• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Българските фермери алармират за заплаха за старите и местни сортове семена

отЕкип на The Epoch Times
7 декември , 2024
Българските фермери алармират за заплаха за старите и местни сортове семена

https://www.agrolink.org/

Заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев посочи, че предстоящото за приемане законодателно предложение на ЕС за производство и предлагане на пазара на семена все още е обект на обсъждане

Пред Министерски съвет в столицата бе организиран протест от земеделски стопани срещу подготвяния от Европейската комисия и Съвета на ЕС законодателен акт за семената, който според фермерите ще ги ограничи да използват и продават свои семена.

На 5 декември протестиращите изразиха опасения, че ако Регламентът бъде приет, ще се наложи забрана върху старите и местни растителни сортове, с цел да се унищожат малките и семейни ферми. Земеделските стопани ще бъдат принудени да купуват само хибридни семена, както и такива, които са генетично модифицирани, като това може да доведе до загуба на биоразнообразие и до икономическа зависимост на стопаните от големите корпорации, доминиращи на пазара на семена.

В прес съобщение на Сдружение „Агролинк“ от същия ден, се посочва, че 139 организации и над 160 000 граждани от цяла Европа призовават за спешни подобрения в законодателството на ЕС за семената, което е в дневния ред на AGRIFISH заседанието на Съвета на Европейския съюз на 9-10 декември.

„Настоящото законодателно предложение представлява огромна заплаха за разнообразието на нашите културни растения и за правото на нашите земеделски производители да използват собствените си семена“, предупреждават организациите (сред които производители на семена като ARCHE NOA, Oxfam, Slow Food, както и българските Сдружение „Агролинк“, Фондация „Бъдеще 21 век“,“ Биоселена“, „Национален съюз на градинарите в България“), заедно с непрекъснато увеличаващ се брой граждани (над 160 000 граждани към 02.12.2024), които досега са подписали петицията „Изправи се и защити храната си!“ (https://mitmachen.arche-noah.at/bg-BG/izpravi-se-i-sashtiti-hranata-si). Всички те поставят четири искания за новото законодателство:

  • Запазването и устойчивото използване на адаптиращото се към местните условия разнообразие от култури е първостепенен приоритет.
  • Човешкото право на фермерите и градинарите да събират, използват, разменят и продават собствените си семена трябва да се прилага изцяло.
  • Трябва да се улесни търговията с разнообразни и адаптивни на местно равнище сортове от страна на регионалните производители на семена.
  • Новоодобрените сортове не трябва да зависят от пестициди или синтетични торове.

Позицията на Министерството на земеделието и храните

Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев посочи, че предложението за регламент на ЕС за производство и предлагане на пазара на семена е отново обект на обсъждане от Съветa на министрите в рамките на унгарското председателство на Съвета на ЕС. Това ще се случи на 9 и 10 декември на открито заседание на Съвета по земеделие и рибарство (Agriculture and Fisheries Council – AGRIFISH), на което председателството ще представи доклад за напредъка по предложение за регламент за растителния репродуктивен материал, който консолидира и актуализира законодателството относно търговията със семена, като се отменят и заменят 12 свързани директиви.

„Предложението за регламент в сегашният му вид е само рамка за предстоящи обсъждания. Предвижда се регламентът да бъде приет с гратисен период от минимум три години, в които ще действа настоящото законодателство. Очаква се дискусиите по него да приключат и той да бъде приет не по-рано от началото на 2027 г.“, се казва в прес съобщение на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) от 5 декември.

В съобщението се казва още, че МЗХ насърчава опазването на местните сортове зеленчуци и овощни видове чрез интервенциите по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., с бюджет по основната интервенция „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“ в размер на 41,635,165 евро. Министерството посочва, че продължава да подкрепя стопаните, които искат да внедрят нови сортове, които са устойчиви на климатичните промени, като целта е да бъде запазено богатството от множество разнообразни сортове, които са доказали своята устойчивост през годините.

В тази връзка, по отношение предложенията за законодателни промени на ЕС, МЗХ завършва категорично изявлението си:

„Българската държава, още от самото публикуване на предложението, има последователна позиция против усложняване и увеличаване на административната тежест за производителите на семена. По тази причина позицията на страната е против направеното предложение да се въведе сортоизпитване за биологични и стопански качества и устойчивост за зеленчукови и овощни култури за местните сортове.

Позицията на страната е категорична, че такова изискване не трябва да се въвежда. В България фирмите и физическите лица, ангажирани със селекция на зеленчуци и овощни, не са малки и средни предприятия  по смисъла на европейския регламент, в голямата си част те са микро фирми и това ще бъде голяма тежест за тях.

България също така е против включването на растителния репродуктивен материал в регламент за официалния контрол, тъй като това ще натовари производителите с одити и допълнителни проверки.

При бъдещите обсъждания на делегирани и изпълнителни регламенти, България ще обръща особено внимание за намаляване на административната тежест, запазване на сортовете и облекчения за микро производителите. В променящите се климатични условия и нестабилни пазари, тези производители имат съществена роля.“

Новото законодателно предложение на ЕС

На 5 юли 2023 г. Европейската комисия прие две тясно свързани законодателни предложения за преразглеждане и актуализиране на правилата за производство и търговия в ЕС със семена (растителен репродуктивен материал и горския репродуктивен материал). Предложенията бяха представени на Съвета месец по-късно. От тогава до сега вървят дискусии по законодателните текстове.

В основата на действащото законодателство на ЕС относно предлагането на пазара на семена са два главни стълба, а именно регистрацията на сортовете/материала и сертификацията на отделните партиди растителен репродуктивен материал от растителни видове, както са определени в директивите тоест „включени в списък видове в ЕС“.

С настоящото законодателно предложение (Регламента) ще се запази основният подход за регистрация на сортовете семена и за сертификация и инспекции на партидите преди предлагането им на пазара. Въведени са изисквания за регистрация в националните регистри на сортовете, като се въвежда правилото, че семената трябва да принадлежат към регистрирани сортове. Също така се определя процедурата и условията за регистрация, включително изискванията относно устойчивостта при отглеждане и използване, както и различимост, хомогенност и стабилност на сорта семена.

За старите сортове, като сортовете за съхранение (включително местни сортове) или т.нар. сортове за отглеждане от любители, следва да се запази прилагането на по-малко строги изисквания с оглед на съхранението и използването на тези сортове в естествената им среда във ферми или домашни градини. Сортовете обаче ще продължат да се регистрират въз основа на „официално признато описание“, което ще бъде признавано – но не и изготвяно – от компетентните органи.

Изискванията във връзка с предлагането на пазара на семена може да се обобщят, както следва:

  • да принадлежи към сорт или клон, регистриран в съответствие с разпоредбите на Регламента,
  • да отговаря на специалните изисквания, приети за съответната търгувана категория по родове и видове,
  • да носи официален етикет за предбазов, базов или сертифициран материал или етикет на оператора за стандартен материал,
  • да отговаря на изискванията във връзка със заготовката,
  • да отговаря на изискванията във връзка със сертификацията и идентификацията.

Обсъжданията на министрите на земеделието ще продължат. Тристранни преговори между Комисията, Съвета и Парламента на ЕС могат да започнат през пролетта на 2025 г. по време на полското председателство на Съвета.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
2542e

От МВР и МЗХ обявиха, че овцете във Велинград няма да се умъртвяват

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria