогресивизмът, социализмът и комунизмът. Такъв сценарий се разгърна в Румъния след Втората световна война, а в момента се случва в Америка, споделя възгледите си пасторът от Румъния Кристиян Йонеску, религиозен бежанец в Чикаго.
„Когато подготвите обществото да мисли колективно за оцеляване, отчаяно за оцеляване, ще го накарате да приеме каквото и да било“ – казва Йонеску в скорошно интервю в предаването „Кръстопътища“ на The Epoch Times.
„Това е причината да съм много подозрителен всеки път, когато превителството налага нещо… В една демокрация правителството трябва да може да убеди хората да приемат нещо [за общо благо], а не да го налагат – това е разликата между тоталитаризма и демокрацията“, продължава той.
Сега в Америка се забелязва бързане с налагането на мерки срещу вируса на ККП (Китайска комунистическа партия), които принуждават хората да се борят за собственото си оцеляване, каза пастор Йонеску, позовавайки се на решението на правителството да затвори църкви в отговор на COVID-19.
„Реакцията срещу вируса е организирано усилие за унищожаване на църквата, за унищожаване на консерваторите, за унищожаване традиционните ценности и на хората с ценностна система в едно общество. В най-лошия случай той е програмиран и е създаден умишлено, в най-добрия случай е експлоатиран и използван за тяхната цел“ – казва той, добавяйки обаче, че предизвикателството, породено от вируса, е реално.
Правителствените служители би трябвало да знаят по-добре от всички степента на опасност от тази пандемия, но според Йонеску те не са действали съобразно опасността. „Те си позволиха някои привилегии“ – обяснява той.
„Видях лицемерието, когато одобряваха доста големи демонстрации без ограничения [поради пандемия], но след това забраниха други, които бяха [демократични] и религиозни по своя характер“- продължава Йонеску.
„Хората трябва да разберат, че църквата не е видео игра, църквата не е онлайн работа. Църквата трябва да бъде физическа и трябва да бъде събиране и общение – физическо общение. Това е ядрото и е елементарен основен прерогатив за оцеляване на религиозната дейност – за мен затварянето на църквите подписа смъртната ѝ присъда“ – казва Йонеску.
Комунистическото управление в Румъния може да послужи като предупреждение за Америка
По време на комунистическото управление в Румъния учениците изучаваха в училище, че комунизмът и марксизмът никога не могат да бъдат наложени в обществото по мирен начин – това може да стане само чрез революция, казва Йонеску. Това е „защото хората никога няма да се откажат доброволно от своите свободи, имущество и привилегии, така че трябва да ги отнемете … със сила“ – добавя той.
„За да поеме пълен контрол над едно общество, правителството трябва да създаде колкото се може повече омраза и колкото се може повече разделение“ – кавза Йонеску, базирайки се на опита си от живота в комунистическа Румъния.
„Въпреки че в Румъния социализмът беше наложен от съветската армия, комунистическата партия трябваше да запази контрола си над обществото – обянява Йонеску. – За да постигне това, правителството създаде общество на страха, на оцеляването, с незадоволени основни нужди“.
В Румъния хората стига да имаха правилно отношение към комунистическото правителство и да не държаха открито на своите мнение и религия, те щяха да разполагат с малко месо, хляб, мляко и работа, припомня си Йонеску.
Пастор Йонеску е изумен, когато вижда, че американците, възпитавани като независими и иновативни, се отклоняват към този начин на мислене.
„Комунизмът в основата си е канибалистично общество, в което няма никаква пречка да хвърлиш своите на вълците… след като те вече са изчерпали [своята] полезност“- продължава Йонеску.
Пример за това е Лукрециу Петрашкану, румънски адвокат и интелектуалец, който си сътрудничи с комунистите и Съветския съюз при превземането на Румъния, но по-късно се оказва, че е националист и обича страната си.
Той не е съгласен със съветското господство, наложено на Румъния, и това довежда до конфликт с лидерите на комунистическата партия. В резултат на това Петрашкану е отлъчен от партията, затворен и екзекутиран през 1954 г.
Отчаяната нужда от оцеляване е била използвана и в Румъния по време на Втората световна война, според Йонеску. Румънското общество е било толкова антикомунистическо и антиболшевишко, че правителството на страната сключва сделка с Хитлер и Германия срещу Съветския съюз, което се оказва ужасна грешка, обяснява той – „те сключиха сделка с дявола, за да се борят с дявола.“
Румъния е просперираща и успешна монархия през 20-те и 30-те години на миналия век. През тези години румънците вярват, че социализмът и комунизмът, практикувани от Съветския съюз, никога няма да работят в страната им. Румънският народ обича своя крал и след като комунистите вземат властта „огромни демонстрации, стотици хиляди хора протестират из цяла Румъния в полза на краля“ – продължава Йонеску.
Румънската комунистическа партия е имала под хиляда членове, преди комунизмът да бъде наложен на Румъния от съветската армия, спомня си Йонеску, така че „използват сила, за да го наложат“.
Отнема им няколко години, за да се отърват от частната собственост и още повече време, за да отнемат земите на селяните, но войната срещу религията е безмилостна и продължи чак до революцията през 1989 г., когато комунистическият режим пада от власт.
Днес в Америка образователната система, медиите и всички ключови области на обществото са превзети от марксизма, казва Йонеску, и това са знаци, че Америка върви към тази система.
„В Америка истинският интелектуализъм е потиснат и е заменен от псевдоинтелектуализма, а истинският просперитет – изместен от алчност и експлоатация – казва той, добавяйки – същото се случи в Румъния, но в Румъния беше по-лесно да се потигне заради окупацията от съветската армия.“
„В Америка това трябва да се направи чрез тайно асимилиране на младото поколение с този начин на мислене и това се случва през последните няколко десетилетия“ – казва Йонеску.
Йонеску съветва американците да упражняват вярата си по автентичен начин и да се фокусират повече върху общностите.
Левицата работи всеки ден през последните 50–60 години, за да завладява стъпка по стъпка почти цялото общество, включително образователната система и църквата, казва Йонеску.
„Америка трябва да се върне към вярата си в Бог и така да започне духовното си възраждане“ – казва Йонеску в заключение.
Статията е написана в сътрудничество с Джошуа Филип. Следвайте Джошуа в Twitter: @JoshJPhilipp
Пълното интервю с пастор Йонеску може да гледате тук.