Getting your Trinity Audio player ready...
|
Политическите пластове се разместват и ситуацията започва да прилича на тресавище
Политическата ситуация в страната ни изглежда все по-безнадеждна и отчайваща. Безпринципното поведение на партийните лидери ни залива отвсякъде и по много. Суверенът вече съвсем се обърка: кой с коя партия иска или не иска да се коалира и управлява, кой с коя ще бъде в опозиция или в коалиция…
Президентът Рузвелт е казал: „В политиката нищо не става случайно и ако нещо се е случило, значи така е било замислено”. В този случай, ние гражданите, започваме да се питаме – кой замисли тази ситуация и кой я режисира така?
Ще има ли страната ни работещ кабинет и какво се случва при политическата ни класа?
След като президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на кабинет, дойде ред на първата политическа партия от последните избори (ГЕРБ) да състави правителство. За да направи такова партия ГЕРБ се нуждае от подкрепата на ДПС (втората политическа сила след изборите), но от известно време насам се наблюдава напрежение между лидерите на двете формации. Те ту изглеждат, че са в синхронен танц, ту – в тежка разлъка. Отношенията им са всичко друго, но не и постоянни, а това дестабилизира и политическата ситуация, особено когато нямат и общ враг в момента в лицето на ПП-ДБ.
От кабинета, който предлага Бойко Борисов, се долавя противоречие и неприемственост. Борисов се опитва да заблуди суверена, че има желание да направи кабинет, но предложения от него такъв показва точно обратното – тъй като не би получил подкрепа за това от ПП-ДБ. Немалка част от предложените министри в проектокабинета са хора близки до Делян Пеевски, а формациите ПП-ДБ, „Възраждане” и ИТН са заявили, че не биха подкрепили подобен кабинет. Ситуацията се заплита още повече, тъй като се наблюдава и разклащане в люлката на ДПС.
В най-обраната от емоции формация се случва нещо като чистка на кадри, но кадри, близки до почетния председател на партията – Ахмед Доган. И така, хората, отцепили се от ДПС, засега остават непредвидими.
Новата формация „Величие“ си има своите проблеми, тъй като се появи разрив между основните й лица Ивелин Михайлов и Николай Марков. БСП също са непредвидими в гласуването поради тежките им уставни правила, като те отцепиха един депутат и подкрепата за новия проектокабинет става неясна.
Журналистическо разследване
Управлението изглежда още по-невъзможно, тъй като Бойко Борисов желае да се разграничи от Делян Пеевски, особено след последната, меко казано странна, пресконференция с участието на американския посланик. От САЩ напомниха, че криминалната сага с криптокралицата Ружа Игнатова не е затворена страница. Според разследващия журналист Димитър Стоянов, който работи по случая съвместно с медията Би Би Си, политическата протекция, която е имала Игнатова в България е от кръг, свързан с Пеевски.
И така, пак според Стоянов, влизането на Пеевски в управлението е въпрос на оцеляване, тъй като твърде много негови средства са попаднали под запор в британски и американски юрисдикции. Това, от своя страна, лишава лидера на ДПС от средства и дава възможност на Борисов да подбутва към нови избори, тъй като спечелването на достатъчно брой гласове от ДПС ще бъде все по-сложно. Движението за права и свободи получи ясен знак от Турция на последните избори, а и не само от там, че заради водената от Пеевски политика подкрепата към формацията намалява.
Объркахте ли се, защото аз – да. Политическата ситуация се заплита и на безпринципното говорене, без ясни политически заявки, сякаш му изтича времето. Ако системните партии не се обновят, ако не се политизират, и то спешно – те ще изчезнат. Но за разлика от прословутия американски политически оптимизъм на Доналд Тръмп, че „най-доброто предстои“, то тук, в така създалата се ситуация в България, да се изрази оптимизъм – би граничило с нонсенс и абсурдност.