Администрацията на президента Тръмп ще пренасочи финансовите средства, предназначени за подпомагане на други държави в борбата им с COVID-19, към различни от Световната здравна организация (СЗО) институции. Доверието в последната беше подронено поради това, че не успя своевременно да алармира световната общественост за потенциалната спешна ситуация, причинена от ККП (китайска комунистическа партия) вируса, познат като нов коронавирус.
„Дали сме почти половин милиард долара на СЗО“, заяви Робърт О’Брайън, Съветник по националната сигурност на президента Доналд Тръмп в интервю пред медията NPR (National Public Radio).
„Китай, който контролира СЗО, (за съжаление СЗО се превърна във вид пропаганден инструмент на Китай) похарчи около 40 милиона. Или поне това са парите, които офицално са дали на организацията. А дали е възможно да са дали още пари, за да повлияят на СЗО – това е нещо, което ние проучваме много внимателно“ – продължи О’Брайън.
„Не знаем със сигурност и правим разследване дали парите на Китай са помогнали да повлияят на СЗО и неговите медицински и здравни решения.“ – коментира О’Брайън. „Очевидно в международните организации има много корупция и ние ще се занимаем с този проблем отблизо.“
Ако президентът не постигне „необходимите реформи“ в СЗО, администрацията ще започне да дава парите директно на организации с нестопанска цел, като „Червен кръст“, „Доктори без граници“ или други, заяви О’Брайън. „Те действително помагат на хората, на пациенти с COVID-19 и съдействат да се спре разпространението на заразата“ – допълни съветникът.
В началото на април, президентът Доналд Тръмп временно преустанови финансирането на Световната здравна организация, тъй като тя пропусна да направи проучване на достоверна информация, противоречаща на официално обявената от Китай версия за разпространението на ККП вируса, което доведе до по-масова зараза, отколкото би имало в противен случай. Докато финансирането е поставено на пауза, реакцията на СЗО по отношение на COVID-19 епидемията е обект на разследване от страна на администрацията на Тръмп, което се очаква да продължи 60-90 дни.
Въпреки това, парите, които вече са били дадени на СЗО няма да бъдат взети обратно. Временно е прекратено само новото финансиране, обясни Джон Барса, който е действащ администратор на Американската агенция за международно развитие (USAID) по време на брифинг на 22 март.
Тъй като „пандемията не може да чака резултатите от анализа“, Съединените щати ще продължат да оказват помощ на други държави по света, като USAID ще избере най-подходящия канал за тази цел, в зависимост от обстоятелствата. Могат да бъдат използвани различни международни организации, организации с нестопанска цел, религиозни организации или институции, каза Джим Ричардсън, директор на чуждестранната помощ към Държавния департамент по време на същия брифинг.
Провалът на СЗО да реагира на епидемията
След първата ТОРС (SARS) епидемия през 2003 г., изискванията на СЗО как държавите да съобщават за заплахи по отношение здравето на обществото, бяха променени по инициатива на САЩ, обясни Държавният секретар Майк Помпео по време на същия брифинг. Новите правила, които влязоха в сила през 2007 година, регулират подробно как всяка държава-членка трябва да обявява информацията за заплахи за здравето на хората на своята територия, които потенциално биха могли да изложат на риск здравето на обществото и да причинят извънредни здравни ситуации и в други страни.
„Ние твърдо вярваме, че китайската комунистическа партия не докладва своевременно на Световната здравна организация за избухването на новия коронавирус“ – каза Помпео. „Дори след като ККП уведоми СЗО за избухването на коронавируса, Китай не предостави цялата информация, която имаше.“
Китайският комунистически режим „не докладва в продължение на месец за трайното предаване на заразата от човек на човек, докато тя не се появи във всички китайска провинции“ – каза Помпео. „Той нареди да се спре тестването на нови проби и унищожи съществуващите стари проби. Също така заглуши онези, които се опитаха да предупредят света за потенциалната забплаха за здравето на хората“.
„ККП все още не е предоставила пробата на вируса от самия Китай на останалия свят, което прави невъзможно проследяването на еволюцията на вируса“ – добави Помпео.
Новите регулации дават право на директора на СЗО да информира обществеността, когато държава-членка не спазва тези правила, но това не стана в случая с COVID-19.
СЗО обяви, че китайските власти за първи път са й подали информация за заразата на 31 декември 2019 г., но на този ден СЗО не предостави на света нищо от въпросната информация.
СЗО запази мълчание, когато епидемията се разпространи масово в Ухан и китайският режим заглуши докторите и другите лица, които първи се опитаха да предупредят обществеността за вируса.
Организацията също така се забави да информира света за възможното предаване от човек на човек на COVID-19 заболяването или за инфекциите сред здравните работници, което доведе до международното разпространяване на вируса. СЗО пренебрегна констатациите на медицинските експерти в Тайван, които проведоха анализи на COVID-19 заразата в Ухан.
Статистически модели, сведения на очевидци и документи, предоставени на „Епок Таймс“ показаха, че китайските власти са укрили истинския мащаб на заразата в Ухан и други части на Китай.
Статията е изготвена в сътрудничество с Питър Сваб.
Знаете ли защо сме независими?
„Епок Таймс“ е медия, независима от влиянието на корпорации, правителства или политически партии. Нашата единствена цел е да поднесем на читателите ни точна информация и да бъдем отговорни пред обществото.