• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 2 октомври, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

Как да медитираме правилно – медитация за начинаещи

отЕкип на The Epoch Times
2 юли , 2023
Как да медитираме правилно – медитация за начинаещи

(Oleksii Pidsosonnyi/The Epoch Times)

Съдържание

  • Какво е медитацията?
  • Къде и как да медитираме?
  • Правилни пози за медитация
  • На какво трябва да обръщате внимание по време на медитация?
  • Медитацията може да бъде начин на живот

Какво е медитацията?

Медитацията е форма на умствено обучение за постигане на психически ясно и емоционално спокойно състояние чрез релаксация, съсредоточаване, осъзнатост и упражнения в седнало положение. В древните източни страни като Китай и Индия тя се е наричала още „седене (с кръстосани крака) в медитация“. Тя може да бъде част от по-сложни практики като чигонг (цигун) и йога. Нейната цел не е просто релаксация, а усъвършенстване на ума и тялото.

Къде и как да медитираме?

Можете да медитирате почти навсякъде: на пода, на дивана, на леглото, на пейка за медитация или на стол. Въпреки това се препоръчва, ако медитирате на пода, да използвате постелка за йога или одеяло, особено ако подът е студен.

Ако медитирате у дома на диван или легло, уверете се, че повърхността на мебелите не е прекалено мека, в противен случай може да „потънете“ в дивана или леглото по време на медитация.

Някои хора използват и постелка за медитация, кърпа или възглавница. Някои препоръчват също така да покриете краката си с одеяло, за да поддържате топлината на тялото в продължителното седнало положение.

Според медицинска сестра Дебора Л. Колинс-Перика, сертифицирана за предоставяне на психиатрична помощ, трябва също така „да подготвите пространството в стаята, в която се намирате, за да можете да седите тихо и спокойно“.

Правилни пози за медитация

На медицинските експерти, които учат хората как да медитират, често се задава този въпрос: „Коя е най-добрата позиция за медитация?“

Според Найвен Ху, международно признат лекар по традиционна китайска медицина, различните школи за енергийни практики имат различни начини на седене по време на медитация и различни жестове с ръце като част от медитативните практики.

1. Поза Пълен лотос (Двоен лотос)

pozicija palen lotos

Позата пълен (двоен) лотос, известна още като падмасана, се препоръчва от повечето експерти. Това е медитативна позиция в седнало положение с кръстосани крака, при която всеки крак е поставен върху противоположното бедро.

Тази позиция е общоприета като най-добрата за медитация и се използва от много религии и практики. Тя предлага балансирана и симетрична поза, като повишава нивата на фината енергия във всички енергийни меридиани (канали).

meridianat du

Когато седим в пълна лотосова позиция (двоен лотос) по време на медитация, „енергията в меридиана Ду е в бърза циркулация“, казва Гво-Бин У, директор на Клиниката по китайска медицина „Синхетан“ в Тайван.

zaemane na dvojna lotosova pozicija

За да заемете позата двоен лотос:

Седнете с изправени крака пред себе си.

Свийте едното коляно (например дясното) и поставете стъпалото на същия крак върху другото бедро (например лявото).

Издърпайте другия крак нагоре и го поставете върху бедрото възможно най-симетрично.

Ходилата са насочени нагоре.

Според Найвен Ху някои хора имат притеснения относно позицията двоен лотос, като смятат, че тази поза може да компресира кръвоносните им съдове и да възпрепятства кръвообращението. По негово мнение обаче, когато медитирате в позиция пълен лотос, „кръвта ви остава в блокираните зони и тези зони ще натрупат много енергия“. Когато преустановите заемането на тази поза и се изправите след приключване на медитацията, блокираните преди това кръвоносни съдове веднага ще се отворят и кръвопотокът ще се нормализира.

Ху обяснява, че тъй като в блокираните области е била натрупана много енергия, въздействието на силата й в тези области също ще бъде значително, като по този начин ще се подобри кръвообращението. По-доброто кръвообращение ще повиши и имунитета, тъй като кръвният поток транспортира клетките на имунната ни система.

Да предположим обаче, че имате наранявания на краката или коленете, тежка дискова херния, дегенеративен артрит на тазобедрената или колянната става или бедрена некроза на тазобедрената става. В този случай трябва да се консултирате с лекар, преди да заемете позицията пълен лотос.

Освен това за начинаещите се препоръчва да бъдат търпеливи и да навлизат бавно в заемането на тази позиция.

