Европейската централна банка повиши лихвените проценти за осми пореден път миналата седмица и даде сигнал за по-нататъшно затягане на политиката, тъй като се бори с високата инфлация.
Централната банка на 20-те държави, които споделят еврото, също така заяви, че очаква инфлацията да остане над целевата стойност от 2% до 2025 г. и отново намекна за още повишения на лихвите през следващите месеци.
Реакция на пазара:
АКЦИИ: Европейските акции се понижиха с 0,6% за деня, в сравнение със спада от 0,4% непосредствено преди решението на ЕЦБ.
ДЪРЖАВНИ ОБЛИГАЦИИ: Доходността на държавните облигации отстъпи от върховете за деня, като доходността на двугодишните облигации на Германия последно се повиши с около 9 базисни пункта до около 3,135%, спрямо 3,15% непосредствено преди решението за повишаване на лихвите.
FOREX: Еврото поскъпна с цели 0,57% до връх на сесиите от 1,0894 долара, което е най-високата му стойност от 16 май насам, като последно се търгуваше с 0,5% ръст за деня на ниво от 1,0887 долара, спрямо 1,0828 долара преди повишаването на лихвения процент.
Коментари:
Анна Ступницка, глобален макроикономист във Fidelity International, Лондон:
„Основният въпрос, който се задаваше на тази среща, бяха насоките на ЕЦБ за това колко още очаква да повиши лихвите оттук нататък. Посланието на председателя Лагард относно следващата стъпка беше ясно – ЕЦБ очаква да продължи да повишава лихвите през юли „без съществена промяна в базовия сценарий“.“
„Макар да разглеждаме очакваното от пазарите още едно повишение като по-вероятен сценарий, смятаме, че рисковете за крайната депозитна лихва от 3,75% са изкривени в посока нагоре предвид значителната несигурност относно инфлационния процес и фокуса на централната банка върху изоставащите във времето данни.“
Мохит Кумар, главен европейски икономист в Jefferies, Лондон:
„Изявлението беше на страната на фокусиращите се върху ограничаването на инфлацията чрез лихвените проценти, като ЕЦБ повиши прогнозите за инфлацията за периода 2023-25 г. По-важното е, че очакванията за базисната инфлация бяха ревизирани значително в ръст нагоре.“
„Положително е, че ЕЦБ посочи, че реинвестициите по PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme) или ще продължат поне до края на 2024 г., което ще ограничи евентуалното негативно отражение върху спредовете на държавите в периферията.“
Програмата за закупуване на активи в условията на извънредна ситуация, причинена от пандемия (PEPP) е нестандартна монетарна политика, която дава на ЕЦБ възможност да купува различни видове активи на финансовите пазари, като текущо трансакции по PEPP се извършват само за реинвестиране на обратни изкупувания в портфейла с активи. (бел. ред.)
Себастиан Висмара, глобален макроикономист и стратег в Bny Mellon Investment Management, Лондон:
„Еврото поскъпва, а краткосрочните лихвени проценти се повишиха, така че в предната част на кривата има малко повече настроения, свързани с ограничаването на инфлацията чрез лихвените проценти. Пазарът тълкува не непременно самото повишение като ограничение на инфлацията чрез лихвените проценти, а това, което се съобщава по отношение на перспективите.
„Това е поредната централна банка, която изненадва с настроения, свързани с ограничаването на инфлацията чрез лихвените проценти след централните банки на Австралия, Канада и САЩ. Всички те посочват факта, че инфлацията не се движи надолу със скоростта, която биха искали, така че има още малко да се направи.“
Колин Ашър, старши икономист в Mizuho, Лондон:
„Изненадата е преразглеждането на прогнозите за инфлацията с ръст нагоре, които бяха по-високи във всички области, но те особено увеличиха прогнозата си за основния индекс на потребителските цени за следващата година. Явно са по-загрижени, че понижаването на инфлацията ще отнеме по-дълго време.“
Бас ван Гефен, старши макростратег в Rabobank, Холандия:
„Станахме свидетели на решение, което всъщност напълно съответства на очакванията. Повишението с 25 базисни пункта не е изненада.“
„Наблюдаваме доста голяма пазарна реакция, която изглежда наистина е свързана най-вече с повсеместното увеличаване на инфлационните прогнози, а това е сигнал за пазарите, че може да се наложи политиката да се повиши повече, отколкото пазарите очакваха, или че ЕЦБ ще трябва да задържи основните си лихвени проценти на върхово равнище много по-дълго, отколкото пазарът поддържа в момента.“
Карстен Бржески, глобален ръководител на звено „Макроикономика“ в Ing, Франкфурт:
„Фактът, че най-новите прогнози на служителите на ЕЦБ включват възходяща ревизия както на основната, така и на базисната инфлация през целия времеви хоризонт, сигурно е засилил аргументите в полза на продължаващото повишаване на лихвените проценти.“
„Въпреки това, при паузата на Федералния резерв по отношение на ограничаването на инфлацията чрез лихвените проценти и икономиката на еврозоната, която не само се оказва по-малко устойчива от очакваното, но и е изправена пред много слаби перспективи за растеж, ЕЦБ все повече поема риска да влоши икономическите перспективи.“
Натаниъл Кейси, инвестиционен стратег в Evelyn Partner, Лондон:
„Решението за повишаване на депозитната лихва с 25 базисни пункта не беше изненада за пазарите, тъй като предшестващата реторика на политиците очертаваше, че „все още не сме достигнали края на цикъла на повишаване на лихвените проценти“.“
„Макар че вероятно ще има поне още едно повишение на лихвите, виждаме признаци, че ЕЦБ се приближава към края на цикъла на затягане.“
Пиет Хайнс Кристиансен, главен стратег в Еcb, Danske Bank, Копенхаген:
„Ясно е, че „инфлацията се понижава, но се предвижда да остане твърде висока твърде дълго време“. Това е признание за неотдавнашните събития, но и загриженост за инфлационните перспективи.“
Стюарт Коул, главен макроикономист в Equiti Capital, Лондон:
„Това беше напълно очаквано, като се има предвид, че Лагард вече беше казала преди няколко седмици, че лихвените проценти трябва да бъдат повишени допълнително, за да се върне индексът на потребителските цени към целта.“
„Истинската история за мен е, че перспективите за инфлацията също бяха преразгледани с ръст нагоре. Да, ревизиите са малки, но те подсказват, че ще станем свидетели на още повишения на лихвите, преди ЕЦБ да пожелае да направи пауза.“
Арне Петимезас, старши анализатор в Afs Group, Амстердам:
„Смесено изявление: ЕЦБ признава „несигурно“ подобрение на базисната инфлация и вижда доказателство за затягане на паричната политика, което постепенно охлажда икономиката и цените. От друга страна, служителите на ЕЦБ повишиха прогнозите за базисната инфлация. Последното би могло да обясни защо доходността удължи нарастването си. В изявлението няма насоки за лихвените проценти, освен общото твърдение, че ЕЦБ ще преразглежда позицията си на всяко заседание.“
„Пазарната реакция е пресилена, както и че доходността трябва да се отклони от върховите стойности. Предвид положителната изненада за инфлацията и производствените цени, и забавянето на паричната политика ЕЦБ ще направи още едно повишение на лихвите. Те обаче не могат да свалят от масата трето повишение на лихвите, защото нещо близо до мнозинството иска опционалност по отношение на трето повишение. Оттук и реакция на пазара за ограничаване на инфлацията чрез лихвените проценти след събуждането на Федералния резерв на САЩ“.
СВЪРЗАНИ СТАТИИ: