Независима група от водещи експерти призова световната общност незабавно да приложи във всяка държава поредица смели препоръки за преразпределение, финансиране и увеличаване на наличността и производствения капацитет за ваксини и да приложи доказани мерки за обществено здраве, с оглед прекратяване на пандемията от COVID-19.
Независимата комисия за готовност и реакция при пандемична обстановка е назначена от генералния директор на Световната здравна организация (СЗО) в отговор на резолюция на Световната здравна асамблея, призоваваща за независим, безпристрастен и изчерпателен одит на натрупания опит и пропуски в настоящата пандемия. Прегледът също цели да даде препоръки за подобряване на глобална превенция, подготовка и реакция при пандемична обстановка.
В доклада си от 12 май „COVID-19: Нека бъде последната пандемия“ Независимата комися разкритикува остро световната реакция на пандемията от COVID-19, наричайки я „кастрофа, която е била предотвратима“ и „ужасяващ повик за пробуждане“, осветляващ слабите места на цялата система за подготовка и планиране на действия при възникване на пандемия.
Комиисията обвинява страните по цял свят за мудната им реакция при избухването на ККП вируса, като изтъква, че повечето от тях просто са наблюдавали как вирусът се разпространява, докато не станало прекалено късно, за да бъде овладян, което довежда до катастрофалните резултати.
Групата се прицелва в липсата на глобално ръководство и ограничаващи здравни закони, което „възпрепятства“ реакцията на СЗО на пандемията.
Лорънс Гостин от университета в Джорджтаун отбеляза, че комисията „не посочква пропуските на Китай, като по този начин легитимира дисфункционалната традиция на СЗО да поставя дипломацията над откровеността, прозрачността и отчетността“.
Противоречието се съсредоточава върху факта, че китайските власти знат още в началото на декември 2019 г., че в Ухан се е появил вирус, но крият информацията в продължение на шест седмици, като дори арестуват онези, които се опитват да предупредят за опасността, и ги обвиняват в разпространение на „слухове“. Всеобхватната цензура на режима се разгръща, за да предотврати медийното отразяване и да изтрие всички споменавания на вируса от социалните медии.
„Също като при ТОРС, първиата реакция беше отричане“, пише редакционната колегия на Epoch Times в свое обяснение защо е избрала да използва термина „ККП (Китайска комунистическа партия) вирус“ по отношение на патогена, причиняващ болестта COVID-19.
„Името държи ККП отговорна за нейното безразсъдно подценяване на човешкия живот и разрастващата се в последствие пандемия, която изложи хората по цял свят на риск, като същевременно създаде всеобхващащ страх и опустоши икономиките на страните, опитващи се да се справят с тази болест”, пише бордът.
Администрацията на Тръмп се опита да накара китайския режим да се справи с пропуските си в ранните фази на епидемията, като президентът Доналд Тръмп многократно обвиняваше Китай за разрастването ѝ.
Независимата комисия възприема меко отношение към Китай, като изтъква, че клиницистите в Ухан „бързо забелязват необичайни клъстери от пневмония с неизвестен произход в края на декември 2019 г.“, но не споменава първоначалните усилия на режима за цензуриране на сигналите.
Комисията обаче отбелязва в сегмент от доклада, който проследява времевата линия на развитието на епидемията, че „ранните дефиниции на случаи в Китай изглежда са подценили разпространението“ на вируса.
Докладът посочва, че официалните процедури за уведомяване и деклариране на спешни случаи, съгласно международните здравни разпоредби, са „били твърде бавни, за да генерират достатъчно бърз предупредителен отговор, необходим за противодействие на скоростно пренасящия се нов респираторен патоген“
„Изгубено е ценно време“, пишат участниците.
Експертите поощряват здравните работници, че са били „твърди в усилията си“ да преборят пандемията, като същевременно посочват, че успешните национални отговори се основават на уроци от предишни епидемии и разчитат на действия, които могат лесно да бъдат приложени.
„Те се оповаваха на науката, променяха курса, когато е необходимо, ангажираха общности и комуникираха прозрачно и постоянно“ – отбелязва комисията.
Като цяло докладът установява, че въпреки дългогодишните предупреждения, че силно заразен вирус може да обхване света, той не е бил подготвен за ККП вируса.
„Независимата група откри слаби места във всяка точка от веригата за подготовка и реакция. Подготовката е била несъгласувана и не достатъчно финансирана. Системата за предупреждение е била твърде бавна и твърде мека“ – пише комисията.
„Това е продължаващо бедствие, което според нас е могло да бъде предотвратено. Доказателствата показват, че огнището се е превърнало в пандемия поради неуспехи, пропуски и закъснения в подготовката и реакцията. Това отчасти се дължи на неуспех да се поучим от миналото“ – заяви г-жа Елън Джонсън Сърлийф – политик и 24-ти президент на Либерия, носителка на Нобелова награда за мир за 2011 г.
Нещо не се връзва този доклад.