Редица важни срещи проведе президентът Румен Радев в Страната на изгряващото слънце
Българският президент Румен Радев беше на четиридневно посещение в Япония от 18-ти до 21-ви май. В Страната на изгряващото слънце българският държавен глава проведе редица важни срещи, включително аудиенция при японския император Нарухито, а на 20-ти май бе подписана декларация за стратегическо сътрудничество между Япония и България.
Преди заминаването си Румен Радев даде интервю за японската информационна агенция „Киодо“. Той изтъкна дългогодишното приятелство, което свързва България и Япония, както и огромния потенциал то да бъде задълбочено. През 2024 г. се навършват 115 години от първите официални контакти между двете страни, 85 години от установяването на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. Румен Радев подчерта интензивното икономическо и културно сътрудничество между България и Япония през 70-те и 80-те години на ХХ век, като припомни участието на страната ни в световното изложение в Осака през 1970 г. Тогава България представя своята богата култура и различни продукти, сред които е и българското кисело мляко, което е и днес е част от здравословния начин на живот в Япония.
В първия ден на своето посещение Румен Радев посети Българския павилион на световното изложение ЕКСПО Осака 2025. България участва на ЕКСПО Осака 2025 в подтема „Спасяване на животи“, свързана със здравеопазването, благосъстоянието, мира, човешката сигурност и достойнство. Мотото на павилиона е „Еволюция с природата“ и предава посланието, че прогресът трябва да бъде в хармония с природата. За посетителите страната ни е представена чрез интерактивно приключение, създадено с помощта на изкуствен интелект. Архитект на националния ни павилион е Хирото Кобаяши, а интериорният дизайн е дело на български екип, включващ арх. Мария Господинова, Искрен Кръстев и MP-STUDIO – пионери в областта на светлинното изкуство в Европа.
Румен Радев подчерта постиженията на България в областта на изкуствения интелект и информационните технологии. По думите на държавния глава страната ни може да си сътрудничи успешно с японски компании в тази сфера и доказателство за това е започналата съвместната работа между единствения по рода си в нашия регион български институт за изкуствен интелект INSAIT, който привлича таланти и умове от най-престижните световни академични и бизнес организации, и националния институт за научни изследвания на Япония RIKEN.
На 18-ти май бе и Денят на България на изложението в Осака. По този повод в павилиона на страната ни уменията си по български език представиха японски студенти от три университета. Българистика се изучава общо в шест висши учебни заведения. През декември 2024 г. в Осака се провежда за втори път конкурс по ораторско майсторство на български език, а през месец май 2024 г. в Осакския университет се провежда и първата конференция по българистика. Япония осигурява и над 500 стипендии за обучение на български студенти и специализанти. Румен Радев посети и павилиона на Европейския съюз, на домакини, на Сингапур и Нидерландия.
На Осака ЕКСПО 2025 в Осака държавният глава Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева бяха посрещнати от генералния комисар на изложението Коджи Ханеда. Президентът се подписа в книгата за официални гости, а по време на церемонията, посветена на страната ни, бяха издигнати националните флагове на България и Япония и прозвучаха химните на двете държави. В рамките на церемонията по отбелязване на Деня на България бе представена културна програма с български фолклорни изпълнения.
Президентът поздрави Япония за успешното домакинство на ЕКСПО Осака 2025, което се провежда точно 55 години след първото участие на България на престижния форум. В словото си държавният глава изтъкна дългогодишните отношения на традиционно приятелство с Япония, които заемат приоритетно място във външната политика на България. Президентът открои успешното сътрудничество между двете страни в областта на икономиката, науката, културата и образованието.
Световното изложение в Осака се провежда от 13-ти април до 13-ти октомври. 165 държави и региони и 9 международни организации представят своите култури, идеи и иновации в обособени за целта около 180 павилиона. Очаква се ЕКСПО 2025 да бъде посетено от близо 30 млн. души.
