• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Бизнес

Виртуалната валута крие риск за гражданските свободи, алармира конгресмен от САЩ

отТом Озимек
22 април , 2021
Американски банкноти от по един долар с пред графика на стоковата борса в илюстрация, направена на 8 февруари 2021 г. (Дадо Рувич / Ройтерс)

Американски еднодоларови банкноти пред графика на стоковата борса, илюстрация, направена на 8 февруари 2021 г. (Дадо Рувич / Ройтерс)

Конгресмен от Републиканската партия в САЩ предупреди за сериозен риск, който крие виртуалната валута, а именно опасността такава валута да се използва за ограничаване на гражданските свободи. Опасенията възникнаха поради инициативата централни банки, включително Федералният резерв на САЩ, да въведат своя собствена виртуална валута.

Различни държави по света обмислят разработването на дигитална валута на централната банка (CBDC), за да модернизират своите финансови системи, да елиминират заплахата от криптовалути като биткойн и да ускорят вътрешните и международните разплащания. Китай е една от водещите в това отношение страни.

Уорън Дейвидсън – конгресмен републиканец от Охайо и член на Комитета за финансови услуги към Камарата на представителите, заяви в интервю пред медията NTD News, че някои от характеристиките на дигиталния юан в Китай са притеснителни и би било повод за тревога, ако дигиталният долар ги заимства.

„Китай използва своята парична система като система за контрол – заяви Дейвидсън. – Китай предлага да свърже своята дигитална валута на централната банка със системата си за социални кредити. По този начин държавата на практика знае всичко за всеки – може да проследява всички транзакции и да каже, че няма да финансира определени лица.“

Китайската система за социални кредити по същество представлява бази данни и мерки, които следят и преценяват „надеждността“ на физически лица, компании и държавни институции. Всяка транзакция получава рейтинг, в съответствие с който получава награда или наказание в зависимост от резултата. Това предизвика много критика, тъй като служи като инструмент на режима да контролира почти всички аспекти от живота на своите граждани.

„За съжаление в Съединените щати има хора, които виждат това и възкликват: „Това е чудесно, ще се радваме и ние да имаме нещо такова!“. Това е опасно!“ – заяви Дейвидсън.

Конгресменът обясни, че ключова характеристика в начина, по който се използва валутата в САЩ, е че предоставя възможност за извършване на транзакции „без разрешение“. Това означава, че няма трета страна, която наблюдава и преценява транзакциите между хората, осигурявайки поверителност и ограничавайки възможността правителството да контролира поведението на своите граждани.

„Можете да видите от системата на Съединените щати и нашата “Декларация за правата“, че ние уважаваме и защитаваме гражданските права и свободи – продължи той. – За мен въпросът за виртуaлната валута на централната банка е дали САЩ ще запазят тази функция или ще влезе в сила много по-авторитарната система за контрол на Китай, където парите ще се използват като система за контрол. В исторически аспект ние сме използвали паричната система по различен начин.“

Дейвидсън признава необходимостта от борба с престъпността и отбеляза, че при създаването на дигиталния долар архитектите на американската финансова система трябва да намерят начин да включат необходимите мерки за опазване на гражданските свободи.

„Искаме да хващаме терористи, перачи на пари и хора, които укриват данъци“, поясни конгресменът. Но в същото време предупреди, че тези приоритети не бива да се използват като оправдание, за да превърнат „бизнеса с парични услуги, финансови институции и банки в част от държавна система за контрол, която събира и докладва данни за своите клиенти“.

Централната банка на Китай се стреми да се превърне в първата голяма парична институция, която издава виртуална валута на централната банка (CBDC). Това е част от целта да се интернационализира китайския юан и да се намали зависимостта от доминираната от американския долар глобална банкова система. На 25 март 2021 г. към съществуващите платформи за разплащане в Dalian Port Network в град Далян, провинция Ляонин, беше прибавена система за разплащане с виртуален юан. За първи път китайско пристанище приема система за разплащане с цифров юан.

Експерти твърдят, че CBDC, която получи широк прием в международната търговия и плащания, би могла в крайна сметка да подрони статута на долара като фактическа валута на световната търговия и да отслаби влиянието на САЩ.

Шефът на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че е по-важно Федералният резерв да има правилен подход към виртуалния долар, отколкото лидерска позиция.

„В този момент не сме в позиция да вземем решение – отбеляза той на 22 март 2021 г. – Експериментираме с технологията.“

Jerome Powell March 26 2
Шефът на Федералния резерв Джером Пауъл говори по време на пресконференция в столицата Вашингтон на 29 януари 2020 г. (снимка: Самюъл Коръм/Getty Images)

Пауъл добави, че предвид решаващата роля на долара като водеща световна резервна валута, Федералният резерв има „задължението да бъде на върха“ в разбирането за цената и ползите от CBDC.