„Някои хора казват, че ги боли, когато седят в позиция пълен лотос“, казва Ху, особено в началото. „Но ако не опитате, никога няма да изпитате радостта от медитацията.“

Колинс-Перика също така споделя: „Ако успеете да преодолеете дискомфорта от седенето в медитация, след като станете и си тръгнете, всичко останало през деня ще ви се струва лесно изпълнимо след това. Защото човек е издържал това, което е трудно да бъде направено.“

Някои хора са доста сковани в краката, така че когато се опитват да кръстосат краката си, свитите им колене трудно се задържат близо до пода. „Това може да се подобри с времето“, казва Ху.

2. Поза Половин лотос (Единичен лотос)

poza edinichen lotos

Позицията половин лотос, известна още като единичен лотос, е по-опростен вариант на позицията двоен лотос.

Стъпките за заемане на позицията половин лотос са същите като тези за пълната лотосова позиция, с изключение на това, че единият сгънат крак е прибран под другия.

3. Сукхасана или лесна (свободна) поза

lesna poza

При заемането на лесната поза или сукхасана, просто сядаме с кръстосани пред тялото крака.

Лесната поза се използва от повечето начинаещи практикуващи, изучаващи медитация, както и от много хора от Запада, тъй като те често намират първите две пози за трудни.

Например клиентите на Елън Уанг, сертифициран консултант по функционално хранене и невротерапевт, не могат да направят позицията пълен лотос, тъй като „тя е твърде трудна за повечето хора“. Някои от нейните пациенти могат свободно да кръстосват крака, докато други не могат, а някои медитират, като седят на стол.

Според Уанг, независимо от позицията им в медитацията, всички нейни клиенти са имали полза от медитацията и са постигнали подобрение на психичното си здраве.

4. Други позиции

Съществуват и други варианти на позицията лотос, включително позицията двоен лотос с кръстосани зад гърба ръце и позицията стоене на глава в двоен лотос, които йогите обикновено използват.

Според Мег Фродел – здравен консултант по холистична медицина, лицензиран експерт по акупунктура и сертифициран инструктор по йога, за хора с известна скованост в коленете или бедрата, които не могат да седят в позиция двоен лотос или единичен лотос, тя ги съветва да „седят във всякаква позиция“, стига да се чувстват удобно и да могат да се отпуснат, и „стига да не заспят“.

На какво трябва да обръщате внимание по време на медитация?

1. Гръбнакът, шията и гърбът трябва да са изправени

Когато седите по време на медитация, трябва да седите в изправено положение, като поддържате изправени гръбнак, гръб и врат, казва Ху, но все пак да сте отпуснати.

„Гръбначният ви стълб ще има естествена S-образна извивка, която е подобна на тази на символа на тай чи“, обяснява той. Символът на тай чи, известен още като ин-ян, представлява кръг, разделен на две половини, включващ черна половина с бяла точка в нея и бяла половина с черна точка, с извита линия, свързваща двете половини и образуваща непрекъснат кръг. Ако гръбначният ви стълб е леко наклонен напред, след продължително седене ще изпитвате болки в гърба, защото енергията няма да може да преминава правилно през енергийните меридиани, а съществува и проблемът с притискането на нервите. Дори тесните пространства между междупрешленните дискове ще се компресират, като по този начин ще има болки в гърба.

Ву също така подчертава, че когато сте в медитация, не трябва да протягате врата си напред. В противен случай енергията ще се задържи в областта на шията.

„Така че, когато имате изправен гръб и шия, тази енергийна циркулационна система се запазва безпрепятствена“.

Друга причина е, че „не искате да притискате някой от органите си“, казва д-р Джесика Русо, клиничен психолог от Филаделфия. Тя посочва, че човек трябва да седи изправен и да не се прегърбва, „защото е необходимо да диша дълбоко. Необходимо е кислородът да влезе свободно и да достигне до всяка част на тялото.“

2. Стилове на дишане

Различните експерти препоръчват различни стилове на дишане.

Например Русо препоръчва да се диша с корема, а не с гърдите. Когато обучава клиентите си как да медитират, тя първо наблюдава стиловете и моделите им на дишане. Въпреки че Ху не смята, че стилът на дишане има голямо значение по време на медитация, той е съгласен с Русо, че коремното дишане е най-доброто.

Това е така, защото при коремното дишане „движенията на диафрагмата могат да стимулират и масажират вътрешните органи, да стимулират моториката на стомашно-чревния тракт, да ускорят метаболизма, да накарат мозъка да генерира алфа мозъчни вълни и да увеличат секрецията на ендорфини, което от своя страна помага за мисленето и творчеството“, казва Ху. Освен това коремното дишане може да стимулира секрецията на хормона простагландин, който има антиоксидантни свойства и може да намали окислителното увреждане от свободните радикали.

3. Жестове с ръце

Ако не се занимава със специфична практика за самоусъвършенстване или йога, практикуващият медитация може да избира позициите и жестовете на ръцете си.

