Тридесет и четири случая на спонтанен аборт и мъртвородени деца след ваксинация на бременни срещу COVID-19 са вписани в системата за докладване на нежелани реакции от ваксините (VAERS).
VAERS е система, която се управлява от Администрацията по храните и лекарствата (FDA) и Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) и в нея хората могат да подават сигнали за нежелани реакции след ваксиниране. Проучване, финансирано от CDC обаче сочи, че нежеланите реакции след ваксина са често срещани, но във VAERS се докладват дори по-малко от 1% от тях.
Подаваните сигнали в системата невинаги се отчитат като реакция, свързана с ваксината, и абортите често са класифицирани като спонтанни.
Много от случаите на спонтанен аборт са настъпили в първото тримесечие или през първите 12 седмици от бременността. Двадесет и пет от случаите са възникнали след ваксинация с Pfizer-BioNTech. Останалите четири случая на мъртвородени деца са се случили или през второто, или през третото тримесечие от бременността.
„Някои изследвания сочат, че между 10% и 20% от потвърдените бременности ще завършат със спонтанен аборт“, пише „Verywell Health“ – интернет страница за смущения в здравословното състояние. „80% от абортите ще настъпят през първото тримесечие от бременността.“
В един от случаите лекарка от Тенеси абортира спонтанно в петата седмица, 13 дни след ваксинация с Pfizer. Тя е на 31 години, без алергии или заболявания.
Медицинска сестра от Индиана на 33 години приема втора доза от ваксината на Pfizer в трета гестационна седмица от бременността. Пет дни по-късно претърпява спонтанен аборт. Съобщава, че нежеланото събитие е причинило вродено увреждане.
Тридесет и две годишна жена от Вирджиния съобщава, че е получила първата си доза от ваксината на Moderna през януари. Жената е била бременна в осма гестационна седмица и претърпява спонтанен аборт пет дни след поставянето на ваксината. Преди имунизацията се е консултирала с двама акушер-гинеколози. Два дни по-късно, на 19 януари, получава болки в корема и вагинално кървене, след което прави спонтанен аборт. По време на бременността е приемала единствено витамини за бременни.
Тридесет и пет годишна жена в 28 гестационна седмица от бременността, споделя че движенията на бебето в утробата ѝ намаяват два дни след поставянето на първата доза от ваксината на Pfizer през декември 2020 г. Жената ражда детето мъртво, тежащо 1,2 кг, в 29-та гестационна седмица от бременността. Била е под строго медицинско наблюдение за аномалия на пъпната връв.
Компаниите на Pfizer и Moderna не откликнаха веднага на поканата за коментар, изпратена от „Епок Таймс“.
FDA също не отговори веднага на поканата за коментар, отправена от „Епок Таймс“ относно това дали регулаторната агенция ще проучи доклада на VAERS. Представител на FDA обясни в имейл до „Епок Таймс“, че специалистите, работещи с ваксини са „доста заети“ към този момент.
Д-р Шели Коул, доктор по медицина, специалист гинеколог и член на America’s Frontline Doctors, споделя притеснението си, че ваксина, която е в експериментален стадий, бива препоръчвана на бременни и кърмещи жени и че науката вече не ги защитава.
„Като акушер-гинеколог трябва да отбележа, че това е притеснително – сподели Коул пред „Епок Таймс“. – Пренебрегваме науката и медицината и застрашаваме всички бременни жени и бъдещи майки“.
„Притеснява ме фактът, че от CDC уверяват, че ваксината е безопасна и може да се приема дори без консултация с личния лекар, без дори да са направени предварителни проучвания – казва Коул. – Това противоречи на всички научни методи и стандарти, установени в последния век.“
В ръководството на CDC „Ваксинационни съображения за бременни и кърмещи жени“ се посочва, че бременни и кърмачки, които са „част от групата, препоръчана за ваксиниране срещу COVID-19, като медицински персонал, могат да бъдат ваксинирани по желание“. В допълнение не са задължени да обсъдят това с личния си лекар „предварително“, въпреки че сведенията „за безопасността на COVID-19 ваксините“ за тази група са твърде оскъдни.
Няма предоставена информация за „влиянието на РНК ваксините върху кърмачета или върху производството/екскрецията на кърма“. Въпреки това ваксината „не се смята за опасна за кърмачета“.
На 8 януари Световната здравна организация (СЗО) съобщи в изявление, че не препоръчва ваксинациите срещу COVID-19 на бременни, освен ако не са в рискова група, като например медицински лица.
