За първи път към Антарктида се отправя изследовател от екипа на Първия полярен астрономически проект на България – д-р Ивайло Начев от Техническия университет – Софиям, съобщават от БАН. Той ще монтира апаратурата и ще стартира радионаблюдения на Слънцето в рамките на проекта „Въздействие на слънчевата активност върху йоносферната динамика и потоците високоенергетични частици над Антарктида“.
След кратък престой в аржентинското пристанище Ушуая и посрещане на Рождество Христово в считания за най-южно разположен град на планетата, на 25 декември 2024 г. научноизследователският кораб 421 – „Св. св. Кирил и Методий“, започна преход през пролива Дрейк към българската антарктическа база на о-в Ливингстън.
На борда на кораба се качиха българските и международните учени, които ще работят по научни проекти в района на Южните Шетландски острови; логистици, осигуряващи научната дейност; строители, на които е възложена задачата да завършат новата научна лаборатория.
По план в близките часове корабът трябва да акостира в пристанището на остров Ливингстън.
Първият български полярен научноизследователски проект ще се осъществява през 2024-2025 г. на територията на Българската антарктическа база на остров Ливингстън от екип от учени от Института по астрономия с НАО към БАН, Техническия университет – София и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, с ръководител доцент д-р Камен Козарев.
33-ата Българската Антарктическа експедиция е най-мащабната откъм научни цели и екип, както и най-амбициозната откъм обхват на научните изследвания. В нейните рамки ще бъдат реализирани над 25 научноизследователски проекта, включително такива за намаляването на негативното въздействие върху климатичните промени. Част от проектите са за няколко години, други ще се реализират за пръв път през тази година. Сред научни разработки на българските полярници са оценка на замърсяването с микропластмаса на ледения континент и изследване на минерализацията около българската база, заради наличието на много ценни метали на Антарктика. За първи път в експедицията са включени и орнитолози, които с придвижването си с българския научноизследователси кораб ще направят анализ на птичето богатство от Варна до Антарктика.