„Всяка една реклама е доказателство! Всяко телефонно обаждане е доказателство: органи се купуват и продават открито!“ каза бившият китайски служител Ду Уен
Бивш китайски служител алармира за насилственото отнемане на органи от страна на комунистическия режим, базирайки се на своя собствен опит в Китай.
Ду Уен, бивш изпълнителен директор на Правния консултативен офис на правителството на Автономен район Вътрешна Монголия, е бил несправедливо лишен от свобода от Китайската комунистическа партия (ККП) за 12 години, преди да замине в чужбина и да се установи в Белгия през 2023 г.
По време на престоя си в затвора, Ду научава от първа ръка, че от затворниците, осъдени на смърт, се вземат органи преди да умрат. Той също така се среща със заможни затворници, които описват колко лесно е да се получи съвместим орган, което предполага, че болниците набавят органите от живи хора.
„Преди казвах: ‘Къде са доказателствата?’ Ето ги доказателствата!“ каза Ду за рекламите за трансплантация на органи, които се виждат пред големите болници в Пекин.
„Всяка една реклама е доказателство. Всяко телефонно обаждане е доказателство: органи се купуват и продават открито“, каза той пред китайското издание на The Epoch Times на 16 декември.
„[Рекламите казват], ‘Ако съвместимият [орган] не е успешно [трансплантиран], просто се обадете на този номер и ние ще ви намерим съвместим.’ Стига да платите достатъчно, те ще хванат жив човек, ще вземат органите и ще ви ги продадат“, каза Ду.
„Те имат цяла организирана система, с лекари и всичко останало… Това отнемане на органи от живи хора в огромни мащаби.“
Схемата на ККП за масови убийства с цел печалба чрез насилствено отнемане на органи съществува в Китай още от 90-те години. Базираният в Лондон независим Китайски трибунал единодушно заключи през 2019 г., че затворници на съвестта са били – и продължават да бъдат – убивани в Китай заради техните органи „в значителен мащаб“.
През последните две десетилетия основните жертви на насилственото отнемане на органи са били практикуващи Фалун Гонг (известна още като Фалун Дафа) – практика за медитация и духовно усъвършенстване, базирана на принципите истинност, доброта и търпение.
Тази година въпросът за насилственото отнемане на органи привлече повишено внимание, след като първият известен оцелял избяга в Съединените щати и излезе пред обществеността с разобличаваща информация.
3 стъпки към истината
По отношение на почти 20-годишните усилия на общността на Фалун Гонг да призове за край на насилственото отнемане на органи от ККП, Ду каза, че е преминал през три етапа на разбиране на случилото се.
Първият етап е бил недоверие.
„Като нормален човек, не вярвах. Вземане на органи от живи хора? Независимо от всичко, не можех да повярвам, защото това не е нещо, което човешко същество би направило – това е нещо, което само зверове биха направили“, каза той.
„Бях чувал тази история от дълго време, [но все още] мислех, че практикуващите Фалун Гонг си измислят.“
Затворници в редиците на осъдените на смърт
Вторият етап е бил да повярва, че ККП отнема органи от затворници, осъдени на смърт.
Ду прекарва шест години в център за задържане, по време на които вижда 32 души да излизат от килиите си, след като са осъдени на смърт. Понякога той помага на тези затворници да напишат молби за даряване на органи.
Един ден Ду и осъден на смърт затворник са били планирани за изслушване по едно и също време.
Ду попитал съдебен служител: „Как се изпълнява смъртното наказание сега? В миналото тези, осъдени на смърт чрез разстрел, трябваше да платят за куршумите. Чух, че сега [смъртното наказание] се извършва чрез инжекция. Трябва ли да плащат за инжекцията?“
Съдебният служител отговорил, че инжекцията струва 2,800 юана ($383.65), но сега осъденият на смърт вече не трябва да плаща.
Ду попитал защо. Служителят отговорил, че просто инжектират упойка и вземат органите, и човекът умира, така че вече няма нужда от инжекции.
„Тогава осъзнах, че наистина има такова нещо като отнемане на органи от живи хора“, каза Ду. „Полицията ясно ми каза, не мисли за въпроса с органите. [Те ще] вземат всичките ти органи… и няма компенсация за теб. Все едно просто връщаш на обществото.“
След като Ду е освободен от затвора, той попитал стар приятел от съдебната система, който също му казал, че затворниците, осъдени на смърт, вече не получават инжекция.
„Съдебният лекар се свързва със съответна болница и лекарите просто отиват там да извадят органите. След това [тялото] се кремира. Семейството не вижда тялото, не им е позволено, показват им само пепелта.“
Заможни затворници, които са имали трансплантации
Тогава Ду достигнал до третия етап на разбиране – най-накрая повярвал, че ККП наистина е замесена в насилствено отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг.
„Срещнах някои заможни съкилийници, които са претърпели трансплантации на органи, главно на черен дроб и бъбреци. Някои са похарчили 3 милиона ($411 043) юана, някои са похарчили 2 милиона ($274 029), а най-евтината трансплантация е била 900,000 юана ($123 313).“
На въпроса на Ду как са реализирани трансплантациите – му било казано: „Някой ти помага да го организираш, някой продава органите, ти просто плащаш парите и не се притесняваш за нищо друго.“
„Мащабът може далеч да надхвърля това, което външните хора очакват, защото само в един малък участък от нашия затвор толкова много хора са имали трансплантации на черен дроб и бъбреци“, каза Ду.
„Откъде идват тези органи? Колко всъщност са били дарени?“ попита той.
Разликата в цената на органите се дължи на възрастовата разлика на източниците на органи, според това, което Ду научил след освобождаването си от затвора.
„Логиката е много проста – органите на практикуващите Фалун Гонг са по-здрави, защото те не пушат и не пият“, каза той. „Друг фактор е възрастта; не е добре, ако човекът е твърде млад, органите на деца също не стават. Най-добрите органи идват от хора на възраст между 16 и 22 години.“
Ду добави, че това създава проблема с „убийствата при поискване“.
„Ако органът на затворник е съвместим, независимо дали престъплението му е леко или сериозно, той все пак е осъден на смърт“, каза той.
Ду, който също има опит в медиите, каза, че една дама му казала, че след операция за стерилизация на яйчниците, открила, че един от бъбреците ѝ липсва.
„Тя ме попита дали мога да помогна. Казах, че това определено трябва да се съобщи, а ако не, аз ще се свържа с медиите. Докато обсъждахме това, я помолих да подготви болничната диагноза и други материали, но след това този човек изчезна и никога повече не можах да я намеря“, си спомня той.
„Това се случи миналата година“, каза той, точно преди да напусне Китай.
Ши Пин допринесе за този материал.