Getting your Trinity Audio player ready...
|
Грижата за правилна стойка на децата и предотвратяването на евентуални изкривявания на гръбначния стълб при подрастващите са значими теми, на които родители и учители е необходимо да обърнат своевременно внимание.
Според статистиката всяко 4-то дете страда от някаква форма на гръбначно изкривяване и за съжаление, в много случаи, това остава незабелязано от родителите.
Редовните профилактични прегледи при педиатър също са от съществено значение за ранното откриване на гръбначни деформации при децата и последващото им коригиране с изправителна гимнастика или други методи. Педиатърът може да извърши основен преглед и при преценка да препоръча преглед от ортопед или друг специалист.
Има различни стратегии за справяне с гръбначни изкривявания при децата, като различните методи включват: физиотерапия, ортопедични колани за гърба и колани за изправяне на стойката, както и хирургична намеса.
Причини за появата на гръбначни изкривявания и основни видове
Една от основните причини за гръбначните изкривявания и деформации е бързото израстване, посочват специалисти, като най-податливи са децата от началото на училищната възраст до края на пубертета. Заболяване, характерно за периода на растежа, е сколиозата – деформация на гръбначния стълб, която представлява странично изкривяване на гръбнака. По тази причина някои лекари я класифицират като болест на растежа. Другите два основни вида гръбначни изкривявания са кифоза и лордоза. Кифозата представлява анормално изкривяване на гръбначния стълб (изгърбване), което обикновено включва гръдните прешлени. Лордозата, от друга страна, се характеризира с прекомерно издаване, “хлътване” на лумбалните прешлени. Състоянието на лордоза може да се влоши и поради слаби коремни мускули.
Други причините за появата на гръбначни изкривявания са:
- Неправилната стойка в седнало и изправено положени вкл. неправилен стоеж на учебните чинове, на работното място в къщи, както и неправилно натоварване при спортни занимания;
- Носенето на ученическата чанта в едната ръка или само на едното рамо;
- Навикът да се спи на една и съща страна на меко легло;
- Намалената двигателна активност и преумората;
- Разликата в дължината на долните крайници, както и спадане на сводът на стъпалото
- Костни и нервно-мускулни заболявания, вродени деформации на структурата на прешлените, слабост на съединителната тъкан, която може да бъде наследена и др.
Едно гръбначно изкривяване може да е вродено – детето се ражда с изкривяване и бива диагностицирано на момента или вторично – във всички останали случаи, когато изкривяването е придобито след раждането. Придобитите гръбначни изкривявания като сколиоза и кифоза се откриват след 4-5 годишна възраст, когато детето вече е проходило напълно самостоятелно и мускулатурата на гръбнака започва да укрепва.
Симптоми на гръбначните изкривявания при децата
При забелязването на един или повече от посочените симптоми, непременно е нужно консултиране със специалист, тъй като колкото по-рано се диагностицира неправилната стойка, толкова по-лесно би могла да бъде коригирана.
Симптоми на гръбначните деформации при децата, за които родители могат да следят:
- Несиметричност на тялото по време на ходене или в изправено положение
Ако забележите, че детето ви има несиметрична позиция на раменете, бедрата или кръста, това може да бъде индикация за гръбначно изкривяване. Поставете го пред огледало и внимателно наблюдавайте позата му.
- Асиметрични лопатки
Внимателно погледнете лопатките на детето ви, докато стои с опуснати ръце. Ако едната лопатка изглежда повдигната или отместена спрямо другата, може да има проблем с гръбначния му стълб.
- Неравни бедра или рамена
Ако забележите значителни разлики в дължината на бедрата или рамената, това може да бъде признак за съществено гръбначно изкривяване.
- Промени в позата при сядане
Обърнете внимание на това как седи детето ви. Ако постоянно предпочита да седи наведено на една страна или с тялото повдигнато на една страна, е възможно да е налице гръбначно изкривяване.
