В обръщение към американската нация, излъчено в праймтайма на телевизионните мрежи, президентът на САЩ Джо Байдън обвини Доналд Тръмп и така наречените „MAGA републиканци“ в „крайна идеология“, която заплашва „основите на нашата република“.
В изказването си в четвъртък вечер, демократът призова избирателите да „изпълнят дълга си през 2022 г.“ и да „гласуват, гласуват, гласуват“, за да „защитят“ демокрацията на предстоящите междинни избори през ноември, които той определя като ключов и определящ момент в историята на Америка.
Изявата на Байдън е промотирана като официално събитие, финансирано от данъкоплатците и Белият дом не определя речта като политическа. Обръщението се състоя близо до Залата на независимостта във Филаделфия, Пенсилвания, където са приети Декларацията за независимост на САЩ и Конституцията.
79-годишният лидер на САЩ отдаде дължимото на двата документа, въплъщаващи идеите за „равенство и демокрация“, които той нарече „скалата, върху която е изградена тази нация“, преди да заяви, че „равенството и демокрацията са подложени на атака“.
„Тръмп и MAGA републиканците представляват екстремизъм, който застрашава самите основи на нашата република“, обвини Байдън. MAGA е съкращение от „Make America Great Again“ („Да направим Америка отново велика“) – лозунгът на Тръмп в успешната му президентска кампания през 2016 г.
„Няма съмнение, че Републиканската партия днес е доминирана, ръководена и сплашвана от Доналд Тръмп и MAGA републиканците и това е заплаха за тази страна“, заяви демократът.
Той обвини Тръмп и „MAGA републиканците“, че са се ангажирали с „унищожаването на американската демокрация“, и призова демократите, независимите умове и т.нар. от него „мейнстрийм републиканци“, да се „противопоставят на екстремистите“ и да бъдат по-силни от групата MAGA.
Той също така призова американците към обединение „в единствената цел да защитават нашата демокрация, независимо от вашата идеология“ – като същевременно осъди „крайната идеология на MAGA“.
Байдън заяви, че се е кандидатирал за президентския пост през 2020 г., защото е вярвал, че „се намираме в битка за душата на тази нация“.
По време на речта си Байдън направи общо 31 споменавания на „демокрацията“. Той направи и 11 препратки към „насилието“, като заяви, че то „никога не може да бъде приемлив [политически] инструмент“.
Обвинения
В речта си Байдън отправи многобройни критики и обвинения срещу Тръмп и „MAGA републиканците“ в опит да ги представи като крайнодесни.
В един от случаите той ги разкритикува за това, че имат мнения, включително по въпроса с резултатите от президентските избори през 2020 г., които бяха изпълнени с нередности и широко разпространени измами и всъщност Тръмп беше истинският победител. Байдън нарече подобни възгледи „диви теории на конспирацията“.
Той също така ги обвини, че са „решени да успеят да осуетят волята на народа“ на предстоящите междинни избори и на изборите през 2024 г.
Байдън също така твърди, че лицата, които на 6 януари 2021 г. проникнаха в Капитолия на САЩ и нападнаха органите на реда, „MAGA републиканците“ определят като на патриоти. Тръмп, неговата администрация и много републикански съюзници осъдиха насилието в Капитолия непосредствено след инцидента.
„Силите на MAGA са решени да върнат тази страна назад – назад към Америка, в която няма право на избор, няма право на личен живот, няма право на контрацепция, няма право да се ожениш за този, когото обичаш“, заяви и Байдън в обширно изказване, визирайки множество социални въпроси като абортите и еднополовите бракове, за които има различни регулации в различните американски щати.
Отпор от страна на републиканците
В отговор на речта на Байдън, Тръмп направи изявления в платформата си за социални медии Truth Social късно в четвъртък, в които се казва отчасти: „Ако се вгледате в думите и смисъла на неудобната и ядосана реч на Байдън тази вечер, той заплашва Америка, включително с възможно използване на военна сила.“
Множество представители на републиканците и законодатели също се изказаха срещу реториката на Байдън, като се подиграха с призивите му за единство и изразиха загриженост относно настоящия натиск, пред който са изправени американците в момента.
Лидерът на републиканците в Камарата на представителите републиканецът Кевин Маккарти заяви в Twitter, че Байдън „дължи извинение на милиони американци“, като добави: „Вместо да се опита да обедини страната ни, за да реши МНОГОТО проблеми, които създаде, президентът Байдън избра да раздели, унижи и омаловажи своите съграждани – само защото не са съгласни с неговата политика.“
Републиканците от съдебната комисия на Камарата на представителите реагираха на речта в кратко изявление на страницата си в Twitter: „Спомняте ли си, когато Джо Байдън се кандидатираше за „единство“, а всичко, което получихме, беше рекордна инфлация и престъпност?“
Сенатор Линдзи Греъм призова Байдън да погледне към настоящата ситуация в Америка. „С цялото ми уважение, господин президент, в душата на Америка няма нищо лошо. Американският народ страда заради вашата политика. Разширяваща се инфлация. Престъпност извън контрол, тероризъм във възход. Разрушени граници. Престанете да поучавате [и] променете политиката си, преди да е станало твърде късно“, пише той.
Сенатор Марко Рубио написа: „Ядосан човек очерня половината от народа на страната, която се предполага, че ще ръководи и обеща да обедини“.
Джеф Кауфман, председател на Републиканската партия в Айова, заяви, че това, на което американците са станали свидетели в речта на Байдън, „е тактика, използвана от авторитарни режими“.
„Действащият президент се опитва да превърне политическите си опоненти във врагове на държавата“, казва Кауфман в изявление. „Джо Байдън каза на избирателите, че иска да обедини страната, но единственото, което направи, е последователно да разделя още повече нацията ни. Демократическата партия непрекъснато твърди, че „защитава“ нашата демокрация, но последователно очерня своята опозиция, за да запази властта си.“
Сенатор Тед Круз заяви, че речта на Байдън е била „разединяваща“ и „гневна“, и обвини Байдън, че се „интересува единствено [от] това да настрои сънародниците си един срещу друг“.
Речта на Байдън идва няколко седмици, след като ФБР, без предупреждение, внезапно изпълни заповед за обиск в Мар-а-Лаго – частен курорт в Палм Бийч, Флорида, където в момента пребивава Тръмп. Кристина Боб, адвокат на Тръмп, заяви преди това пред The Epoch Times, че агентите на ФБР са „търсили президентски документи, това, което са смятали за президентски документи, и всичко, което потенциално би могло да бъде класифицирано“.
Тръмп заяви, че обиските на ФБР са продължение на атаките срещу него, и обвини Байдън, че е знаел предварително за обиските, но Байдън и Белият дом отрекоха да са знаели предварително за това.