Getting your Trinity Audio player ready...
|
Изтъкнати специалисти, изследователи, студенти и преподаватели обсъждат бъдещето на архитектурното образование в България от 26.09 до 06.10.2024 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София
Денят 5 октомври е обявен за Mеждународен ден на учителя, а 2 октомври – за Световен ден на архитектурата. Едва ли има по-добър контекст, в който да се възприеме събитието „EDUCATION WORKS: Наблюдения над архитектурното образование“. Това е най-новата инициатива на фондация „Ъндърскул“ (Underschool_), която има за цел да възбуди дискусия относно образованието на бъдещите архитекти в страната ни.
Независимо дали го осъзнаваме или не – нашето ежедневие, работа и общуване са доминирани от изкуствено създадена архитектурна действителност. Архитектите са призвани да моделират и управляват не просто материалния свят около нас, а и самата тъкан на човешките взаимоотношения, като по този начин имат огромен отпечатък върху порядките в обществото. От своя страна обществените процеси силно влияят върху образованието и изграждането на бъдещите специалисти. Именно тези разнопосочни връзки провокират организаторите от „Ъндърскул“ да насочат своите изследвания в сложната материя на архитектурното образование.
Трите основни части на EDUCATION WORKS са документална изложба, образователен форум и намеса в околната среда.
Изложба
Стотици автентични документи са грижливо събрани и подредени от организаторите. Посетителите могат да се докоснат физически до историята и да усетят духа на изминалите години. Тази изложба е умишлено фактологическа – информацията е представена без опит за оценка, като правото на интерпретации е оставено на самия зрител.
Особено впечатляваща е инсталацията „Линия на времето“ – бяла хартиена лента с дължина повече от 20 метра, покрита с плетеница от червени линии и надписи. През 2023 г. се навършиха 80 години, откакто специалността „Архитектура“ се преподава в България. Инсталацията запечатва по много нагледен начин оплетените процеси, които протичат през този дълъг период. Тя показва архитектурното образование като система от взаимовръзки – някои са ясно видими, други са оставени да бъдат открити.
Форум
Форумът е замислен като отворена сцена за диалог, достъпна за преподаватели, студенти, държавни и университетски администратори, както и за практикуващи архитекти. До момента в него са взели участие повече от 35 изтъкнати специалисти, свързани с архитектурната професия.
Институционалната подкрепа от най-високо ниво е в лицето на настоящия ректор на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова, декана на Архитектурния факултет към УАСГ проф. д-р арх. Орлин Давчев, д-р арх. Весела Попова – ръководител на департамент „Архитектура“ в Нов български университет, доц. д-р арх. Юлия Илиева – декан на Архитектурния факултет към ВСУ „Любен Каравелов“, доц. д-р арх. Панайот Савов – ръководител на катедра „Обществени сгради“ в УАСГ, доц. д-р арх. Цветелина Даскалова – ръководител на катедра „Технология на архитектурата“ в УАСГ, д-р арх. Николай Давидков – съосновател на студио „Прожектиране“ и други.
Участие взеха представители на преподавателското съсловие – доц. д-р арх. Ясен Кьосев, д-р арх. Анета Василева, арх. Христо Станкушев, скулпторът Орлин Иванов и много други. Докторантът към катедра „Обществени сгради“ в УАСГ арх. Виктор Дамов изнесе лекция относно възможностите за алтернативни подходи към архитектурното образование и практика.
От чужбина гостуват: проф. арх. Ставрос Ставридис от Националния технически университет в Атина, проф. арх. Албена Янева от Politecnico di Torino и Colombia GSAPP, преподавателят и активист Маргус Таммик от Estonian Young Architecture Societi, Кирил Асс от MARCH (Moskow School of Architeture), Даная Боучи от Aedes Metropolitan Laboratory Berlin.
Намеса в средата
Всяко обществено събитие изисква своето подходящо пространство. В случая организаторите използват самата локация като „инструмент за откриване на потенциали“. По този начин се прави връзка между идеите на събитието и тяхното пространствено изражение.
Избрано е място, което е силно исторически натоварено, но за съжаление от години пустее неизползвано. Пространството между Биологическия факултет на Софийския университет и УАСГ е било замислено като „зелена ос“ при проектирането на „Новата сграда“ на УАСГ. Общата паркова зона между двата университета така и остава нереализирана, а връзките – прекъснати.
Организаторите обясняват избора на локация по следния начин: „През тези десет дни събитието „EDUCATION WORKS: Наблюдения над архитектурното образование“ действа като „тактически урбанизъм“, имащ за цел да изпита тезата на проектантите на „Новата сграда“. Запустелият от страната на УАСГ двор ще се оживи, за да се покаже пространствения му потенциал като обединяващ парк-площад. По този начин мястото ще се преосмисли като ново публично пространство между университетите. Като форумно място за диалог.“
Организаторите от „Ъндърскул“
Фондация Underschool_ е обединение от хора, стремящи се да инициират промени в името на по-добро архитектурно образование. В дейността си те взаимодействат с други организации, институции, периферни формати и личности.
Underschool_ провежда изследвания, работилници, образователни програми, лекции, форуми и изложби. Фондацията разработва и експериментира с алтернативни методики в образованието. Активистите извършват също и намеси в градската среда чрез архитектурни инсталации, съоръжения и други временни експозиции.
Underschool_ има амбицията да действа дългосрочно като отворена платформа за колаборации. Всички заинтересовани личности или институции могат да установят контакт на имейл адрес: underschool.main@gmail.com
Пълна програма на събитието „EDUCATION WORKS: Наблюдения над архитектурното образование“ и списък на лекторите можете да намерите ТУК.