Индексът за свобода на словото на неправителствената организация „Репортери без граници“ поставя България на 91-ва позиция за 2022 г., с което страната ни бележи значителен напредък в сравнение с миналата, когато беше на 112-то място.
Освен България, Молдова (40) също се изкачва в класацията, което според организацията се дължи на смяната на правителствата в двете страни и подобрението на ситуацията, което тя носи, „въпреки че много медии в тези страни продължават да бъдат собственост или контролирани от олигарси“. Заради убийството на криминалния репортер Йоргос Караивас през април 2021 г., Гърция пада от 70-о до 108-о място, измествайки България от последното място в ЕС.
Северното трио – Норвегия, Дания и Швеция, заема първите три места в класацията по свобода на словото.
Според „Репортери без граници“ в 73% от 180 страни ситуацията със свободата на словото е „много тежка“ и „проблематична“. Организацията отбелязва засилено „поляризиране“ на различни нива, дезинформация на демократичните общества и засилен контрол над медиите в авторитарните режими.
Според „Репортери без граници“ руското нахлуване в Украйна е илюстрация за поляризирането, тъй като изпращането на войски от Москва в Украйна е било предшествано от „пропагандна война“. Русия заема 155-о място от общо 180 страни в индекса.
Китай остава една от най-репресивните държави и „използва законодателния си арсенал, за да контролира населението си и да го изолира от останалия свят“, като прави същото и с Хонконг (148 място в класацията), смятат още от “Репортери без граници”. Така той е класиран на 175-о място, като след него са само Мианмар, Туркменистан, Иран, Еритрея и Северна Корея.
В Съединените щати медийната поляризация подхранва социалното разделение и страната е класирана на 42-ро място. Франция (която е на 26-о място), която въпреки всички неблагоприятни фактори подобрява резултата си с осем позиции в сравнение с класацията от миналата година, отбелязва „Франс прес“.
3 май е Световният ден на свободата на печата
3 май е Световният ден на свободата на печата и по този повод Асоциацията на европейските журналисти – България отправя покана към всички български журналисти и медийни експерти да участват в шестото националното проучване върху свободата на изразяване в страната. АЕЖ България провежда изследването от 2011 г. насам. Съгласни ли сте с изводите на “Репортери без граници”? Какви са Вашите лични наблюдения? Можете да попълните анкетата на АЕЖ до 5 юни тук.
Въпросникът изследва формите на натиск, автоцензурата и актуалните проблеми в медийната среда. Тази година ще бъдат наблюдавани и ефектите, които оставят върху журналистите: пандемията, военният конфликт в Украйна, дезинформацията. Специален фокус в анкетата са съдебните дела срещу журналисти, т.нар. стратегически съдебни дела срещу публично участие (SLAPP).