Някои религии и практики обръщат особено внимание на жестовете на ръцете. Тези различни жестове с ръце се наричат мудри.

mudra dzhiein

Дяна мудрата, наричана още позиция джие-ин, което означава „печат“, е често използван жест с ръцете в много религии и практики. Когато използвате тази мудра, поставяте едната ръка върху другата, с двете длани нагоре, като леко повдигате двата палеца, така че да могат да се докоснат с върха си.

Дяна мудрата се използва и в упражненията на китайската медитативна практика за самоусъвършенстване Фалун Гонг, известна още като Фалун Дафа – духовна дисциплина, вкоренена в будистката традиция и основана на принципите „Истинност, Доброта, Търпение“, която включва и набор от плавни упражнения и медитация. Следователно различните медитативни упражнения могат да имат специфични мудри и медитиращите трябва да използват подходящите за тяхната практика.

В даоизма има често използвана медитативна позиция на пълен лотос, при която темето на главата, двете длани и двете стъпала са обърнати към небето. Твърди се, че тази поза благоприятства гладкото протичане на енергията по меридианите и стабилността на ума. При използването на тази позиция двете ръце се поставят върху свитите в двоен лотос колене, с длани нагоре. Тази позиция се използва и в будизма, и при някои йога практики.

4. Отворени или затворени очи

Според експертите много хора медитират със затворени очи за постигане на максимално спокойствие и умиротворение.

Понякога обаче може да сте изтощени след дълъг работен ден, така че за да избегнете заспиване, можете да държите очите си отворени.

Медитацията може да бъде начин на живот

За Русо медитацията може да се разглежда като начин на живот. Тя предлага на всички медитиращи да дишат правилно и да проявяват съпричастност, състрадание и спокоен ум по време на медитация.

„Правилно дишане, съпричастност, състрадание и спокойно състояние на ума. Това са принципи, върху които трябва да се фокусираме през целия си ден, каквото и да правим“, казва тя.

Според Колинс-Перика медитацията винаги трябва да ви носи ползи, независимо от позицията за медитация или жестовете с ръце, които използвате. Тя споделя, че не е срещала човек, който, след като се е научил да медитира правилно, да не е имал полза от медитацията.

Някои хора обаче могат да объркат упражненията за релаксация с медитация. Понякога хората й казват, че медитацията не им е подействала, а след това тя открива, че „всъщност не е било медитация, а упражнения за релаксация“.

Една от изключително ефективните медитативни практики, спомената по-горе, е Фалун Гонг (известна още като Фалун Дафа). Практикувана в над 100 държави по света, тази традиционна китайска система за усъвършенстване на духа и тялото има 5 енергийни упражнения, които са публично достъпни в интернет на bg.falundafa.org. Упражненията спомагат за поддържане на добро здраве, тонус и освобождаване от стреса.

Практиката за самоусъвършенстване Фалун Дафа – упражнения с медитация

За настоящата статия допринесе Меркура Уанг.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Надпис пред централата на Световната здравна организация в Женева на 17 август 2020 г. (Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

СЗО е реалната и непосредствена опасност

0
0
Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0
(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0
Терапия със студен душ (Pheelings media/Shutterstock)

Студеният душ повишава имунитета, подобрява метаболизма и ви прави по-щастливи

0
0
Mish Mash Fest се завръща в града (8 - 10 септември, 2023 г.)

Mish Mash Fest – фестивалът за български приложни изкуства отново e в София

0
0
Благотворителен футболен спектакъл „Мач на надеждата“   2023 г.

Благотворителен „Мач на надеждата“ събира български и световни футболни звезди

0
0
Готовото домашно сладко от сини сливи без захар (снимка: Милена Атанасова)

Сладко от сини сливи без захар

0
0
Снимка: pinterest

Кулинарен тур на смокинята започва в Синеморец

0
0
Топлинният или слънчевият удар е лесно предотвратим, ако знаете какви предпазни мерки да вземете. (The Epoch Times)

Tоплинен удар – превенция, симптоми, оказване на първа помощ

0
0
5G антени

Защо учените са загрижени за 5G – технологията

0
0
(Pinterest)

Old money style – класиката в облеклото се завръща

0
0
Д-р Такафуми е свалил над 55 килограма с помощта на създадената от него програма за контрол на теглото - "Метод за отслабване със зелен чай и кафе". (Lesterman/Shutterstock)

Кафе със зелен чай – лесен метод за отслабване

0
0
Следваща публикация
Китайският премиер Ли Цян и германският канцлер Олаф Шолц говорят пред медиите. (Sean Gallup /Getty Images)

Китайският премиер посещава Европа, докато ЕС приема стратегия за икономическа сигурност

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria