Getting your Trinity Audio player ready...
|
Министерство на енергетиката: Съвместната работа на двете световни компании Уестингхаус и Хюндай ще гарантира изпълнението на проекта за изграждане на нова ядрена мощност в България в предварително заложените срокове и бюджет
България подписа договор с американския консорциум „Уестингхаус“ и южнокорейската компания „Хюндай“ за изграждането на 2 нови блока на площадка №2 на АЕЦ „Козлодуй“ с реактори с вода под налягане AP1000. Преди 50 години, през 1974 г., АЕЦ „Козлодуй” поставя началото на ядрената енергетика в България и в Югоизточна Европа.
На 4 октомври се проведе церемонията по подписване на договора за инженеринг между АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и консорциума „Уестингхаус Ейч Ди и Си“, на която присъстваха министър-председателят Димитър Главчев, министърът на енергетиката Владимир Малинов, посланикът на САЩ в България Н. Пр. Кенет Мертен, ръководителят на мисията на посолството на Република Корея в България г-жа Джи И Джо и други официални лица.
Подписването на споразумението гарантира, че в рамките на следващите 12 месеца България ще разполага с ясен ангажимент за график и финансиране на новите мощности.
„България има 50-годишен опит в безопасната и сигурна експлоатация на ядрени мощности. Днес ние надграждаме този опит“, изтъкна министър-председателят Димитър Главчев по време на подписването на договора. По неговите думи, изграждането на нови ядрени мощности в страната е ключово за доставките на сигурна и надеждна енергия за българските потребители и за целия регион на Югоизточна Европа. „Работата ни с безспорните лидери Уестингхаус и Хюндай по този проект е сериозна крачка към изпълнение на един от основните приоритети на правителството, свързан с развитието на ядрената енергетика“, отбеляза министър-председателят.
АЕЦ „Козлодуй” е най-големият производител на електрическа енергия в страната, като обезпечава повече от една трета от националното годишно електропроизводство. Създадената през 2012 г. между АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД отговаря за подготовката на разширяването на единствената атомна електроцентрала в България.
„САЩ подкрепят дългосрочните усилия на България за осигуряване на устойчива и сигурна енергия за потребителите. Изграждането на два нови блока на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ по най-съвременната технология АР 1000 е ключово за позиционирането на страната като сигурен и надежден партньор в осигуряването на чиста енергия за региона на Югоизточна Европа“, отбеляза посланикът на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен при подписването на договора.
„Това е ключов проект както за енергийното бъдеще на България, така и за партньорството между България и Корея. Новите мощности ще осигурят надежден източник на електроенергия за енергийния микс на страната и възможност за енергийна независимост, диверсификация и сигурност на доставките, изтъкна и ръководителят на мисията на посолството на Република Корея в България г-жа Джи И Джо.
Сигурност и безопасност
На площадката на АЕЦ „Козлодуй” са изградени 6 енергийни блока с обща електрическа мощност 3760 MW, оборудвани с реактори с вода под налягане, които са най-често използваните в света. Към настоящия момент „АЕЦ Козлодуй” ЕАД експлоатира два ядрени енергийни блока – 5 и 6 блок с реактори тип ВВЕР-1000, и две хранилища за съхранение на отработено ядрено гориво (ОЯГ) – хранилище за ОЯГ с технология за съхранение под вода и хранилище за сухо съхранение на ОЯГ.
Безопасността на АЕЦ „Козлодуй” е основен приоритет и е обект на независим държавен надзор, извършван от Агенцията за ядрено регулиране. В резултат на проведените през последните години мисии и партньорски проверки от екипи на Международната агенция за атомна енергия, на Световната асоциация на ядрените оператори (ВАНО), от Групата по атомните въпроси към Съвета на ЕС и др., АЕЦ „Козлодуй” получава висока оценка и международно признание по отношение на осигуряването на ядрената безопасност.
Екологично чисто производство на енергия
През 2022 г. Европейската комисия представи делегиран регламент относно таксономията на ЕС, с който ядрената енергия, както и природният газ, се класифицират като устойчиви, което дава възможност съответните технологии и компании да бъдат оценени в контекста на устойчивите финанси като допустими за финансова подкрепа.
Производството на електрическа енергия от АЕЦ практически не генерира парникови газове и има съществен екологичен принос за опазването на околната среда. От въвеждането в експлоатация на 1 блок на АЕЦ „Козлодуй” до края на 2023 г., атомната електроцентрала е произвела 699 802 363 MWh електроенергия, предотвратявайки освобождаването на около 827 799 хиляди тона емисии на CO2 в околната среда.
Само за 2023 г. електропроизводството на АЕЦ „Козлодуй” е спестило на населението и околната среда вредното въздействие на над 18.10 млн. тона въглероден диоксид (CO2), 37 хил. тона серен диоксид (SO2), 13 хил. тона азотни оксиди (NOх) и 300 тона прах, съдържащ естествена радиоактивност.
През 2018 г. АЕЦ „Козлодуй” получава престижно отличие в Националния конкурс „Най-зелените компании в България” в категорията „Енергетика, воден сектор”. През 2019 г. в същия конкурс атомната централа отново е отличена в категория „Зелена инициатива” за екологичната й роля и последователна политика по опазване на околната среда и за рационално използване на природните ресурси с цел защита и съхранение на екосистемите и здравето на хората. През 2019 г. АЕЦ „Козлодуй” е носител и на наградата „Кубратов меч” на Индустриален клъстер „Електромобили” за принос в развитието на електрическата мобилност на България.