Изходът в конфликта Русия – Украйна не минава през военен успех
На 19-ти май Румен Радев бе на аудиенция при японския император Нарухито в императорския дворец в Токио, а след това – на посещение в престижния университет „Васеда“, където отговаря на въпроси на студенти, на среща с бизнес федерацията „Кейданрен“ и на прием, организиран от българското посолство в Япония. Пред студентите той отново подчерта ролята на дипломацията за разрешаване на конфликта в Украйна, както и общите черти на българския и японския народ – благополучие чрез усърдно образование и труд. На събитието присъства принцеса Такамадо, член на императорското семейство, а домакин бе ректорът на университета проф. Айджи Танака.
Потенциалното изпращане на „мироопазващи сили“ в Украйна поражда проблем от гледна точка на техния статут, според принципите на ООН, поради липсата на съгласие от двете страни, и крие риск от ескалация и глобален сблъсък, заяви президентът в отговор на въпрос. „Тази война е залог за нов световен ред, който демократичните страни трябва да положат усилия да се основава не на силата, а на върховенството на правото“, подчерта още Румен Радев.
В университета „Васеда“ държавният глава, принцеса Такамадо и проф. Танака разгледаха заедно изложбата „България-Япония – политика, дипломация, личности и събития“, която представя историята на българо-японските отношения от края на 19-ти век до наши дни. Експозицията съдържа значително количество архивни фотографии и документи от първите контакти между двете страни. Автори са Вера Стефанова, японист и дългогодишен дипломат, и доц. Евгений Кандиларов, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, с който университетът „Васеда“ си сътрудничи.
Време е двустранното партньорство с Япония да надхвърли търговията и България да започне на прилага японския модел на взаимодействие между наука, образование и икономика. Това заяви президентът Румен Радев на срещата с „Кейданрен“, в която участваха и представители на българския бизнес, Държавният глава подчерта, че България цени високо японските компании, инвестирали у нас, и е готова да задълбочи двустранното икономическо партньорство в нови сфери, включително чрез създаването на съвместни производства, развойни центрове и научен обмен.
Румен Радев добави, че заради трансформацията на българската икономика през последните години голям дял в износа ни имат продукти на електрониката и роботиката. Това разкрива съществен потенциал за взаимодействие с Япония, която е сред водещите държави в тези сектори. България отбелязва успех и в производството и износа на микро и нано сателити, в разработването на софтуер и компоненти за автомобилната индустрия, което също дава възможност за реализацията на общи проекти. Компании от Япония вече си партнират с Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в страната ни, който е и първият в Югоизточна Европа. Българският държавен глава покани японската бизнес федерация „Кейданрен“ да посети страната ни за провеждането на българо-японски бизнес форум, на който да бъдат набелязани и конкретни проекти в рамките на двустранното сътрудничество.
„България вече е известна в Япония не само с киселото мляко и маслодайната роза, но и като страна, която развива високи технологии“, подчерта Румен Радев и на приема в българското посолство. Той открои признателността на България към Япония за дългогодишната подкрепа, допринесла за върховите постижения, които страната ни реализира в областта на изкуствения интелект, информационните технологии и космоса. На приема в Токио участваха свързани със страната ни общественици, политици, дипломати, представители на бизнеса, науката, образованието, културата и спорта, сред които и известният български сумист Калоян Махлянов – Котоошу, който от години живее в Япония. Домакини бяха посланикът ни в страната Мариета Арабаджиева и почетният консул на България в Токио Казуо Кавамура.
Всяка инвестиция от Япония в България е ценна, защото е модел за бизнес, който можем да следваме
На 20-ти май Румен Радев говори на бизнес форум, организиран от българското посолство в Япония и Японската организация за външна търговия JETRO. Държавният глава на България проведе среща в централата на JETRO с председателя на организацията Норихико Ишигуро и нейния президент Сусуму Катаока. В нейния фокус бяха перспективите пред търговско-икономическите отношения между България и Япония. Във форума се включиха представители на българския бизнес в областта на индустрията, високите технологии и научните изследвания, част от делегацията, както и представители на близо 150 японски компании, които проявяват интерес за реализацията на свои проекти у нас. Държавният глава ги призова да не се колебаят и да инвестират в България, като открои предимствата, които страната ни предоставя на чуждестранните инвеститори, сред които стратегическо географско положение, образовани и подготвени млади хора и благоприятна данъчна система. Румен Радев посочи, че президентската институция ще продължи да съдейства за ползотворното сътрудничество между българския и японския бизнес.