Пауъл допълни, че в същото време няма нужда Федералният резерв да избързва да бъде „първи на пазара“. Според него Федералният резерв прави проучване чрез собствена технологична база. Той също така си сътрудничи с Масачузетския технологичен институт чрез Федералната резервна банка на Бостън, която е една от 12-те регионални банки на Федералния резерв.

„Ключовият въпрос е дали обществото иска или се нуждае от нова виртуална форма на пари на централната банка, в допълнение към това, което вече е високоефективна, надеждна и иновативна система за плащания?“ – коментира Пауъл.

Той заяви, че е наясно със съществуващите рискове и ползи от виртуалните валути, а именно: „по-ефективна, по-всеобхватна система за разплащане“ като ползи, и от друга страна: кибератаки, пране на пари и финансиране на тероризма.

Съществува и риск физически лица по електронен път да задържат виртуална валута и следователно да избегнат банките.

„Не искаме да се конкурираме във финансирането с банките“ – каза Пауъл. Според него в крайна сметка Конгресът вероятно ще трябва да приеме законодателство, което да позволява CBDC, преди Федералният резерв да създаде такава.

„Няма да процедираме без подкрепата на Конгреса и мисля, че в идеалния случай това би било под формата на упълномощаващ закон“ – коментира Пауъл.

На 25 март 2021 г. Китай предложи регламент от глобални правила за виртуалната валута на централната банка, когато по време на семинар за международни разплащания Му Чанчун – генерален директор на Института за виртуална валута към Централната банка на Китай, изложи новите предложения.

„Информационният поток и потоците от фондове трябва да бъдат синхронизирани, така че да улеснят контрола в съблюдаване спазването на стандартите при транзакциите“ – каза той.

Европейската централна банка също проучва възможността за въвеждане на виртуално евро през следващите пет години.

Участие в статията имат Ройтерс и Асошиейтед прес.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Турският президент Ердоган открива фабриката за производство на първия национален електромобил TOGG (Пресслужба на турското президентствоAFP)

Турция със собствена марка електромобили и тежки мита върху вноса от Китай

0
0
Джером Пауъл

Федералният резерв на САЩ влошава нещата все повече

0
1
Работник сглобява автомобил в завода на Knaus-Tabbert AG Германия(Андреас Геберт/Reuters)

Икономическата активност в еврозоната се възстановява през януари

0
0
Надпис пред сградата на ЕЦБ във Франкфурт (снимка: Wolfgang Rattay/Reuters)

ЕЦБ събира предсрочно 296 млрд. евро от кредитополучатели

0
0
Главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск се усмихва, докато говори пред гостите на срещата на Offshore Northern Seas 2022 (ONS) в Ставангер, Норвегия, 29 август 2022 г. (Карина Йохансен/NTB/AFP via Getty Images)

Илон Мъск най-накрая купи Twitter, уволнява топ мениджъри

0
0
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева говори на конференция в Рияд, Саудитска Арабия, 3 октомври 2022 г. (Ройтерс/Ahmed Yosri)

Кристалина Георгиева: Рецесията може да бъде избегната с правилни фискални политики

0
0
Урсула фон дер Лайен дава пресконференция за енергетиката на ЕС, 7 септември 2022 г. (Kenzo Tribouillard/Getty Images)

Климатичните политики водят към глобален икономически срив

0
0
ESG задава стандарти за поведението на компаниите. (Shutterstock)

Измама ли е инвестирането въз основа на ESG и ще помогнат ли предложените изменения?

0
0
Основателят и изпълнителен председател на Световния икономически форум (СИФ) Клаус Шваб държи реч в Конгресния център по време на годишната среща на СИФ в Давос на 23 май 2022 г. (Fabrice Coffrini/AFP чрез Getty Images)

СИФ призова в статия за глобална цензура чрез изкуствен интелект

0
0
Джеймс Линдзи, съавтор на „Cynical Theories“, в Ню Йорк на 28 февруари 2020 г. (Брендън Фалън/The Epoch Times)

Джеймс Линдзи: ESG е глобалистка измама, целяща да въведе глобално правителство

0
0
Жером Давид, асистент на ръководителя на териториалното звено и ръководител на маркетинга на дървесина в Националната служба по горите, проверява дъбов дънер, маркиран в средата, в Източна Франция, 11 декември 2020 г. (Jean-Christophe Verhaegen/AFP чрез Getty Images)

Кой стои зад поголовното изкупуване на дървесина в световен мащаб?

0
0
Забраненият град в Пекин по време на празниците по случай Деня на труда, които се провеждат от 1 до 5 май, 3 май 2021 г. (Noel Celis/AFP чрез Getty Images)

Пекин изпревари Ню Йорк по брой милиардери

0
0
Следваща публикация
Момче прегръща своя близка, изпращайки я на гарата в Пекин, Китай, 21.02.2020 (Kevin Frayer)

Правилното име на вируса, причинил световната пандемия

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.