- Болки в гърба или врата
Децата с гръбначни изкривявания често могат да изпитват болки в гърба или врата. Ако детето ви се оплаква от такива болки или проявява необичайна чувствителност в областта на гръбначния стълб, потърсете медицинска консултация.
- Неравен ханш или гърди
Ако забележите неравности в областта на ханша или гърдите на детето, това също би могло да е симптом за проблем с гръбначния му стълб.
Превенция на гръбначните изкривявания
Профилактиката на гръбначните изкривявания е съвкупност от мерки, които могат да се изпълняват както в домашна обстановка, така и в училище. Първостепенно значение имат здравословното хранене; подходящият дневен режим, съобразен с възрастта на ученика; спортуване, което да развива симетрично двете половини на тялото.
Вместо да играе тенис и баскетбол, по-добре е детето да плува, посочват специалисти. Плуването е един от малкото спортове, които натоварват равномерно всички мускулни групи, без това да е свързано с прекалено голямо натоварване. При този спорт земното притегляне е редуцирано, което намалява натоварването на костите и ставите. Това го прави особено подходящ за децата, чиято костна система все още е в процес на растеж. Плуването също така е чудесно средство за справяне с проблема и за нормализиране на теглото в детска възраст.
За превенция на гръбначните изкривявания специалисти препоръчват лечебна гимнастика за деца, която може да се прави в домашни условия и в класната стая. Важността на сутрешната гимнастика, особено в период на бърз растеж, е от решаващо значение за предотвратяване на сериозни проблеми в бъдеще. Важно е родителят да успее да мотивира детето да изпълнява упражненията редовно.
Освен гимнастиката родителите могат да предприемат действия, съобразени със следните препоръки за предотвратяване или ранна диагностика на гръбначни изкривявания при децата:
- Научете детето си да спазва добре организиран дневен режим, включващ. правилно редуване на сън, активна дейност, хранене, учене, спорт, закаляване;
- Работното място на ученика вкъщи трябва да бъде най-светлата част от помещението, близо до прозореца, така че светлината да идва от ляво.
- Наблюдавайте как детето ви седи, докато пише домашните си. Тялото му трябва да бъде изправено, главата леко наклонена напред, лактите свободно да опират на масата, а краката да са свити под прав ъгъл в коленните стави и да опират в пода с цялото стъпало. Разстоянието между очите и книгата или тетрадката трябва да бъде 35-40 см.
- Учебниците си учениците трябва да носят в раница, направена от олекотен материал с по-лека конструкция. Теглото й трябва да бъде 10-15% от теглото на детето.
- Препоръчително е учениците, особено тези от началния курс, да носят раниците на гърба на двете си рамене.
- Научете детето си на правилно лежане по време на сън. Най-полезно е положението по гръб, с изпънати до тялото ръце, нa равно и полутвърдо легло с ниска възглавница.
- Внимателно оглеждайте детето си в профил и анфас при всяка възможност (къпане, преобличане, спортни занимания). Ако едното рамо е по-високо другото или едната половина от таза е по-високо разположена, а талията от едната страна е изгладена, това може да покаже, че има гръбначно изкривяване. При този оглед се установява и асиметрично разположение на лопатките.
- При най-малкото съмнение за наличие на асиметрия или изкривяване – потърсете лекарска помощ.
- Водете ежегодно детето си на преглед при офталмолог. Късогледството често е причина за неправилна поза по време на учебните занимания.
- Научете детето да играе и спортува, защото физическите упражнения укрепват гръбначната мускулатура, физиологичните криви на гръбначния стълб се оформят правилно, той става гъвкав и подвижен.
- Препоръчителни спортове са: плуване, ски и кънки, които засилват усета за правилна стойка.
В периода на детството и юношеството се формират основни двигателни навици относно правилна стойка и телодържане. От първостепенно значение е повишаване информираността на родителите и децата за провеждане на самостоятелна превенция и профилактика, свързани с гръбначните изкривявания и деформации.
За подготовката на материала е използвана информация от: Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерството на здравеопазването, уеб платформата roditel.bg