„Бременните жени са в по-висок риск от заразяване с COVID-19 от останалите, а COVID-19 се асоциира с повишен риск от преждевременно раждане – съобщават от СЗО. – Въпреки това, поради недостатъчна налична информация, на този етап СЗО не препоръчва на бременни да се ваксинират.“
Същото предупреждение беше отправено от СЗО и за ваксината на Moderna на 26 януари, но беше редактирано три дни по-късно: „Нямаме основателна причина да вярваме, че рисковете от приемането на ваксини от бременни жени ще надхвърлят ползите“, така че бременните жени в системата на здравни грижи или такива „със съпътстващи заболявания, които увеличават риска за усложняване на болестта“ могат да да се ваксинират.
Бременните и кърмещи жени бяха изключени от пробния процес на ваксиниране на Pfizer и Moderna, но към този момент Pfizer провежда проучване фаза 2/3 върху 4 000 здрави бременни жени, които ще бъдат ваксинирани през второто и третото тримесечие от бременността.
Д-р Денис Джеймисън, доктор по медицина, председател на Катедрата по гинекология и акушерство в Медицинския факултет на университета Емори в Атланта, препоръчва на бременни жени да се ваксинират, независимо от етапа на бременността, въпреки липсата на информация за безопасност.
„Ако сте медицински работник в здравно заведение, сте в голям риск – заявява Джеймисън пред JAMA Network на 8 февруари. – Препоръчвам ваксинация възможно най-скоро, независимо от стадия на бременността.“
„Това, че смятаме, че при ваксините ползите надвишават рисковете, не означава, че не трябва да опишем тези рискове – каза тя. – Друго, което ме притеснява е, че до момента са ваксинирани 15 000 жени, в това число и бременни и въпреки това имаме изключително малко информация относно безопасността на ваксината, което е неправилно.“
Хидроксихлорохин срещу COVID-19
Настоящите препоръки от CDC за пациенти с положителни резултати за COVID-19 е да си останат у дома, като наблюдават симптомите си, приемат достатъчно течности и „лекарства без лекарско предписание като парацетамол.“ Медицинско лечение се предлага само на хоспитализирани пациенти.
Коул, макар и сертифициран акушер-гинеколог, сега с фокус главно върху гинекологията, е лекувала над 550 пациенти с COVID-19 и разбира страха на бременните жени от вируса.
Но тя не е съгласна със становището на CDC, че хората могат да използват хидроксихлорохин в ранните стадии на заболяването, вместо да чакат болестта да се влоши и да се наложи хоспитализация. Тя препоръчва да се приемат 1000 милиграма витамин С два пъти дневно и „между 2000 и 5000 международни единици витамин D дневно“ за подсилване на имунната система.
Препоръчително е всеки да се консултира с личния си лекар, преди да вземе добавките.
„Ситуацията наистина е плашеща, но мнозинството от бременни жени са под 40-годишна възраст, а смъртността е много ниска – каза Коул. – А и хората няма нужда да ходят в болница, ако се лекуват навреме и са взели превантивни мерки.“
„Хидроксихлорохин е безопасен за бременни жени и хора от всички възрастови групи, включително и кърмачки“ – добави тя.
Хидроксихлорохин е лекарство, одобрено от FDA, което в продължение на 65 години е използвано за лечение на лупус, ревматоиден артрит и малария. Предписвано е на множество групи от хора, включително бременни и кърмещи жени, деца и хора със слаба имунна система.
Политизирането на лекарството продължава да засенчва проучванията, които са доказали, че хидроксихлорохин е безопасен и ефективен в борбата срещу COVID-19.
Според c19study.com , който следи клиничните проучвания върху хидроксихлорохин по света, във всички 27 направени проучвания се посочва, че „има положителни резултати и редуциране с 65% на случаите на (смърт, хоспитализация и пр.)“. Въпреки това лекарството „не е ефективно, когато се използва в напреднал стадий на заболяването във високи дози и за дълъг период от време.“
От FDA твърдят, че хидроксихлорохин не е одобрено средство за лечение на COVID-19.
Производителите на ваксини, които са получили спешно одобрение от FDA, са защитени от отговорност за всяка нежелана реакция, която човек може да изпита от ваксините срещу COVID-19. Хората, пострадали от ваксината, трябва да подадат иск в рамките на една година и да докажат, че имат реални поражения в Програмата за компенсиране на вредите от ваксините създадена въз основа на Закона за обществена готовност и ефективност в извънредни ситуации (pdf) през 2005.