„Не сме тук, за да търсим търговски възможности, а партньори и приятели, за да изградим успешно дългосрочно сътрудничество в различни области от взаимен интерес“, подчерта президентът, като добави, че за изграждането на ползотворно партньорство необходимите предпоставки са политическа воля и подкрепа, както и споделени ценности.
Предварителните данни за 2024 г. сочат, че общият стокообмен с Япония възлиза на 270.4 млн. щатски долара, в това число износ на стойност близо 90 млн. щатски долара. Страната ни изнася за Япония основно продукти с висока добавена стойност като интегрални схеми и електронни микрокомплекти, електрически трансформатори и преобразуватели, медицински инструменти и апарати, химични продукти и етерични масла. Водещи японски инвестиции у нас са на компании с дейност в областта на автомобилостроенето, електрониката, енергетиката, медицинското оборудване и др.
По-рано държавният глава проведе среща с ръководството на японската технологична компания „Тошиба“, на която бяха обсъдени възможности за сътрудничество и инвестиции в различни енергийни проекти в България, включително ремонтът на ПАВЕЦ „Чаира“.
Стратегическо партньоство в сферата на сигурността, икономиката, културата и устойчивото развитие
На 20-ти май се проведе и срещата между Румен Радев и японския министър-председател Шигеру Ишиба, с когото държавният глава подписа Декларация за установяване на стратегическо партньорство между България и Япония.
„За мен е чест да посетя Япония, която е добре известна и уважавана в България със своите водещи постижения в икономиката, науката и технологиите, със своята уникална и древна култура и традиции“, посочи Румен Радев. Държавният глава подчерта, че издигането на нивото на отношенията между България и Япония е обусловено от динамиката в икономическото и технологичното им развитие. В съответствие с договорения между министерствата на външните работи на България и Япония текст, Декларацията за стратегическо партньорство отчита споделените от България и Япония общи ценности като върховенството на правото и защитата на човешките права, съвременните предизвикателства, пред които е изправен светът и международната сигурност, и стремежът на двете държави за всестранно развитие на традиционните приятелски отношения.
Документът обхваща четири основни сфери на стратегическото партньорство между България и Япония: политически диалог и в сферата на сигурността; насърчаване на икономическото сътрудничество и между бизнеса, научната и развойна дейност и иновациите; партньорството в сферата на културата, образованието и контактите между хората; глобални въпроси, свързани с изпълнението на Целите на устойчивото развитие на ООН, борбата с климатичните изменения, неразпространението на ядрени оръжия и други теми от международния дневен ред.
На 21-ви май Румен Радев посети военновъздушната база „Хякури“, в която са базирани изтребители F-2, модификация на изтребителите F-16. Българският държавен глава се срещна с представители на ръководството на Министерството на отбраната на Япония и на японските ВВС. Румен Радев оцени високо сътрудничеството между Военноморските сили на България и Япония в рамките на учението „Бриз“ в Черно море през 2024 г. и подчерта значението на поддържането на свободата и сигурността на корабоплаването и на съвместните усилия за обезвреждане на морски мини. Държавният глава изрази интереса на страната ни за задълбочаване на партньорството в сферата на сигурността и отбраната. По време на срещата беше обсъдена и възможността за сътрудничество в подготовката за реакция при кризи и справянето с последиците от природни бедствия.
По-късно президентът Румен Радев посети изследователския център на най-голямата научна организация в Япония „RIKEN“, която от 2023 г. си сътрудничи с българския Институт по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT. По време на посещението си в изследователския център държавният глава обсъди възможностите за разширяване на партньорството с България и разгледа лаборатории на центъра.